Tahran zirvesinde Amerika'ya terörist mesajı

Tahran zirvesinde Amerika'ya terörist mesajı
07.09.2018 17:16:48

Tahran'da yapılan tarihi Suriye zirvesinin ardından İran Cumhurbaşkanı Ruhani, devlet başkanı Putin ve Başkan Erdoğan kameraların karşısına geçti. İdlib konusundan neler yapılacağının konuşulduğu toplantıda Putin açıklamasında başkan Erdoğan'ın tüm taraflara ateşkes çağrısına "çok cesur bir adımdı" dedi.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani:

Üç Cumhurbaşkanı ile bu konuda anlaştık. Teröristleri silahları bırakma konusunda zorlamamız lazım. İdlib halkı için tehlike arz edebilir. Suriyeli mültecilerin evlerine geri dönmesi için elimizden geleni yapmalıyız. Gelecek zirve Rusya'da yapılacak.

PUTİN: ERDOĞAN CESUR BİR ÇAĞRI YAPTI

Rusya devlet başkanı Putin: 

Suriye'de çözüm için Astana formatını kullanacağız. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın cesur çağrısı sonrası tüm kesimlere silah bırakması çağrısı yaptık. Terörle mücadeleye Suriye muhalif grupları da katılacak bu çok önemli. Suriye'nin toprak bütünlüğü için bir neticeye varmalıdır. Suriye'nin yeniden inşası yapılmalıdır. Biz bunun için büyük çaba harcıyoruz. Suriye halkının birincil ihtiyaçlarını karşılamak için elimizden geleni yapıyoruz. Türk ve İran mevkidaşlarıma teşekkür ediyorum. 

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN ÇOK ÖNEMLİ MESAJ

Ünlü İran şairi Sadi Şirazi  şöyle diyor "Eğer sen başka insanların ızdırabıyla dertlenmiyorsan sen ben-i adem olamazsın."

Suriyeli kardeşlerimiz bu durumdayken oturup bekleyemezdik. Elimizi taşın altına koyduk. Suriye'de rejimin dizginlenmemesinin tehlikesine dikkat çektik.  Siyasi süreci çökme noktasına getireceğini söyledik.

İdlib'in muhafazası hayati önem taşıyor. Burada atılacak menfi adımlar her yerde yankı bulacaktır. İdlib'te yapılacak yanlışlar teröristlerin ekmeğine yağ sürecektir. ABD'nin terör örgütünü güçlendirmesinden rahatsısız. Toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyor, teşekkür ediyorum. 

 

 

  1. samimi samimi

    Putin, “ orayı ben bombalıyorum ve şuan bana ateşkes çağrısı yapıyorsun” demek istediği için mi “cesur” dedi aceba? Buradaki teröristleri istemiyorlar sa....biz de güneyimizdeki teröristleri istemiyoruz...% 91 kontrol altındaymış...ypg nin olduğu yerleri terörist olarak görmüyorlar..dikkat ettiyseniz ruhani “abd Fırat’ın Doğusundan çekilmeli “derken Putin duymazdan geldi...oralı bile olmadı...Rusya açık söylemiş: İran ve Türkiye ile nihai hedefimiz örtüşmüyor ancak Suriye’de savaşın bitmesini istiyoruz...sizin nihai hedefleriniz değil mi bu savaşa zemin hazırlayan?

YORUM YAP