TCMB faiz artışı yeni bir tartışmaya neden oldu, peki dünyada faziler ne durumda?

TCMB faiz artışı yeni bir tartışmaya neden oldu, peki dünyada faziler ne durumda?
13.09.2018 17:06:05

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) bugün politika faizindeki 625 baz puan artışla Türkiye'de faiz oranı yüzde 24'e yükseldi. Böylece Türkiye, yüzde 60 politika faizi uygulayan Arjantin'den sonra en yüksek faizin olduğu ikinci ülke oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) bugün politika faizindeki 625 baz puan artışla Türkiye'de faiz oranı yüzde 24'e yükseldi.

Böylece Türkiye, yüzde 60 politika faizi uygulayan Arjantin'den sonra en yüksek faizin olduğu ikinci ülke oldu.

Hangi ülkenin insanlığın belası faiz oranı ne kadar?

Cevabı, infografikte:

KULLARA BİR İKAZ

faiz1

DOLAR BİRAZ DÜŞTÜ, FAZİLER UÇTU

Dolar/TL Merkez'in kararıyla sert düştü. Bugün 6.5574'e kadar yükselen kur TCMB'nin beklentilerin üzerinde 625 baz puanlık faiz artırım kararına ilk tepkide 6,0151'e kadar geriledi. 13 Eylül 2018 Perşembe, 09:24 Güncelleme: 13 Eylül 2018 Perşembe, 16:59
Yeni güne hafif yükselişle başlayan Dolar/TL , Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın beklentileri aşan faiz artırım kararıyla sert düşüşte.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın faiz açıklamalarıyla yüzde 3'ün üzerinde artışla 6.5574'e kadar yükselen kur TCMB'nin 400 baz puan olan beklentilerin üzerinde 625 baz puanlık faiz artırım kararına ilk tepkide hızla geriledi.

Karar öncesi 6,40 seviyesindeki Dolar/TL 6,05'in altına indi ve 6,0151'i gördü. TL'nin dolar karşısındaki değer kazancı yüzde 5'e ulaştı.

TCMB politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17,75ten yüzde 24'e yükseltti. Bunun yanı sra Merkez Bankasınca halihazırda gecelik vadede gerçekleştirilen fonlamanın 14 Eylül 2018 tarihinden itibaren haftalık vadede yapılmasına başlanacağı açıklandı.

Dolar/TL'de Merkez'in kararından önce bugün görülen en düşük seviye 6,2990'dı.

MERKEZ BANKASI FAİZİ 625 BAZ PUAN YÜKSELTTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası'na dair yaptığı değerlendirmede "faiz konusunda hassasiyetim aynı, faiz sebeptir, enflasyon neticedir, tersini diyorsan bu işi bilmiyorsun. Ben diyorum ki bu yüksek faizi düşürelim, çalışalım düşürelim" diye konuşmuştu.

ERDOĞAN: ŞU YÜKSEK FAİZİ BİR DÜŞÜRELİM

Kurun son dönemdeki düşüşünde Merkez Bankası'nın "para politikasında duruş yeniden şekillendirilecek" açıklaması etkili olmuştu.

Bloomberg HT'nin anketine katılan uzmanların medyan tahmini politika faizinin 400 baz puan artması yönündeydi.

MERKEZ BANKASI'NDAN BEKLENTİLER NASIL ŞEKİLLENİYOR?

Çoğu uzman da Merkez Bankası'ndan yüksek montanlı faiz artışı bekliyordu. Beklentiyi karşılayacak bir faiz artışının dolardaki yükselişi frenleyeceği belirtilmişti.

Borsa İstanbul Eski Başkanı İbrahim Turhan Merkez kararı öncesi sosyal medya yoluyla yaptığı değerlendirmede "Mevcut koşullarda güçlü faiz artırımı 500 bps ve üzeri olarak okunmalı. Ancak Merkez Bankasi ‘parasal sıkılaştırmanın etkilerini ve GSYH'da yaşanmakta olan dengelenmeyi gözlemlemek' gerekçesiyle bu kararı iki toplantıya bölerek almayı da tercih edebilir" ifadesini kullanmıştı

İLGİLİ MAKALELER

Tek çözüm:Merkez Bankası'nı devletleştirmek

BIS ya da Erdoğan'ın savaştığı Merkez

 

 

 

  1. samimi samimi

    Ne oluyoruz ya hu..hiç faiz uygulanmayan ülkeler Allah korkusundan baş eğdiği için mi uygulamıyor sanki... Demek ki faiz olmadan da yaşamak mümkün...faizle havadan para kazanan parasının ne kadar hayrını görüyor merak ediyorum...kazandığını zanneden bir tarafa, elinde gerçek para olmadığı halde vatandaşın parası üzerinden yine diğer vatandaşlara faiz uygulayarak para sahibi olan parababalarını daha ne kadar besleyeceksiniz?

YORUM YAP