Örümcek ağından kanser ilacı üretti

Örümcek ağından kanser ilacı üretti
27.05.2018 17:02:30

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi talebesi Aslı Nur Özkan, TÜRKPATENT'in üniversiteler arasında düzenlediği yarışmada buluşuyla ödül kazandı.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi talebesi Aslı Nur Özkan, "Örümcek Ağı Özütünün Prostat Kanseri Hücrelerinde Seçici Antikanser Etkisi" konulu buluşu ile TÜRKPATENT'in 1. Ulusal Üniversiteler Patent Yarışması'nda birincilik ödülünü kazandı.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesine 2011'de başladığını anlatan Özkan, çocukluğundan beri meraklı, çevresini gözlemleyen ve sorgulayan bir kişi olduğunu söyledi.

Özkan, annesinin ilkokul ikinci sınıftayken hediye ettiği bir bilim dergisiyle kendince bilim dünyasına ilk adımını attığını ve dergiyi okurken bir gün bir buluş yapabilmenin hayalini kurduğunu dile getirdi.

orumcek-agiyla-kanser-tedavisi

"NİNEM YARALARINA ÖRÜMCEK AĞI KOYARDI"

Ödül kazandığı buluşuna değinen Özkan, şunları kaydetti:

"Ben çocukken ninem yaralarını iyileştirmek için örümcek ağı kullanırdı. O zamanlar ona 'yapma böyle, bak mikrop kapar.' derdim. O da 'sen bilmezsin, iyi geliyor bu' diye cevap verirdi.

Bunu, nasıl iyi geliyor diye, uzun yıllar düşündüm. Üniversitede yolum Prof. Dr. Oğuzhan Doğanlar hoca ile kesişti. Kendisi doğal maddelerin kanser üzerindeki etkisini araştırmayı seven ve bu konuda uzman olan bir hocamız.

Örümcek ağından bahsettim, 'neler yapabiliriz çalışmayı çok istiyorum' dedim.

'Eğer yara iyileşmesini sağlıyorsa antikanser özelliği de olabilir' dedi ve biz çalışmalara başladık.

Böğürtlen çalılarının üzerinden örümcek ağları toplamayla çalışmamızı başlattık. Gece gündüz, hafta içi, hafta sonu çalıştık ve bir ekstrat elde etmeyi başardık. Elde ettiğimiz ekstratın içeriğini tespit ettik. Son derece zengin hücre yenileyici antioksidan ve antikanserojen maddeler ve bileşikleri içinde barındırdığını saptadık.

Kanser hücrelerine uyguladık ve gördük ki, kanser hücrelerini programlanmış hücre ölümü denilen yola sürüklüyor. Fakat bu etkiyi sağlıklı hücreler üzerinde göstermiyor. Yani elde ettiğimiz ekstrat kanser hücrelerini seçebilme özelliğine sahip."

orumcek-agiyla-kanser-tedavisi1

 

YORUM YAP