S-400 ve S-500’ler İran’ın vurulmasını da engelleyecek

S-400 ve S-500’ler İran’ın vurulmasını da engelleyecek
15.06.2018 00:40:59

İngiliz IHS Jane’s Araştırma Merkezi uzmanı Andrew Geller, 2018-2027 yıllarında Türk silah pazarında en büyük yabancı aktörün S-400’lerin üreticisi Almaz-Antey şirketi olacağını tahmin etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e S-500 füzesini birlikte yapmayı teklif ettiğini söylemişti.

Aynı şekilde Türkiye'nin, beşinci nesil savaş uçakları konusunda da Rusya ile işbirliği yapma perspektifleri gündemde.
Savunma ve silah alanında hızla ilerleyen Rusya ile Türkiye arasındaki işbirliği, bölgedeki dengeleri ve Türkiye'nin bölgedeki rolünü etkileyebilir mi?
Konuyla ilgili Sputnik'e konuşan Türkiye Emekli Subaylar Derneği Başkanı emekli Hava Korgenerali Dr. Erdoğan Karakuş şunları söyledi.

Amerika ile 20 yıl önce yapmış olduğumuz anlaşmalar sonucunda bizim F-35'leri almamız söz konusu. Fakat Amerika'da bu konuda parazitlik yapanlar yar. Onlar, Türkiye'ye verilecek olan F-35'ler, Türkiye'ye değil Yunanistan'a verilmesini teklif ediyor. Böyle olunca Türkiye, diğer çeşitli imkanları değerlendiriyor. Bu imkanlardan en önemlisi de, Rusya ile olan irtibatlarımızı güçlendirmek.

Bunun yanı sıra Türkiye'nin kendi uçağını yapma konusunda çalışmaları var. O konuda İngiltere bazı sorunlar çıkarıyor. Biz bunları görüyoruz. Dolayısıyla, bu konuda hem Rusya'nın hem Türkiye'nin menfaatine olan çalışmalar yapılıyor.
S-400'lerle ilgili gelişen süreç, S-500'lerin ortak üretimi konusunda mükemmel bir ortam oluşturuyor. Biz, ‘bu işte varız', diyoruz, birlikteyiz. 

Rusya ile Türkiye arasında askeri konularda gelişen stratejik işbirliğinin bölgesel etkilerine gelince ilk önce şunu belirtmek gerekir: Rusya, Batı emperyalizmi Orta Doğu'da istemiyor. Biz de istemiyoruz. Öyle olunca iki ülkenin insanları, olanakları ve düşünceleri birleşiyor. Bu ortamda Rusya'nın bu konudaki teklifleri bizim açımızdan çok uygun ve mükemmel bir ortam yaratıyor. ABD'nin yarattığı tehditlere karşı Rusya-Türkiye müttefikliği ile cevap veriliyor.

Bilindiği gibi, ABD'nin İsrail ile birlikte İran'ı vurma düşüncesi var. Rusya ve Türkiye bunu arzu etmiyor tabi ki. O nedenle Rusya ile yapılan ve savunma konuları kapsayan işbirliği, elbette Türkiye'yi daha da güçlendirecek ve İran'ın vuruluşunu da engelleyecek diye düşünüyorum.
 
Sputnik

YORUM YAP