Türkiye, Suud'un Kaşıkçı masallarına tepki gösterdi

Türkiye, Suud'un Kaşıkçı masallarına tepki gösterdi
15.11.2018 15:50:37

Suudi Savcı, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili önemli detayları anlattı. Kaşıkçı'nın ölüm emrinin İstanbul'da verildiğini aktaran savcı, "Cemal Kaşıkçı'ya öldürücü dozda ilaç verildi, cesedi konsolosluktan parçalanarak çıkarıldı" dedi.

Suudi Savcı, Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin, 11 zanlıdan 5'i için idam cezası istendiğini açıkladı.

"CESEDİ PARÇALANARAK KONSOLOSLUKTAN ÇIKARILDI"

Cemal Kaşıkçı davasını yürüten Suudi savcı cinayetin detaylarını anlattı. Savcı, "Cemal Kaşıkçı'ya öldürücü dozda ilaç verildi, cesedi konsolosluktan parçalanarak çıkarıldı" dedi.

"ÜLKEYE GETİRİLME ÇABASI BAŞARISIZ OLUNCA ÖLDÜRÜLDÜ"

Suudi savcı, Cemal Kaşıkçı'nın ülkeye getirilmek istendiğini, bu eylem başarısız olunca da öldürüldüğünü duyurdu.

"ÖLÜM EMRİ İSTANBUL'DA VERİLDİ"

Cemal Kaşıkçı davasının savcısı, tüm dünyayı sarsan cinayetin emrinin, müzakere için İstanbul'a gelen ekibin başının verdiğini açıkladı.

VELİAHT PRENS SELMAN'IN DANIŞMANI HAKKINDA SORUŞTURMA

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman'ın danışmanı Kahtani hakkında soruşturma başlatıldı. Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilişkisi olduğu öne sürülen Kahtani'nin Suudi Arabistan'dan çıkışı yasaklandı.

KAŞIKÇI CİNAYETİ

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine katkı veren ve aynı zamanda Washington Post gazetesinde de yazılar yazan Cemal Kaşıkçı'dan, 2 Ekim Salı günü resmi işlemler için Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna gittikten sonra bir daha haber alınamamıştı.

Emniyet kaynaklarınca yapılan değerlendirmede, Kaşıkçı'nın gittiği başkonsolosluktan bir daha çıkmadığı teyit edilirken, başkonsolosluk binasında aynı saatlerde, 2 uçakla İstanbul'a gelen, aralarında yetkililerin de yer aldığı 15 Suudi vatandaşının bulunduğu, bu kişilerin daha sonra geldikleri ülkelere döndüklerinin belirlendiği kaydedilmişti.

Konuyla ilgili Türkiye ve Suudi Arabistanlı yetkililerden oluşan ortak çalışma kurulmuştu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında görevlendirilen bir başsavcı vekili ile bir savcıkoordinesinde konsolosluk binası ile Türkiye'den ayrılan Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed el Uteybi'nin konutunda inceleme yapılmıştı.

AÇIKLAMALARA TÜRKİYE'DEN SERT TEPKİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi Başsavcı'nın Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili açıklamaları için, 'Nasıl öldürüleceği planlanmış. Azmettiriciler de ortaya çıkmalı. Ceset nerede? Ceset ortada yok. Açıklamalar tatmin edici değil' dedi.

SUUDİ SAVCININ AÇIKLAMALARI

Kaşıkçı'nın cesedinin akıbetine ilişkin araştırmalar sürmesine karşın, cenazesi bulunamazken, Suudi Savcı, "Cesedi parçalanarak konsolosluktan çıkarıldı" dedi. Öte yandan Suudi Arabistan Başsavcılığı, Kaşıkçı'nın öldürülmesi olayında suçlananlardan birinin konsolosluktaki kameraları bozduğunu açıkladı.

'YEREL İŞBİRLİKÇİNİN GÖRÜNTÜSÜNE ULAŞTIK'

Suudi Savcı, bir kişinin konsolosluktaki güvenlik kameralarını Cemal Kaşıkçı cinayetinin işlendiği gün devre dışı bıraktığını açıklarken "Kaşıkçı'nın cesedini teslim alan yerel işbirlikçinin yaklaşık görüntüsüne ulaştık" ifadelerini kullandı. Ayrıca açıklamaya göre, Suudi Arabistan'ın olaya karıştığını iddia ettiği yerli işbirlikçinin robot resmi çizildi ve Türkiye'ye teslim edilecek.

  1. NADA NADA

    rabbim ne guzel yaratiyorsun.bazilarinin yuzleri kalbi gibi aydinlik

YORUM YAP