Müdürden tefecileri mutlu eden faiz artışına tam destek

Müdürden tefecileri mutlu eden faiz artışına tam destek
15.09.2018 17:48:59

CHP Genel Müdürü Kemal Kılıçdaroğlu, TCMB'nın fazi tartışına tam destek verdi. 

Bu coğrafyanın aynı şekilde yaşaması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Eğer bu coğrafya ranta teslim edilirse sadece İznikliler değil, hepimiz kaybederiz. Az önce bir dostumuz, 'İstanbullular gelip buralardan çok büyük araziler, arsalar satın aldı.' dedi. Ben de 'Alabilirler.' dedim. Doğal güzelliğe, tabiata ihanet etmemek, ranta teslim etmemek şartıyla gelip alsınlar. Bütün bu tabiatı yok ederlerse İznik, İznik olmaktan çıkar, tıpkı İstanbul'un İstanbul olmaktan çıktığı gibi." diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, herkesin karnının doyduğu Tükiye'nin güzel bir Türkiye olacağını, karın doyurmanın da iki yolunun olduğunu belirtti. İlk yolun çalışıp üretmek, alın teri dökmek, helal ekmek kazanmaktan geçtiğine işaret eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"İkincisi alın teri dökmeden bir köşede oturursunuz, elinizde viski kadehi vardır. Büyük paralarınız vardır, faize yatırır ve karşılığını alırsınız. Eyvallah, bu da başka bir yoldur. Alın teri dökmüyorsunuz, emek harcamıyorsunuz. Paranız var, milyon dolarınız, milyarlarınız var. Bakıyorsunuz, kim yüksek faiz veriyorsa veriyorsunuz oraya, parasını alıyorsunuz. İşçi, işveren, grev, toplu sözleşme, bankadan kredi, 'Krediyi nasıl ödeyeceğim, gübreyi nasıl alacağım?' yok. Açık ve net söylüyorum; Türkiye son 16 yılda bu adamlara teslim edildi. Bunu bütün samimiyetimle söylüyorum, alın teri dökenler gelecekten endişe duyuyor ama bu adamların hiçbiri gelecekten endişe duymuyor. Çünkü paraları, dolarları, milyarları var."

"MERCİMEK, NOHUT, HER ŞEYİ İTHAL EDİYORUZ"

Herkesin faiz ödediğini savunan Kılıçdaroğlu, "Dışarıda bir avuç tefeciye 16 yıldır ödenen faiz, 156 milyar dolar. Biz, buna karşıyız. Borçlandığımız için ödüyoruz. İçeriye ödenen faiz, 699 milyar lira." ifadelerini kullandı.

Ödenen faizlerin ülkeyi bir krize sürüklediğini aktaran Kılıçdaroğlu, "Bundan çıkılır. Asla karamsar değilim. Eğer bu millet, Kurtuluş Savaşı'nı vermişse bizim karamsarlığa kapılma gibi bir hakkımız, hukukumuz yoktur. Biz ülkemizi bütün badirelerden kurtarırız." dedi.

Kılıçdaroğlu, planlı tarım yapan ülkelerin kazandığını, Türkiye'de ise planlı bir tarım düzeni olmadığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Ben neye talibim? Bu düzeni değiştirmeye talibim. Benim talip olduğum konu bu. Herkesin kazandığı, ürettiği, çalıştığı ve rantiyeye asla prim verilmediği bir Türkiye istiyorum. Hortumcuların olmadığı, 5 saatte 84 bin dolar para kazanılan bir düzeni savunuyorsanız aynen devam edin. Gayet net söylüyorum, 'Bu ülkede herkes çalışmalı, kazanmalı ve alın teri değerli olmalı.' diyorsanız oturup düşünmemiz lazım."

Tarımın dünyanın her ülkesinde teşvik edildiğini, Türkiye'de de teşvik edilmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Ben size dört yıl önce 'Saman ithal edilecek.' deseydim siz, 'Bu Kılıçdaroğlu amma da söyledi. Saman mı ithal edilir?derdiniz ama ediyoruz. Mercimek, nohut, her şeyi ithal ediyoruz." diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, CHP'li büyükşehir belediye başkanlarının olduğu illerde çiftçinin şikayetçi olmadığını, kooperatif kurarak kazandığını söyledi.

 

  1. samimi samimi

    Kılıçdaroğlu faize mi karşı...yoksa içeriye ödenen faizin dışarıdan daha az ödendiğine mi karşı anlayamadık...hani CHP nin iş bankasında hisseleri var ya...sakın buradan bize bir gelir gelmiyor demesinler.....çünkü hiç inandırıcı olmaz.....

YORUM YAP