Sözde süper güç Amerika bir yangını bile söndürmekten aciz

Sözde süper güç Amerika bir yangını bile söndürmekten aciz
03.08.2018 16:22:51

Amerika cayır cayır yanıyor: Trump yönetimi Kaliforniya'daki yangın 6 gündür söndürmeyi bile başaramadı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Californiaya Eyaletindeki yangın 9 gündür kontrol altına alınamadı. Uydu görüntüleri alevlerin, kuzeyde Oregan doğuda Utah'a kadar uzandığı kaydedilirken, yangının kontrol altına alınmasının haftaları alabileceği dile getiriliyor. Hızla ilerleyen alevlerin ise Kaliforniya'nın Redding'in bölgesinde yoğunlaştığı öğrenildi.

Binlerce itfaiye görevlisi yangını söndürmek için seferber olsa da California'nın şu andaki en ölümcül yangını daha da fazla alanı kaplıyor.

İtfaiye görevlileri rüzgarın Pazar günü yangının daha da büyümesine neden olduğunu söylüyor.

Kuzey California'da Shasta Bölgesi'ndeki yangın aralarında iki çocukla büyükannelerinin bulunduğu 6 kişi yanarak can verdi.

70 yaşındaki Melody Bledsoe, 5 yaşındaki Emily Roberts ve 4 yaşındaki James Roberts Redding'deki evlerini terketmek üzereyken alevlere yakalandıkları öğrenildi.

kaliforniya2

MİLLİ PARK KAPATILDI

Pek çok şehri esir alkan yangının 500 km'lik bir alanda sürdüğü dile getirilirken, Ferguson Fire bölgesindeki Yosemite Vadisi Milli Parkına Pazar gününe kadar girişler yasaklandı. 

Kalforniya'da iki gündür ara vermeden yangın söndürme çalışmalarını sürdüren itfaiyecilere 10 eyaletten yardım geldi.

Kaliforniya Ormancılık ve Yangın Koruma Dairesi ABD'nin 10 eyaletinden gelen itfaiyecinin yangın söndürme çalışmalarını sürdürdüğünü, bu hafta 6 eyaletten daha ekiplerin geleceğini söyledi. Sekizyüzden fazla evin yandığı Kuzey Kaliforniya'da 50 bin kişinin tahliyesinin söz konusu olduğu kaydedildi.

Bölgeye 23 km mesafede başka iki yangının 10 bin evi tehdit ettiği kaydedildi. 

kaliforniya1

FACİA GİDEREK BÜYÜYOR

Kaliforniya'da gerçekleşen 7. en büyük yangın olan Carr yangını kuzey Kaliforniya'da yaklaşık 453 kilometre karelik alana yayıldı. 234 kilometre karelik bir alanda ise devam ediyor.

Ancak %30'u kontrol altına alınabildi. Shasta Bölgesi Şerifi Tom Bosenko yangınla ilgili ölü sayısının artabileceğinden endişe ettiklerini söyleyerek “Özellikle aileleri olmayan kişiler ile ilgili endişe duyuyoruz.” dedi.

234 kilometre karelik bir alanda devam ederken ve ulusal parkın 20 yıldır ilk kez kapanmasına sebep oldu.

Güney Kaliforniya'da devam eden Cranston yangını ile ilgili olarak Riverside Bölgesi Acil Durum Yönetim Departmanı yöneticisi Bruce Branton, "Binlerce kişi yangından etkilendi. Devam eden yangın ve sonrasında eyaletten ve bölgesel kurumlardan kaynak aktarılması ihtiyacındayız." diye konuştu.

 

 

YORUM YAP