'Türkiye tekere çomak soktu'

'Türkiye tekere çomak soktu'
25.04.2018 11:21:34

İşgal planlarında güncellemeye giden ABD, Suudi Arabistan-ı parçalamakta kararlı. ABD’nin müstakbel Dışişleri Bakanı Mike Pompeo açık açık itiraf etti: “Türkiye tekerimize çomak soktu!”

Haber 7'den Taha Dağlı'nın yazısı: Türkiye'nin Suriye hamlesinden ve bölgedeki politikalarından rahatsız olan ABD'nin yeni şeytanlıklar peşinde olduğu dile getiriliyor.

Türkiye dünyanın hamiliğine soyunduğu terör örgütlerine darbe vurdukça planlarını güncelleyenABD, Suudi Arabistan da savaş çıkarmakta kararlı.

2011'den bu yana Arap Baharı adı verilen süreçte çok ilginç ittifaklara tanık olduk. Asla bir araya gelmez denilenler işbirliği yaptı.

Suriye ve Irak'ta öyle bir sistem kuruldu ki; kimin eli kimin cebinde belli değil.

Bu kaos ortamında Türkiye hedeflerine bir bir ulaşıyor.

TÜRKİYE, SURİYE'DE TEKERE ÇOMAK SOKTU

ABD'nin müstakbel Dışişleri Bakanı Mike Pompeo açık konuştu, “Türkiye Suriye'de tekere çomak soktu” dedi.

Türkiye terör ve kaostan beslenen ABD tekerine çomak soktukça, ABD de planlarını güncelliyor.

Son olarak Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Mısır istihbaratıyla görüştü. Suriye'nin kuzeyinde Arap ordusu konuşlandırma fikri masaya yatırıldı.

SUUDİ ARABİSTAN SURİYE'YE GİRECEKMİŞ

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr, Suriye'nin kuzeyine asker göndermeye hazır olduklarını söyledi.

Hemen arkasından Irak-Suriye sınırında Semalka kapısından geçen Suudi Arabistan'a ait olduğu söylenen sivil görünümlü bir konvoy görüntülendi.

Tırların üzerine ambülanslar vardı, konteynırların içerisinde ne var belli değildi, bir de siyah cam filmle kaplı içerisinde kimlerin olduğu bilinmeyen otobüsler görüldü.

Suudi Arabistan finansörlüğünde STK olduğu iddia edilen konvoy, Irak'ın kuzeyinden Suriye'nin kuzeyine gitmişti.

Son durağı ise PKK işgalindeki Kamışlı kentiydi.

Acaba Suudi Arabistan'ın “göndermeye hazırız” dediği askerler de PKK işgalindeki bölgelere mi sevk edilecek? Böyle olursa Suudi Arabistan ya da diğer Körfez ülkelerinin askerlerinden oluşan Arap Ordusu, PKK'ya yardıma mı gidecek?

PKK'NIN YERİNE MÜSLÜMAN ASKER OYUNU

PKK oradan çıkarılıp, yerlerine Arap askerler mi konuşlanacak?

Yoksa ABD askerleri tamamen çekilip, onların görevini Arap Ordusu mu alacak?
Planın bu kısmında kafa karıştırıcı sorular mevcut.

Bir başka baş döndüren gelişme de Irak-Suudi Arabistan cephesinde yaşandı. Irak'taki Şii militanların oluşturduğu Kassad adlı grup, Riyad'da bir toplantıya katılmış. Yani Suudi Arabistan ile Irak'taki Şii silahlı gruplar arasında bir temas kurulduğu iddiası var.

Suudi Arabistan, İran'la çatışma halinde. İran'ın kurduğu Şii Haşdi Şabi militanlarının bir kolu Tahran'da diğer kolu Bağdat'ta. Suudilerin İran kontrollü silahlı güçlerle değil de İran egemenliğine mesafeli duran Iraklı Arap Şii militanlarla irtibat kurduğu söyleniyor.

Bağdat'ta güçlü nüfusa ve silahlı güce sahip Şii lider Mukteda Sadr'ın da bir süre önce Suudi Arabistan ziyaretinde bulunduğunu biliyoruz.

Yani Suudi Arabistan, Irak ve Suriye'de güç edinmek istiyor. Bunu yaparken İran'a karşı eylemlerini arttırmak niyetinde.

Tabi bu proje Suudi Arabistan'ın kendisine ait bir plan değil. ABD menşeili bir proje.

ABD Suudi Arabistan'ı tamamen kontrolü altına almaya çalışıyor. Suudi Arabistan, ABD'nin Ortadoğu denkleminin önemli bir parçası.

Bu denklemden Suudi Arabistan'ın çekilmesi ABD'nin politikalarına ağır darbe vurur. Çünkü İran tehdidi ile Suudi Arabistan'a milyarlarca dolarlık silahlar satılıyor yine aynı tehditle Suudi Arabistan İsrail'e yakınlaştırılıyor. Suudi Arabistan, ABD için para demek. Türkiye'nin çomak soktuğu Ortadoğu'daki o kanlı teker, o paralarla döndürülüyor.

MIKE POMPEO KİMDİR?

ŞUBAT 2017'DEN BİR HATIRLATMA

ABD Senatosunda yapılan oylamada CIA'nın yeni başkanı, Trump'ın aday gösterdiği Mike Pompeo oldu. Pompeo'nun yardımcılığına ise CIA'nın Tayland'da bulunan hapishanesini yöneten Gina Haspel getirildi. Başkan ve yardımcısının kirli geçmişi şimdiden tartışma konusu oldu.

ABD Senatosunda yapılan oylamada Trump'ın Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörlüğü için aday gösterdiği Cumhuriyetçi Kansas vekili Mike Pompeo, gerekli sayıya ulaşarak CIA'in yeni patronu oldu.

Trump, Pompeo için “Mike Pompeo, ülkemize onurla hizmet etmiş, hayatını, vatandaşlarımızın güvenliği için savaşarak geçirmiştir. Kendisi, Amerika ve müttefiklerinin güvenliğini sağlayan istihbarat toplumunun yılmaz lideri olacaktır” demişti.
Mike Pompeo, 15 Temmuz işgal girişiminin başarısız olduğunun anlaşılmasından sonra tweet atarak Türkiye halkını ve hükümetini öven İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'e şu cevabı vermişti: "İran da Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hükümeti kadar demokratik... Her ikisi de İslamcı totaliter bir diktatörlük."

Hapishane müdürü CIA başkan yardımcısı oldu

Pompeo'nun yardımcılığına ise CIA'nın Tayland'da bulunan hapishanesini yöneten Gina Haspel getirildi. Pompeo, Haspel'in atamasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Haspel'i “Örnek bir istihbarat çalışanı” olarak tanımladı. Pompeo, “Haspel, kendisine verilen görevleri en iyi şekilde neticelendirecek örnek bir kişidir. Kendisinin istihbarati yeteneklerinden dolayı çok şanslıyız” ifadesini kullandı. Senatodan ise bu karar tepkiler geldi.

Şiddet, işkence ve delil karartma sarmalında CIA

Pompeo ve Haspel'in görevlerine başlamalarıyla birlikte tartışmalarda beraberinde geldi. Her iki isimde kariyerlerinde işkence, şiddet ve şüphelerle anılıyor.

ABD'nin terörle mücadelesi çerçevesinde görev yapan her iki isminde soruşturmalarında delil karartma ve işkence ön planda yer alıyor. Özellikle Haspel'in görev yaptığı Tayland'daki gizli hapishanede suda boğulma hissine neden olan "waterboarding" yöntemini sıkça uygulamasıyla biliniyor.

Washington Milletvekili Christopher Anders konuyla ilgili, "Haspel, CIA'nın gizli cezaevi olan bir kurumu başarıyla(!) yönetti. Orada bazı delillerin yok olduğunu ve bu çalışmaların bazı lobi faaliyetleriyle birlikte yürütüldüğünü biliyoruz." dedi.
Anders, CIA'in patronu olan Pompeo'nun bu kadar kısa sürede CIA'nın ikinci adamı konumuna böylesine bir ismi getirmesini her türlü işkence ve suistimalin kullanılabileceği şeklinde yorumlanacağını söyledi.

Trump: İşkence işe yarıyor

Donald Trump ise konuya ilişkin “Daha 24 saat önce istihbaratın en üst düzeyindeki isimlerle konuştum ve onlara şu soruyu sordum: İşkence işe yarıyor mu? Bana ‘evet, kesinlikle yarıyor' cevabını verdiler. Ben de işe yaradığını hissediyorum” dedi.
Trump, “Bu konuda Pompeo ve ekibime güveneceğim. Eğer bunu yapmak istemezlerse, bana uyar. Yapmak isterlerse sonuna kadar çalışacağım. Yasal sınırların izin verdiği ölçüde her şeyi yapmak istiyorum” dedi.

 

YORUM YAP