Sahne sırası Merkel-2.0'ın

Sahne sırası Merkel-2.0'ın
07.12.2018 23:53:56

Almanya'da iktidardaki Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU), Başbakan Angela Merkel'in partideki halefini belirledi. 'Mini Merkel', Aynen devam', 'Merkel 2.0' gibi lakaplarla anılan Annegret Kramp-Karrenbauer (AKK), Alman Hıristiyan Demokratların yeni lideri oldu.

CDU delegelerinin 2. tura giden oylamasında parti genel sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer (AKK) aynı zamanda genel başkanlığa seçildi. 

'MERKEL'İN HALEFİ, MERKEL'İN DEVAMI'

Kramp-Karrenbauer bizzat Merkel tarafından genel sekreterliğe getirilmiş ve gönlünde yatan halef olarak gösterilmişti.

Böylece Alman Hıristiyan Demokratları, bir kez daha liderlik için kadın siyasetçi tercih etti.

İkinci turda 999 delegeden 517'si Kramp-Karrenbauer için oy kullandı. Rakibi Friedrich Merz ise 482 oyda kaldı.

İlk turda ise kadın lidere 450, Merz'e 392 oy çıkmış, üçüncü aday olan Sağlık Bakanı Jens Spahn ise 157 oyda kalarak elenmişti. Böylece CDU, tarihinde ilk kez liderlik oylamasında ikinci turu gördü.

GELECEKTE AVRUPA'NIN LİDERİ OLABİLİR

Avrupa'nın en etkili lideri konumundaki Almanya Başbakanı olmak üzere 'pol pozisyonuna' gelen AKK, daha önce Saarland eyaletinde üçlü koalisyonu yönetiyordu.

CDU yelpazesinin tamamına hitap etmek, farklı kesimlerin desteğini arkasında toplamak ve diğer partilerle ittifak kurmak gibi becerileri olduğu söylenen AKK, kurultayda şöyle konuştu:

"Ne olduğum, kim olduğum hakkında çok şey okudum: Mini, kopya, tıpkısının aynısı… Sevgili delegeler, karşınızda olduğum gibi, hayatın beni şekillendirdiği gibi duruyorum ve bundan gurur duyuyorum."

 
'KENDİ İÇİNDE GÜÇLÜ OLMAK'

Alkışlar ve tezahüratlar arasında konuşmaya devam eden AKK, eyalet hükümeti başkanlığına atıfla "Yönetmenin ne olduğunu ve hepsinden önemlisi, liderliğin dışarda gürültü patırtı koparmaktan ziyade içerde güçlü olmakla ilgili olduğunu öğrendim" dedi. 

Halefin de selefi gibi Avrupa Güvenlik Konseyi ve Avrupa Ordusu kurulması için çalışmaktan söz etmesi de dikkat çekti.

Liderlik yarışında ipi göğüslediğinin açıklanması kutlamalarla karşılanırken kadın lider gözyaşlarını tutamadı. Kürsüye çıkıp rakiplerini yanına davet edip onlarla birlik beraberlik görüntüsü vermeyi de ihmal etmedi.  

 
Kampanya sırasında Merkel muhalifi Merz, konsensüsle geçen 13 yıldan sonra daha net ve sert politikalar isteyen CDU delegelerini heyecanlandırmıştı. Vergi indirimlerini ve hem göçle hem de aşırı sağla daha sert mücadeleyi savunan Merz'e karşı partinin kaymak tabakası AKK'yi tercih etti. 

'AMERİKAN YANLISI MERZ TUTMADI'

Die Zeit gazetesi GYY Josef Joffe, bu durumu şöyle değerlendirdi:

"AKK sağlam ayakkabı. Tatsız sürpriz tehlikesi bulunmayan bir merkezci. Merz ise fazla serbest piyasacı, fazla Amerikan yanlısı ve fazla savunma meraklısıydı. Ayrıca AKK'nin kurultaya tutkulu hitabının yanında çok donuk kaldı. Yine de Merkel'in favorisini ikinci tura zorladı. Bu da AKK'nin bölünmüş bir partiyle baş başa kalacağı anlamına geliyor."

'BOYUNDAN BÜYÜK AYAKKABI MI GİYDİ?'

CDU'nun koalisyon hükümeti ortağı olan Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) lideri Andrea Nahles, hemcinsini tebrik ederken "Doldurmanız gereken büyük ayakkabılar var" uyarısı yapıp ekledi:

"Bol şans! Şimdi sorun çözme zamanı: Emekli maaşlarını düzeltmek, emeğin değerini tanımak, Avrupa içindeki uyumu güçlendirmek. Size iyi takım çalışması sunuyorum."

CDU'nun doğal ortağı olması gereken Hür Demokrat Parti (FDP) lideri Christian Lindner, CDU'nun 'devamlılığı seçtiği' saptamasını yaptı.

SOL PARTİ: BLACKROCK MERZ'DEN İYİDİR

Sol Parti lideri Sahra Wagenknecht, ABD merkezli, sermaye ve risk yönetimiyle uğraşan uluslararası yatırım kuruluşu BlackRock'ın Almanya'daki temsilcisi de olan Merz'e kıyasla AKK'nin 'kötünün iyisi' olduğunu söyledi.

Ama AKK'nin de Merkel'in devamı olduğunu, AKK liderliğinde bir CDU ile toplumsal değişimin gerçekleşemeyeceğini sözlerine ekleyen Wagenknecht, SPD'ye, CDU ile ölümüne koalisyon yapmama uyarısında bulundu.

AfD'DEN MUHAFAZAKARLARA ÇAĞRI

Aşırı sağa meyleden ve anamuhalef partisi haline gelen Almanya için Alternatif'in (AfD) liderlerinden Alice Weidel, "Kramp-Karrenbauer, 'aynen devam' demek. Kendisi Merkel 2.0" dedi.

AKK ile CDU'nun sola yöneliminin devam edeceği iddiasında bulunan Weidel, "Son muhafazakar Hıristiyan Demokratlar da savaşı kaybetti. CDU artık onların siyasi yurdu değil" savını ortaya attı.

 

YORUM YAP