Türkiye'den ardı ardına Kaçıkçı açıklaması

Türkiye'den ardı ardına Kaçıkçı açıklaması
06.10.2018 22:48:43

Meşhur silah tüccarı Adnan Kaşıkçı'nın yeğeni olan Suudlu ve ABD vatandaşı gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolması üzerine Türkiye çok yönlü inceleme başlattı. Savcılık soruşturma açarken, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, konunun Türkiye'nin güvenliği meselesi olduğunu söyledi. Emniyet ise yaptığı açıklamada "Kaşıkçı içeri girdi ama çıkmadı" dedi. Sosyal medyada ise Kaçıkçı'nın Konsoloslukta infaz edildiği iddiaları dolaştı. Emniyet açıklamasında önemli bir detay ise iddiaları güçlendirdi.

Gazeteci Kaşıkçı'nın alıkonulduğu iddiasına ilişkin soruşturma

Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na girdikten sonra haber alınamayan gazeteci Kaşıkçı'nın alıkonulduğu iddiasına ilişkin soruşturma başlatıldı.

Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na girdikten sonra kendisinden haber alınamadığı öne sürülenWashington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, alıkonulduğu iddiasına ilişkin soruşturma başlatıldığı bildirildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, Suudi Arabistan vatandaşı Cemal Kaşıkçı'nın 2 Ekim saat 13.00'te gittiği ülkesinin İstanbul Başkonsolosluğu'nda alıkonulduğuna dair iddiayla ilgili olay günü soruşturma başlatıldı.

Soruşturmanın tüm boyutlarıyla derinleştirilerek devam ettiği kaydedildi. 

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten kayıp Suudi gazeteci ile ilgili açıklama

AK Parti Sözcüsü Çelik, "Bir gazetecinin bu şekilde kaybolması Türkiye Cumhuriyeti gibi emin bir devletin hassasiyetle üzerinde duracağı bir şeydir." dedi.

Emniyetten 'Cemal Kaşıkçı' açıklaması

Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, Cemal Kaşıkçı 2 Ekim'de evlilik işlemleri için gittiği Suudi Arabistan Konsolosluğundan bir daha çıkmadı.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın 2 Ekim'de evlilik işlemleri için gittiği Suudi Arabistan Başkonsolosluğundan bir daha çıkmadığı, Başkonsolosluk binasında aynı saatlerde, 2 uçakla İstanbul'a gelen ve bir kısmı Suudi yetkili olan 15 Suudi vatandaşının da bulunduğu, bu kişilerin daha sonra geldikleri ülkelere döndükleri belirlendi.

Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, evlilik işlemleri için 2 Ekim Salı saat 13.12'de Suudi Arabistan Başkonsolosluğundaki randevusuna giden Cemal Kaşıkçı'nın (Jamal Ahmid H. Khashoggi) Başkonsolosluktan çıkmadığı tespit edildi.

Ayrıca bir kısmı Suudi yetkili olan 15 Suudi vatandaşının, 2 uçakla İstanbul'a gelip aynı saatlerde Başkonsoloslukta bulundukları ve daha sonra ayrılarak geldikleri ülkelere döndükleri belirlendi.

Emniyet yetkilileri soruşturmayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla bu çerçevede yürütüyor.

Kaşıkçı'nın Başkonsolosluğa girdiği saatle, nişanlısının kendisinden haber alamadığını bildirdiği süre zarfında Suudi Arabistan Başkonsolosluğuna yapılan tüm giriş çıkışlar da emniyet tarafından inceleniyor. 

YORUM YAP