Suat Arusan

Sülük mucizesi (4)

11.09.2015 08:42:57

Dört haftadır doktor sülükleri anlatıyor. Dört değil, 49 hafta yazsak az aslında. Zira bu canlılar Allah (c.c.) bize muazzam bir hediyesi. Şimdi de sülük tedavisinin etkin bir şekilde kullanıldığı hastalıklar ile kullanılması sakıncalı alanları kaydedelim.

İşte şifaya aracılık ettikleri alanlar:

– Bazı Göz Hastalıkları  (Behçet hastalığı, Üveitler, Glokom, Makulopatiler, Sarı nokta hastalığı, Diyabetik retinopatiler,Hipertansif retinopatiler, Retinitis pigmentosa , Optik sinire ait problemler ve Optik atrofiler gibi gözün damar,sinir,makula ve retina hastalıkları)
– Varis ve venöz  damar sorunları
– Romatoid artrit ve diğer romatizmal hastalıklar
– Artroz ve eklem kireçlenmeleri
– Migren ve gerilim baş ağrıları
– Baş dönmesi,kulak çınlamaları ve meniere sendromu
– Her türlü kas ağrıları, fibromyaljiler, huzursuz bacak sendromu
– Boyun fıtığı, bel fıtığı,tendinit- tenosivonit- bursit iltihap ve ağrıları
– Dejeneratif sinir sistemi hastalıkları ve felçler (MS,ALS,PARKİNSON gibi…)
– Egzama,ürtiker,kronik deri hastalıkları,sedef hastalığı ve akneler
– Kronik hepatit ve karaciğer hastalıkları
– Depresyon ve fobiler
– Tüm bağışıklık sistemi hastalıkları ve kronik yorgunluk sendromu

Hangi Durumlarda Sülük Tedavisi Uygulanmaz?

Sülük tedavisi uygulamasında dikkat edilmesi gereken noktaların başında hastanın anemi (kansızlık) sorununun olmaması, kan sulandırıcı ilaç kullanmıyor olması, pıhtılaşmaya engel bir hastalığının bulunmaması ve vücudunda aktif bir kanama odağının bulunmaması gelir. Ayrıca gebelerde ve emziren annelerde, kontrolsüz diyabet hastalığı veya kalp yetmezliği olanlarda da sülük tedavisi uygulanmaz.

– Kanama Diyatezleri (Hemofili gibi)
– Aktif Kanama Odağının Varlığı
– Ciddi Anemi (Hb < 10)
– Cerrahi Girişim Öncesi
– Kan Sulandırıcı İlaç Kullanımı
– Gebelik ve emzirme durumlarında sülük tedavisi uygulanmamaktadır.

Vücudun Hangi Bölgelerine Sülük Uygulanabilir?

Vücudun aşağıdaki bölgeler dışındaki her yerine sülük tedavisi uygulanabilir; aşağıdaki bölgelere sülük uygulanması ise çok sakıncalıdır.

– Yumuşak Cilt Bölgeleri (Göz kapağı çevresi gibi)
– Keratinize Bölgeler (Avuç içi, ayak tabanı gibi)
– Önemli Damarların Üzeri (Boyun, çene altı, koltuk altı, kasık gibi)
“dışında” her bölgeye sülük uygulanabilir.

Sülük tedavisi ödül getirdi

Almanya'nın prestijli alternatif tıp ödülü, ilk kez bir Türk hekime, Dr. Özgür Cesur'a verildi. Sivas'ın Zara ilçesinde dünyaya gelen ve 8 yaşında ailesiyle Almanya'ya giden Dr.Özgür Cesur'a ödülü, eklem ağrılarına sülükle bulduğu tedavi getirdi. 2008 yılında Tıp Fakültesi'nden mezun olan Cesur, Essen Kliniken Mitte' kliniğinin jinekoloji bölümünde asistan doktor olarak göreve başladı. Artroz, eklem ağrılarına karşı sülükle tedavi yöntemini Almanya'da ilk defa bilimsel çalışmayla kanıtlayan Dr.Cesur Hufeland Vakfı ile Holzschuh Vakfı tarafından organize edilen alternatif tıp ödülüne layık görüldü. Baden-Baden kentinde yapılan törene Dr.Özgür Cesur'un annesi Gülizar, babası Ali Rıza, ablası Hürriyet, abisi Devrim ve arkadaşları katıldı. Cesur ailesi ödülün Avrupa'da yaşayan diğer gençleri başarılı çalışmalara imza atmalarına teşvik edeceğini ifade ederek çok mutlu olduklarını söyledi. Dr. Cesur sülüğün ağrı kesici yönü ve faydalı antibiyotik sağladığını anlattı. Törende vakıf başkanları ödül sertifikasıyla 5 bin Euro ödülü Dr. Cesur'a takdim etti.

YORUM YAP