Trump, nalları diken McCain'in övülmesini bile tahammül edemedi

Trump, nalları diken McCain'in övülmesini bile tahammül edemedi
27.08.2018 11:09:15

Trump'ı ahmak, hain ve aptal olarak niteleyen eski başkan adaylarından ve Cumhuriyetçi senatör John McCain öldü. Trump ise yıldızı barışmadığı McCain hakkındaki övgü dolu açıklamayı engelledi.

John McCain, Trump-Putin gömrüşmesi sonrasında ise görüşmeyi 'utanç verici bir performans' sözleriyle eleştirmişti. 

Trump, Beyaz Saray'ın McCain açıklamasını engellemiş

ABD Başkanı Donald Trump'ın, önceki gün hayatını kaybeden ABD'li senatör John McCain için Beyaz Saray yetkilileri tarafından hazırlanan 'övgü dolu' yazılı açıklamayı engellediği iddia edildi. 

ABD Başkanı Donald Trump'ın, önceki gün hayatını kaybeden Cumhuriyetçilerin önemli isimlerinden Arizona Senatörü John McCain için Beyaz Saray yetkililerinin hazırladığı "övgü dolu" yazılı açıklamayı engellediği iddia edildi

Amerikan medyasında yer alan ve görevdeki üst düzey bazı hükümet yetkililerine dayandırılan iddiaya göre, Trump'ın zaman zaman kendisini eleştiren McCain için hazırlanan metnin yayımlanmasını istemediği belirtildi.

Buna göre, McCain'in ölümünden önceki gün Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders ve Trump'ın Özel Kalem Müdürü John Kelly öncülüğünde hazırlanan ve McCain'den "kahraman" olarak söz eden yazılı taziye açıklaması, Trump tarafından engellendi.

Beyaz Saray kaynaklı yazılı bir açıklama istemeyen Trump, bunun yerine sadece kendi Twitter hesabından McCain'in ailesine taziye dileğini ileten bir paylaşımda bulunmakla yetindi.

Hayatta iken Trump'ı sert sözlerle eleştiren McCain ile ABD Başkanı'nın arasının çok iyi olmadığı biliniyordu.

Beyin kanseri tedavisini bırakmış

Yaklaşık bir senedir beyin kanserine karşı mücadele veren ABD'li Cumhuriyetçi senatör ve eski başkan adayı John McCain hayatını kaybetti.

35 senedir Arizona Senatörülüğü yapan McCain son olarak 2008'deki başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti adayı Barack Obama'ya karşı mücadele vermiş fakat seçimden Obama galip çıkmıştı.

Aynı partiden olmasına rağmen ABD Başkanı Donald Trump'a yönelik eleştirileriyle gündeme gelen McCain, hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar tarafından takdir ediliyordu. Cumhuriyetçi McCain, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Obama döneminde yürürlüğe konan sağlık reformunu lağvetme yönündeki girişimini ‘Hayır' oyu vererek engellemişti. 

John McCain, Mayıs 2017'de Türkiye Büyükelçiliği konutu önündeki protestocuların o sırada Washington'u ziyaret eden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın korumalarınca dövülmesinin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç hakkında “Onların elçisini ABD'den kapı dışarı etmeliyiz. Böyle bir olaya diplomatik biçimde karşılık vermek mümkün değil” demişti.

McCain, 1967-1973 yıllarında Vietnam Savaşı'nda esir olarak tutulmuştu.

 

McCain'in cenazesi 2 Eylül'de

Öte yandan, cumartesi günü hayatını kaybeden McCain'in, 2 Eylül'de Maryland eyaletinde bulunan Deniz Harp Okulunda bulunan mezarlığa defnedileceği açıklandı.

McCain'in ofisinden yapılan yazılı açıklamada, ünlü senatör için önce çarşamba günü Arizona'da, cuma günü ise başkent Washington'da Kongre binasında ayrı iki devlet töreni düzenleneceği de bildirildi.

ABD'de Cumhuriyetçilerin önde gelen isimlerinden, bir dönem partisinin başkan adayı olan Arizona Senatörü John McCain, 81 yaşında hayatını kaybetmişti. Beyin kanseriyle savaşan ünlü Cumhuriyetçi senatörün yerel saatle cumartesi günü öğleden sonra öldüğü duyurulmuştu.

Trump'a yönelik eleştirileriyle de gündeme gelen McCain, hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar tarafından takdir edilen bir senatör olarak biliniyordu.

2008 yılında yapılan başkanlık seçimlerinde Demokrat aday Barack Obama'ya karşı Cumhuriyetçi Parti'yi temsilen başkan adayı olarak yarışan McCain seçimleri kaybetmişti. Cumhuriyetçi Parti çevrelerinde her zaman ağırlığı olan isimlerden McCain, 1967-1973 yıllarında Vietnam Savaşı'nda esir olarak tutulmuştu.

1981 yılında ABD Kongresi'ne ilk kez giren McCain, o tarihten bugüne farklı kademelerde memleketi Arizona'yı temsil ediyordu.

OBAMA'DAN ÖLEN RAKİBİ HAKKINDA AÇIKLAMA

İSRAİL: McCAN İSRİAL'İN GERÇEK BİR DOSTUYDU

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ölen ABD'li senatör John McCain ile ilgili açıklama yaparak 'İsrail'in gerçek bir dostuydu' dedi.

ABD'li senatör John McCain'in ölümünün ardından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'dan açıklama geldi.

Ölümden duyduğu üzüntüyü dile getiren Netanyahu, McCain için "İsrail'in gerçek bir dostuydu" diye konuştu.

Netanyahu, McCain'in "İsrail'e ve kendisine yönelik güçlü dostluğuna" şükran duyduğunu belirterek, McCain'in İsrail'e sürekli desteğinin "demokrasi ve özgürlük ilkelerine inancından geldiğini" iddia etti.

McCain, Suriye'deki cihatçı gruplara desteği ve savaş yanlılığıyla biliniyordu.

15 TEMMUZ'DA FETÖCÜLERİ SAVUNMUŞTU

15 Temmuz 2016 sonrasında Türkiye ve Erdoğan'a karşıda sertleşen McCain Türkiye'yi diktatörlükle suçlayacak kadar alçalmış bir kafirdi.

KERKÜK'E İSRAİL YANLISI TAVIR

ABD Arizona Senatörü Cumhuriyetçi McCain, "ABD, Irak hükümetine, dış tehditlerden korunmak üzere ekipman ve eğitim verdi, ABD'nin uzun süredir ortağı ve değerli bir müttefiki olan kendi bölgesel hükümetlerine karşı kullanması için değil. Dikkat edin, Amerikan ekipmanlarının suistimal edilmesinin çok ciddi sonuçları olacaktır" dedi.

Arizona Senatörü Cumhuriyetçi John McCain, Irak ordusuna, Kerkük yakınlarındaki peşmerge güçlerinin bulunduğu noktalara doğru ilerlemesini derhal durdurması çağrısında bulundu.

McCain, yaptığı yazılı açıklamada, Kerkük'te, peşmerge ile Irak ordusu ve Şii milis grubu Haşdi Şabi arasındaki çatışma haberlerinden kaygı duyduğunu belirtti.

Özellikle İran ve İran destekli kuvvetlerin de saldırıda yer aldığı haberlerinden kaygılı olduğunu belirten McCain, şunları kaydetti:

"Irak kuvvetleri, ilerlemelerini derhal durdurarak bu tehlikeli gerginliği düşürmek için acil adım atmalı. ABD, Irak hükümetine, dış tehditlerden korunmak üzere ekipman ve eğitim verdi, ABD'nin uzun süredir ortağı ve değerli bir müttefiki olan kendi bölgesel hükümetlerine karşı kullanması için değil. Dikkat edin, Amerikan ekipmanlarının suistimal edilmesinin çok ciddi sonuçları olacaktır."

McCain, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne diyalog çağrısı yaparak, Irak'taki Kürt halkının Bağdat'tan daha geniş bir özerklik talebinin uygun zamanda ele alınması gerektiğini savundu.

McCain, aynı zamanda, ABD'nin askeri malzeme ve silah satışlarında önemli rolü bulunan Senato Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı olarak da görev yapıyor.

Kerkük'te devam eden gerginlikle ilgili başka bir açıklama da ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyondan geldi.

Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu'ndan yapılan yazılı açıklamada, Kerkük yakınlarındaki askeri hareketliliğin yakından izlendiği belirtilerek, söz konusu hareketliliğin saldırıdan ziyade koordineli bir manevra olduğuna dikkat çekildi.

ABD ve koalisyon kuvvetlerinin Kerkük civarındaki olaylarda ne Peşmerge ne de Irak kuvvetlerini desteklediğine vurgu yapılan açıklamada, bu sabah yine karşılıklı saldırıların söz konusu olduğu kaydedildi.

Koalisyon, söz konusu karşılıklı saldırıları ise "yanlış anlaşılma" olarak niteledi.

Diğer taraftan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ise Kerkük civarındaki olaylara temkinli yaklaştı. Pentagon Sözcüsü Albay Rob Manning, taraflara sükunet çağrısı yaparken ABD'nin Irak'taki odağının DEAŞ olduğunu vurguladı.

Manning, Kerkük civarında ABD askerlerinin bulunduğunu ancak ABD ve koalisyon askerlerinin peşmerge ve Irak ordusu arasındaki gerginliğe karışmadığını belirtti.

Öte yandan Manning, Irak ordusu ve peşmergenin ABD silah ve araçlarını birbirlerine karşı kullanmasına yönelik soruları ise geçiştirdi.

ABD'nin askeri yardımlarının suistimal edilip edilmediğine yönelik bir soruya Manning, "Bu konuda yorum yapamam çünkü elimde bunu destekleyen bir bilgi yok. Ancak biz iki taraf arasında diyaloğu teşvik etmeye odaklandık." yanıtını verdi.

Sosyal medyada Haşdi Şabi'nin kullandığı ABD zırhlı araçlarının, peşmerge tarafından tahrip edildiğine ilişkin görüntülerle ilgili bir soru hakkında ise Manning söz konusu haberleri incelediklerini söyledi.

YORUM YAP