Af Örgütü: Mymmar yönetimi 'insanlık suçu' işlemekten yargılanmalı

Af Örgütü: Mymmar yönetimi 'insanlık suçu' işlemekten yargılanmalı
27.06.2018 12:47:47

Uluslararası Af Örgütü yayınladığı raporda Myanmar'lı üst düzey askeri yöneticilerin Rohingya Müslümanlarına karşı 'insanlık suçu' işlemekten yargılanmaları gerektiğini ifade edildi.

Örgüt, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni Güney Asya ülkesine karşı silah ambargosu uygulamaya ve yayınlanan raporu Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) taşımaya çağırdı.

Birleşmiş Milletler, Myanmar'ın Rohingyalı azınlığa uyguladığı askeri operasyonları 'tipik bir etnik temizlik örneği' olarak tanımlamıştı. 700 bine yakın, çoğu Müslüman olan Rohingyalı azınlık Myanmar ordusunun uyguladığı şiddet nedeniyle Bangladeş'e sığınmak zorunda kalmıştı.

Uluslararası Af Örgütü raporunda, Myanmar askeri güçlerinin Arakan bölgesinde yaşayan Rohingyalı azınlığa cinayet, tecavüz ve işkence uyguladığını ve ülkeden kaçmak zorunda bırakıltığını ifade etti.

Raporda aralarında Myanmar Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing'in de olduğu 10 üst düzey komutanın ismi yer aldı ve bu komutanların sorumlulukları nedeniyle yargı önüne çıkmaları gerektiği vurgulandı.

euronews.com

YORUM YAP