TARİH

Diğer

  Yahudi yazarlar: İsrail'in sonu geldi

  İsrail meclisinde dün kabul edilen 'Yahudi ulus devlet' yasası ülkede tartışmalara yol açtı.Oysa biz İsrail'in sonunun geldiğini 6 Eylül 2016'da yazmıştık.

  Belediyelerin tarih cinayetlerine bir örnek

  Belediyelerin başta çeşmeler olmak üzere tarihi mirasa karşı kör ve hatta ihanet içinde olması sosyal medyada tepkiye neden oldu.

  Kuzey Makedonya neresi, isim krizi gerçekten çözüldü mü?

  Yunanistan ile Makedonya arasındaki 'isim' anlaşmasızlığı Kuzey kelimesinin eklenmesiyle halledilmiş oldu mu? Dr. Galip Çağ değerlendiriyor.

  Hasan Aycın'dan muhteşem 15 Temmuz tasviri

  Karikatürist Hasan Aycın, 15 Temmuz ile ilgili muhteşem bir eser çizmişti. Şimdi o o eseri hatırlama vakti.

  Mustafa Kemal ile Erdoğan'ın Hacıbayram cuma namazları arasındaki fark

  Mustafa Kemal Paşa için Hacıbayram’da Cuma namazı kılmak siyaset/maslahat icabı iken, Tayyip Erdoğan’ın siyaseti aşan bir sebeple Hacıbayram camiinde olduğunu belirtmek gereklidir.

  Hırka-ı Şerif Mustafa Kemal Paşa ve vefatı

  Müftüzade Ali Yıldırım Efendi, 1938'de gördüklerini anlatıyor.

  Kemal Özer, 12 Temmuz 2016'da yaklaşan tehlikeyi anlatıyor

  Gazeteci-yazar Kemal Özer, 15 Temmuz 2016'da yaşanan iç savaş, işgal ve infaz girişiminden sadece 3 gün önce yaklaşan tehlikeyi anlatıyor.

  'Osmanlı başarılıydı, çünkü adil hukuk sistemi vardı'

  Rus gazeteci-yazar Pyotr Fyodorov; Osmanlı döneminde hukuk ve yargı sistemnin adil işlediğini söyledi. Fyodorov, 'Rus Çarı Korkunç İvan Osmanlı İmparatorluğu’nun çok sayıda uygulamasını örnek almıştı. Çünkü o dönem Osmanlı en başarılı devleti sayılıyordu' dedi.

  Çağların bilgisi Kur'an-ı Kerim'de

  Tarihin geriye doğru, ateist ve materyalist düşüncenin belirlediği şekilde tasnifi yalandan ve batıl iddialardan ibarettir. İlk insanların yani Hz Âdem aleyhiselam'ın devirini taş devri, mağara devri, toplayıcılık ve avcılık gibi ahmakça ve iftira edilerek tasnif edilmesi ve bunların da Müslüman mekteplerinde okutulmasına Prof Dr Orhan Çeker isyan etti.

  O en çok helal lokmaya önem verirdi

  Ahmed Yesevî Hazretlerinin inanç dünyamızdaki büyük yerine işaret eden Kemal Eraslan, 'Hoca Ahmet Yesevi kaşık yapıp satarak rızkını temin etmiş, helal lokmaya çok önem veren bir şahsiyettir. Peygamber Efendimize bağlılığı, sevgi ve saygısı da çok üst derecededir' dedi.