Mültecilerin gözyaşları Yunanistan'ı yaktı

Mültecilerin gözyaşları Yunanistan'ı yaktı
24.07.2018 18:26:16

Türk balıkçılar, göçmenleri taşıyan şişme botun Bozburun açıklarında Yunan Sahil Güvenlik ekiplerince batırıldığını görüntülemişti. Göçmenleri sulara gömen Yunanlılar, Yunanistan'a ulaşanlara ise aşağılık muamelelerde bulunuyordu. Mazlumun ahı ise Yunanistan'ı küle çevirdi.

100 yıl yemeyip içmese var olan borçlarını yine de ödeyemeyecek durumda, dolayısıyla da başta Almanya olmak üzere pek çok ülke ve küresel finans şirketlerinin esiri surumundaki Yunanistan şimdi de yangınlarla mücadele edemiyor.

Yangından yüzlerce ev küle göndü, yüzlerce kişi de öldü. Şimdilik sadece 74 kişinin cesedine ulaşılabildi.

Yangını söndürme ve kurtarma konusunda başarısız olan Çipraz hükümetini ise sıkıntılı günler bekliyor.

ÖLENLERİN 16'SI ÇOCUK

Yunan İtfaiye Teşkilatı Basın Sözcüsü Stavroula Malliri, Atina'nın kuzeydoğusunda yer alan Rafina yakınlarındaki ormanlık alanlarda başlayan yangınların meskun bölgelere sıçradığını açıkladı. 

Ölenlerden bazılarının evlerinde ve araçlarında mahsur kalarak, bazılarının da yangından kaçmak için girdikleri denizde boğularak öldükleri kaydedildi. 

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Dimitris Canakopoulos, yaptığı açıklamada, yangında 16'sı çocuk 156 kişinin yaralandığını, 11 kişinin durumunun ise ciddiyetini koruduğunu ifade etti.

Emniyet birimlerine gelen kayıp başvuruları sebebiyle ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

YÜZLERCE EV KÜL OLDU

Yüzlerce ev ve aracın kül olduğu yangınlar nedeniyle binlerce kişi bölgeden tahliye edildi. Yangından kaçarak Rafina Limanı'na ulaşan yüzlerce kişi, Sahil Güvenlik botları ve özel feribotlarla bölgeden uzaklaştırıldı.

Dün öğleden sonra Atina'ya yaklaşık 20 kilometre mesafedeki ormanlık alanda çıkan yangınlar, şiddetli ve yön değiştiren rüzgar nedeniyle hızla yayılarak geniş bir bölgeyi etkisine aldı. Rafina yakınlarındaki yangınlara yaklaşık 200 itfaiyeci, çok sayıda gönüllü ve yüze yakın araçla karadan, uçak ve helikopterlerle de havadan müdahale edildi. 

Yunan İtfaiye Teşkilatından yapılan açıklamada, başkentin 50 kilometre batısındaki Kineta bölgesinde çıkan bir diğer orman yangınını söndürmek için de 150 itfaiyeci ve 74 yangın söndürme aracının çalıştığı kaydedildi. Bu bölgede çıkan yangın sebebiyle oluşan duman Atina'da gökyüzünü kaplarken, Atina'yı Mora Yarımadası'na bağlayan otoyol saatlerce trafiğe kapalı kaldı.

İŞTE YUNANİSTAN'ıN GÜNAH GALERİSİNDEN SADECE BİRİ

multeci-yunan

Yunan Sahil Güvenlik ekipleri olduğunu anladıkları tekneden bir kişinin ucunda kesici-delici alet bağlı olduğunu tahmin ettikleri uzun bir çubuk uzatarak botu deldiğini görüntüledi. Balıkçı Ufuk Yavuz Eş, bu fiil sonrasında Yunan bayraklı teknenin hızla uzaklaşarak, Suriyeli mültecileri denizde ölüme terk ettiğini dile getirdi.

Eş şöyle konuştu:

"Biz hemen Türk Sahil Güvenlik ekiplerine haber verdik. Olaydan kısa süre sonra gelen ekiplere çektiğimiz görüntüleri verdik. Bu görüntüler, yakalanan mültecilerin ifadelerinde belirttiği Yunan Sahil Güvenlik ekiplerinin botlarını batırarak, kendilerini ölüme terk ettiğinin kanıtı gibi oldu. Biz deniz ortasındaki, yaşam mücadelesi veren bu göçmenleri kurtardık. Yunan ekiplerinin yaptığı insanlığa sığacak bir davranış değildi."

YORUM YAP