Meğer Papa da ateistmiş

Meğer Papa da ateistmiş
05.04.2018 00:20:37

Tarihi boyunca türlü katliamlara, toplu taciz ve tecavüz hadiseleri ve çok sayıda skandallara imza atan, din adamlarının büyük çoğunluğu pedofili olan Katolik Kilisesi cennet ve cehenneim varlığını da inkar etti. Hz. İsa'ya (a.s.) iftira atarak onu 'tanrı' diye niteleyen Vatikan'ın son çıkışı Hıristiyanları bile şaşkına çevirdi.

VATİKAN'DAN AÇIKLAMA

İddia İtalyan La Repubblica gazetesine ait.  La Repubblica Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco'nun "Cehennem yoktur" dediğini ileri sürdü. Skandalın büyümesi üzerine bir açıklama yapmak zorunda kalan Vatikan,"Söz konusu makalede alıntı olarak tırnak içinde verilen ifadeler, Papa'nın sözlerinin birebir dökümü olarak kabul edilemez" ifadeleri dikkat çekti.

RUTİN BİR MÜLAKATTI

Aslında La Repubblica'nın kurucusu ve eski yayın yönetmeni Eugenio Scalfari, neredeyse periyodik olarak sık sık yaptığı gibi Papa ile bir mülakat yapmış ve bu mülakatın deşifresini de gazetede yayımlamıştı. İtalya basınının en meşhur simalarından ateist gazeteci Scalfari zaten "Papa'nın arkadaşı" olarak biliniyor.

PAPA'DAN TUHAF SÖZLER

İtalyan gazeteci Scalfari, Papa'nın yaşadığı Vatikan'daki Santa Marta Konuk Evi'nde Katolik lider ile bir sohbet yaptı. Gazeteye aktarılan bu sohbetin en dikkat çeken bölümü Papa'nın yaradılış ve cennet-cehennem konusunda sarf ettiği kelimeler oldu. Scalfari'nin iddiasına göre Papa şunları söyledi:

PAPA'DAN 'İNCİLER'

Ataesit gazeteci Scalfari: Daha önce insan türünün bir süre sonra yok olacağını ve Tanrı'nın başka türler yaratacağını söylemiştiniz. Günah içinde ölen ve sonsuza kadar ceza çekmek üzere cehenneme giden ruhlardan söz etmediniz. Yalnızca iyi ruhların Tanrı'yı tefekkürüne izin verileceğini söylediniz. Peki ya kötü ruhlar? Nerede cezalandırılacaklar?

Papa: Cezalandırılmayacaklar, tövbe edenler Tanrı tarafından bağışlanır ve O'nu tefekkür edenlerin arasına girer. Tövbe etmeyenler ve bu yüzden bağışlanmayanlar ise yok olur. Cehennem yoktur, günahkar ruhların yok olması vardır

CEHENNEMİ İNKAR BÜYÜK TEPKİ ÇEKTİ

Bu sözlerin kimi kesimlerden tepki çekmesi ve tartışma çıkarması üzerine Vatikan basın ofisinden bir açıklama yapıldı. Vatikan'ın açıklamasında doğrudan "cehennem" konusundaki sözlerine atıfta bulunulmazken şu ifadeler yer aldı:

"Papa geçenlerde La Repubblica gazetesinin kurucusunu, Paskalya vesilesiyle özel bir görüşme için kabul etmiştir ancak kendisine herhangi bir mülakat vermemiştir. Bugün yayımlanan makalenin yazarının yer verdiği ifadeler Papa'nın ağzından çıkan sözcüklerin birebir alıntısı değildir, yazarın bunları yeniden düzenlemesinin sonucudur. Söz konusu makalede alıntı olarak tırnak içinde verilen ifadeler, Papa'nın sözlerinin aslına sadık bir dökümü olarak kabul edilemez."

PAPA'NIN DA GAZETECİNİN DE SİCİLİ BOZUK

Eugenio Scalfari, daha önce de Papa ile sıradışı sohbetler yapmış ve bu söyleşilerden bazıları yine tartışmaya yol açmıştı. 93 yaşındaki Scalfari'nin söyleşileri kayıt cihazına kaydetmemesi de, bazı sözlerin Papa'nın ağzından birebir bu şekilde çıkıp çıkmadığıyla ilgili şüphelere neden olmuştu.

CEHHENME PAPA'NIN İŞİNE GELMİYOR

Öte yandan Papa Francesco daha önce de bir ayinde, "Sonsuz lanet, bir işkence odası değildir... Sonsuz lanet, sürekli olarak Tanrı'dan uzaklaşmaktır" demişti.

PAPA BİZDEİK MEALCİLERE BENZİYOR

Bugün yayımlanan söyleşide ilgi çekici bir başka kısım da Papa'nın evrenin yaradılışıyla ilgili sözleri oldu. Scalfari, Adem ve Havva'nın cennetten kovulması hikayesine atıfla "Onların göklerdeki cennetten kovulması aslında yaradılışları mı demek oluyor? Yaradılış bu mu?" diye sordu.

Papa'nın bu soruya şöyle cevap verdiği belirtildi: "Yaradılış bu şekilde gerçekleşmez. Yaratıcı, yani Tanrı tüm evreni ve enerjiyi yarattı. Ve bu enerji, Tanrı'nın yeryüzünü, dağları, denizi, yıldızları, gaalksileri ve canlıları, hatta parçacıkları ve atomu, kutsal doğanın hayat verdiği çeşitli türleri yaratmak için kullandığı enstrümandır."

Papa ayrıca, "Her bir canlı türü, binlerce hatta belki milyarlarca yıl sürer ama sonra yok olur... Yok olan türlerin yerini yeni türler alır. Bu değişimi yöneten de yaratıcı Tanrı'dır" dedi.

SAPKIN VE KAFİR

Papa'nın özellikle cehennemle ilgili alıntılanan sözleri tepkilere yol açtı. Daha önce de Papa Francesco'ya yönelik sert eleştirilerde bulunmasıyla tanınan gazeteci Antonio Socci, Papa'yı "sapkın tezleri savunmakla" suçladı.

Socci, sosyal medyada yazdığı mesajda, "Daha önce de Scalfari Bergoglio'nun (Papa Francesco) cehennemin olmadığını düşündüğünü yazmıştı. Biz de Bergoglio'dan bu ağır sözleri yalanlamasını istemiştik. Ama o bunu asla yapmadı ve bugünkü söyleşisinde de bunu açıkça doğruladı" dedi. Socci, piskopos ve kardinalleri Papa'ya karşı seslerini yükseltmeye çağırdı ve "Böyle sapkın tezleri öğreten bir kişi nasıl papalık koltuğunda kalabilir?" diye sordu.

Bazı sosyal medya kullanıcıları da Papa'ya "kafir" ve "ateist" gibi yakıştırmalarda bulundu.

Bazıları da, Scalfari'nin yaşı ve söyleşiyi kaydetmemesine vurgu yaparak Papa'nın sözlerini yanlış aktarmış olabileceğine dikkat çekerek, "Fakat bu durumda Papa neden Scalfari'ye mülakat vermeye devam ediyor?" diye sordu.

BİR FIKRA

Bizim Karadenizli Roma'da gezinirken, kendini bir anda Vatikan'ın önünde bulur. Vatikan'ın girişinde uzun bir kuyruk vardır. Merakla sırada bekleşenlere sorar: Bu ne kuyruğu?

Katolikler cevap verir: ‘Papazlar cennetten parsel satıyor, biz de almak için bekleşiriz!'

Bizimkisi de geçer kuyruğa. Geriye dönüp baktığında arkasında binlerce kişi daha birikmiştir. Nihayet sıra buna gelir. Papazlara der ki: ‘Ben cennetten parsel değil, cehennemi satın almak istiyorum.'

Papazlar: ‘Biz sadece cennetten satıyoruz' derler ama bizimkisi ‘cennetten sattığınıza göre, cehennemi de satarsınız' diye cevaplar.

Bu beklenmedik talep karşısında çaresiz kalan papazlar toplanıp bir karara vararak ‘tamam' derler.

Karadenizli uyanık, cehennemin bütün tapusunu ucuz bir fiyata alıp, sevinçle dışarı çıkar ve kuyruktakilere dönüp: ‘Bir dakika beni dinleyin' der, elindeki cehennemin tapusunu göstererek. ‘Cehennemin tümünü satın aldım. Oraya kimseyi sokmayacağım. Bu nedenle cennetten parsel almanıza gerek yok. Nasıl olsa başka gidecek yer yok, bu yüzden herkes cennete gidecek…'

Bunu duyan ahmaklar sevinçle kuyruktan ayrılıp gidince, Vatikan'ı bir telaş alır. Zira artık bir daha kimseyi sahte cennetle aldatamayacak, aptalları yolamayacaktır.

Karadeniz uşağını çağırıp derler ki:' Bize cehennemi geri sat!'

Hemşehrimiz ‘olmaz' diye tutturunca, ödediğinin yüzlerce katını teklif ederler. Çetin pazarlıklar sonrası bizimkisi satmayı kabul ederek yüklü bir parayla ayrılır oradan.

Vatikan da yarım kalan kerizleri yolma işlemine devam edermiş o gün bugündür.

YORUM YAP