Veliaht Prens Selman jüri önüne çıkarılsa, yarım saat içinde mahkum edilir

Veliaht Prens Selman jüri önüne çıkarılsa, yarım saat içinde mahkum edilir
04.12.2018 23:39:47

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham: Veliaht Prens cinayette suç ortağı

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, "Veliaht Prens Muhammed bin Selman bitmiş durumdadır. Mümkün olan en yüksek seviyede onun Kaşıkçı cinayetinde suç ortağı olduğunu düşünüyorum." dedi.

Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü Gina Haspel'in, Senatoda yaptığı Cemal Kaşıkçı oturumuna katılan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, "Mümkün olan en yüksek seviyede onun (Veliaht Prens Muhammed bin Selman) Kaşıkçı cinayetinde suç ortağı olduğunu düşünüyorum." dedi.

Resmi Twitter'da görüntüle
 
Senatör Graham, Haspel'in sınırlı sayıda senatörle bir araya geldiği kapalı oturumun ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

İçeride duyduklarının "Kaşıkçı cinayetinden Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın sorumlu olduğu" yönündeki kanaatini pekiştirdiğini kaydeden Graham, bu konuda ABD Kongresinde güçlü bir duruş sergilenmesi gerektiğini belirtti.

"Silah satışlarını destekleyemem"

Graham şu değerlendirmeyi yaptı: "Veliaht Prens Muhammed bin Selman bitmiş durumdadır. Mümkün olan en yüksek seviyede, onun Kaşıkçı cinayetinde suç ortağı olduğunu düşünüyorum. Onun, ABD'ye güvenilir bir ortak olacağını sanmıyorum. O ülke yönetiminde olduğu sürece Suudi Arabistan'a silah satışlarını destekleyemem. Ayrıca Yemen'deki savaş kontrolden çıkmış durumda."

Suudi Arabistan'ın stratejik bir müttefik ve ABD-Suudi Arabistan ilişkisinin kurtarılmaya değer olduğunu belirten Graham, Veliaht Prensin, bu ilişkiye ciddi şekilde zarar verdiğini ifade etti.

Graham, "Eğer Suudi yönetimi bu adamın elinde olacaksa bu ülkeyle iş yapmanın çok zor olacağını düşünüyorum çünkü o çılgın biri. Aynı zamanda tehlikeli ve ikili ilişkileri tehlikeye atıyor." yorumunu yaptı.

Graham ayrıca, ortaya çıkan delillerin "açık" olduğunu ve Kongrenin buna göre hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

CIA Başkanı Gina Haspel, Senato´ya Kaşıkçı cinayeti ile Suud Veliaht Prens Muhammed Bin Salman´ı ilişkilendiren deliller hakkında brifing verdi. Toplantı sonrası açıklama yapan birçok Senatör, Bin Salman´ın suç ortağı olduğundan emin olduklarını dile getirdi.

Cumhuriyetçi ABD Senatörü Lindsey Graham “Bin Salman, Kaşıkçı cinayetinde olabilecek en yüksek seviyede bir suç ortağıdır” dedi ve MbS´in cinayetten önceki tavırlarının da rahatsız edici olduğunu ifade etti.

Graham, brifingten ilk baştaki şüphelerinin doğru olduğundan emin olmuş bir şekilde çıktığını beyan etti.

Bunun yanı sıra Graham, Suudi Arabistan ve Veliaht Prensin iki ayrı varlık olduğunu belirterek, Washington ve Riyad ilişkisinin, MbS´in Suud yönetimini kontrol etmesinden dolayı risk altında olduğunu söyledi.

Gelecek içinde göndermelerde bulunan Graham şunları dile getirdi : “Suud hükümeti uzun bir süre için bu adamın elinde olacaksa, bu iş yapmanın çok zor olacağı anlamına geliyor zirâ bu adamın çıldırmış olduğunu düşünüyorum.

Brifing hakkında açıklama yapan bir diğer senatör ve Senato Dış Ilişkiler Komitesi Başkanı Bob Corker oldu.

Corker, cinayetin MbS tarafından yönetildiğine ve Veliaht Prensin cinayet boyunca gidişat ile ilgili haberdar edildiğinde dair şüphesinin olmadığını belirtti.

“Mahkemeye çıksa 30 dakika içerisinde cinayetten hüküm giyer” diyen Corker, Başkan Trump´a Suudi Arabistan´ı sert bir şekilde kınama ve suçluların sorumlu tutulduğundan emin olma çağrısı yaptı.

Demokrat senatör Bob Menendez, Graham ve Corker´ın yanı sıra açıklama yapan bir başka yetkiliydi.

Menendez, önceki görüşlerinin brifing ile birlikte sağlamlaştığını dile getirdi ve hükümetten sert bir cevap vermesini ve Yemen´de yürütülen savaşa desteğe son vermesini talep etti.

Kaynak: ehamedya

 

YORUM YAP