Yunanistan gecikmeli de olsa konuyu anladı

Yunanistan gecikmeli de olsa konuyu anladı
08.04.2018 20:26:00

Yunanistan Savunma Bakanı Kammenos geçtiğimiz günlerde adalara ve Türkiye sınır bölgesine 7 bin asker gönderdiklerini belirterek, 'Cesaretleri varsa bir karış toprağımıza göz diksinler. Yunanlar birlik olup onları ezecektir' demişti.

Olayın hemen ardından Türkiye'nin Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın envanterine yeni kattığı insansız hava aracı ANKA'yı iki gün önce Rodos adası üzerinde denediği ortaya çıkmıştı. Bu durum Yunanistan'da büyük panik yaratmış ve ANKA radarlar tarafından tespit edilince bir Yunan F-16 savaş uçağı da Girit'ten havalanmıştı.

Yunanistan'ın 7000 asker söylemine karşılık, "biz oraya asker bile göndermeden İHA ile ulaşırız" mesajını Yunanistan'ın biraz gecikmeli de olsa anladığı gözüküyor.

Yunanistan Başbakanı Çipras'ın sağduyu çağrısından sonra Yunan askeri dergileri de Türk İHA'larını yazdı ve Türkiye'nin İHA ve SİHA'larının başarısını, Yunanistan'ı tehdit ettiğini belirtti.
 
HAVA ÜSTÜNLÜĞÜ KORKUSU
 
Bugün Ege kıyılarında yaşanan deniz it dalaşları, geçmişte havada yaşanıyordu. Yunan uçaklarının sınır ihlali gerçekleştirerek yaptığı hamlelere Ankara'da misliyle karşılık veriyor, iki ülkenin F16'ları arasında havada hakimiyet mücadelesi veriliyordu.

Yunanistan'ın içinde bulunduğu ekonomik kriz artık bu durumu mümkün kılamıyor. Memurların maaşını zar zor ödeyen hükümet, it dalaşı gibi bir lüksü kaldıramıyor. Üstelik Yunan tarafının korkusu Türk F16'ları değil, milli gururumuz İHA ve SİHA'lar...

3 BİN DOLAR MASRAF

Zor durumda bulunan Yunanistan havadaki üstünlüğünü yitirmemek adına son çırpınışlarını veriyor ancak ordunun korkusu ANKA'lar. 3 bin dolarlık yakıt masrafı ile saatlerce havada kalabilen İHA'lara karşı panikleyen Yunan ordusu, F16'larına yeniden sarılmaya hazırlanıyor.

ANKA'nın 8 katı ücret ile deposunu dolduran F16'lar, 25 bin dolarlık yakıt masrafı ile İHA'lara cevap vermeye çalışacak.

MİLLİ GÜÇ: İHA/SİHA

Özellikle yurt içi ve yurt dışında yürütülen kararlı terör karşıtı operasyonlarda kullanılan, yüz akı haline gelen İHA/SİHA'lar Türkiye'nin amiral gemisi olma yolunda önemli adımlarla ilerliyor. Yeni güncellemeler ile havada kalma süresi artırılan İHA/SİHA'lar artık farklı silahlar taşıyabilecek ve gece gündüz ayırt etmeden uçuş yapabilecek.

Bunlarla birlikte Afrin'de uluslararası arenada da dikkatleri üzerine toplayan İHA/SİHA bir çok ülkenin alışveriş sepetinde bulunuyor.

 

YORUM YAP