'Trump, Brexit varsa biz yokuz'

'Trump, Brexit varsa biz yokuz'
27.11.2018 11:36:49

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkma meselesiyle ilgili açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump, Brexit'in ABD ile İngiltere arasında planlanan serbest ticaret anlaşmasına zarar verebileceğini dile getirdi.

BD Başkanı Donald Trump, Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden ayrılma anlaşmasının ABD ile İngiltere arasında planlanan serbest ticaret anlaşmasına zarar vereceğini söyledi.

Trump gazetecilere verdiği röportajda, ayrılma anlaşmasının AB için mükemmel bir anlaşma gibi göründüğünü ancak bunun Birleşik Krallık'ın ABD ile ticaret yapamayabileceği anlamına geldiğini söyledi.

Birleşik Krallık anlaşmanın 'çok açık' olduğu konusunda ısrar ederek, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerle ticaret anlaşmaları imzalanabileceği açıklamasında bulunurken, Başbakan Theresa May, Galler ve Kuzey'e yaptığı ziyaretlerde anlaşmanın Birleşik Krallık'ın her köşesine ulaştığının ifade edileceğini söyledi.

"İkili anlaşmalara engel değil"

Trump'ın yorumlarına yanıt veren Downing Street sözcüsü, Pazar günü gerçekleşen Brexit çekilme anlaşmasının Birleşik Krallık'ın ABD dahil olmak üzere diğer ülkelerle ikili anlaşmalar imzalamasına izin vereceğini söyledi. Birleşik Krallık milletvekilleri, 11 Aralık'ta söz konusu anlaşmayı mecliste oylayacaklar.

YORUM YAP