Suudi Arabistan'dan İranla diplomasiye yeşil ışık

Suudi Arabistan'dan İranla diplomasiye yeşil ışık
07.08.2018 01:52:04

İran'ın resmi haber ajansı IRNA'ın aktardığına göre, Suudi Arabistan yönetimi İranlı bir diplomata vize vermeyi kabul etti.

Diplomatın ofisi 2017 yılında imzalanan bir anlaşma çerçevesinde Suudi Arabistan'ın ikinci büyük kenti Cidde'deki İsviçre'ye ait diplomatik misyon içinde yer alacak.

IRNA bu diplomatın adının şu anda İran Dışişleri'nin Yemen ve Umman ile ilgili ofisinin başında bulunan Muhammed Alibak olduğunu da belirtti.

'TAHRAN-RİYAD HATTINDA OLUMLU BİR DİPLOMATİK GELİŞME'

IRNA, "Konu hakkında bilgi sahibi bir diplomatik kaynak, Suudi Arabistan'ın 'İran'ın diplomatik çıkarları bölümü şefine vize vermeyi kabul etti. Gözlemciler bu durumu Tahran-Riyad hattında olumlu bir diplomatik gelişme olarak değerlendirdi" ifadelerine yer verdi. 

İran Dışişleri Sözcüsü Behram Kasımi de bakanlığın internet sitesinde yayımlanan bir röportajda iki ülke arasındaki ilişkilerde bir 'atılım' olduğunu yazdı.

Kasımi "2 hafta öncesine kadar, bizim uzun zaman önce sunduğumuz isimlere vize verilmedi. Ancak son bir iki haftadır bir atılım yaşandı ve bence çıkarların korunması ofisinin açılacağı yönünde işaretler var" ifadelerine yer verdi.

Konu hakkında henüz Suudi Arabistan'dan açıklama gelmedi.

2016 yılında iki ülke arasındaki ilişkiler Suudi Arabistan'ın İranlı Şii din adamı Şeyh Nimr el-Nimr'i idam etmesi sonrası bozulmuştu.

Bu olayın ardından Tahran'da bir grup göstericinin Suudi Arabistan Büyükelçiliği'ne saldırması sonrası Suudi Arabistan bu ülkeyle diplomatik ilişkileri tamamen dondurmuştu.

Yemen'deki krizde İran'ın Şii Husileri desteklemesi Suudi Arabistan'ın ise Husiler karşı savaşan uluslararası koalisyona öncülük etmesi  Riyad-Tahran hattında son dönemde gerginliği arttıran bir başka etmen.

Mayıs ayında ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'la 3 yıl önce yapılan nükleer anlaşmadan çekilip Tahran'a yaptırımlar uygulamasını Riyad yönetimi memnuniyetle karşılamıştı.

YORUM YAP