Milli kanser çalışmasında şaibe iddiası

Milli kanser çalışmasında şaibe iddiası
20.07.2018 14:57:36

Bursa Uludağ Üniversitesi’nin İstanbul merkezli bir özel üniversite ile uzun süredir sürdürdüğü kanser ilacı çalışması üzerinde büyük ‘şaibeler’ oluşmuş durumda.

Türk basınının uzun süredir bildiği ve konunun gizliliğine hassasiyet sebebiyle gündeme getirmediği çalışmanın, Uludağ Üniversitesi veya partneri olan Üniversite tarafından değil de yine İstanbul merkezli bir başka üniversite olan İstinye Üniversitesi tarafından açıklanması kafaları karıştırdı.

DipDalga.com'un basın camiasından ve projenin tam göbeğinden edindiği bilgilere göre, İstinye Üniversitesi'nin açıklamasından aylar önce Amerikalılar koşulsuz ‘patent verme' teklifiyle çalışmaya sızmaya ve ele geçirmeye çalışıyorlardı.

Bu etik dışı talebe direndikleri belirtilen Uludağ Üniversitesi ve partneri Üniversite'nin, ne oldu da çalışmayı Amerikalıların taktirine sunan İstinye Üniversitesi'ni projelerine ortak ettiklerine bir anlam verilemedi.

Geçtiğimiz Mayıs ayında konuyu kamuoyuna takdim eden İstinye Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Engin Ulukaya, proje için 4-5 yıldır çalışıldığını kaydederken, 3 yıl önce kurulmuş Üniversite'sinin çalışmaya ne zaman ve hangi aşamada dahil olduğuna ilişkin detay vermemesi de dikkatlerden kaçmadı.

Profesör Ulukaya'nın, ayrıca, “Kanser ilacı yapmak için 1 milyar dolara yakın para harcıyorsunuz ama başarılı olması halinde yıllık 10 milyar dolar kazanıyorsunuz” ifadeleri, konunun bilimsel bir çalışma ve insanlığa hizmet iddiasının dışına çıkarak ticarileşmekte olduğu kaygısına sebep oldu.

Bu arada projenin, muhtemelen Uludağ Üniversitesi'nin asıl partneri olan Üniversite veya küçük bir ihtimal olarak İstinye Üniversitesi tarafından, Türkiye'yi askeri ambargo dahil her alanda sıkıştırmak için fırsat kollayan Amerikalıların taktirine sunulmuş olması da ayrı bir aymazlık örneği olarak görülüyor.

Uludağ Üniversitesi'nin, gelinen nokta itibariyle artık Amerikalılar tarafından da en ince detayına kadar bilinen çalışmanın finansmanında Türk Devleti'nden hangi koşullarda ve ne kadar destek aldığı ve patent hakları noktasında kamuoyunu bilgilendirmesi bekleniyor.

YORUM YAP