Kimlerin mal varlıklarına el konması istendi?

Kimlerin mal varlıklarına el konması istendi?
14.08.2018 11:58:49

Fethullahçı Terör Örgütü ile Sivil Mücadele Platformu ve Toplumsal Adalet ve Yardımlaşma Derneği (TAYDER) İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na bir suç duyurusunda bulundu.

Fethullahçı Terör Örgütü ile Sivil Mücadele Platformu ve Toplumsal Adalet ve Yardımlaşma Derneği (TAYDER) İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na bir suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda, ekonomik darbe girişiminde bulunmak, ülkede kaos ortamını tetiklemeye çalışmak suretiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve hükümetin görevini yapmasını engellemeye teşebbüs iddiası bulunurken, "ekonomik darbe girişimi"nin gerçekleşmesine zemin hazırlayanların tespit edilmesi istendi. Aynı zamanda bu kişilerin, mal varlıklarına ve nakitlerine el konulması da telep edildi.

MART AYINDAN BAŞLANDI...

Yapılan suç duyurusunda, Mart ayından bu yana döviz kurunun ekonomik hayatın olağan akışının dışında yükselişe geçtiği, bir grafikle belirtilirken, "yurt dışı merkezli ekonomik darbe girişiminin" hazırlıklarının o dönemden yapılmış olduğu ifade edildi.

Suç duyurusunda, "Kademeli olarak döviz üzerinden faaliyete geçirilen ekonomik darbe girişimi özellikle son bir haftadır bugüne kadar görülmemiş bir şekilde hız kazanmış ve ülkemize yönelik darbe amaçlı açık ekonomik saldırı halini almıştır" diye belirtilerek bir başka grafiğe daha yer verildi.

 

"KÜRESEL GÜÇLERİN..."

Suç duyurusunda, "Yapılan ekonomik darbe girişiminin tek başına yurt dışından yapılabilmesi mümkün değildir" denirken, "Küresel güçlerin bu darbe girişimini bu kadar hızlı ve etkili yapabilmeleri için yurt içerisinden yoğun destek ve dolaylı yardım almaları gerekmektedir" diye ifade edildi.

Verilen suç duyurusunda "Ekonomik darbe girişiminin temel manada FETÖ terör örgütüne ve küresel güçlere hizmet amaçlı olduğu, meydana gelmesi muhtemel hesapladıkları sonuç bakımından ise halkı ayaklandırıp hükümeti devirmek amaçlı olduğu, eylemin temel şekli, amacı, hareket tarzı, yurt dışından saldırı yapılması, yurt içerisinden destek verilmesi, yurt dışından FETÖ firarileri tarafından sosyal medya üzerinden verilen destekler ve oluşturulmaya çalışılan algılar ve bu girişimin kimlerin işine geldiği gibi hususlar birlikte değerlendirildiğinde terör suçu kapsamında kaldığı da tartışılmaz bir gerçektir" diye ifade edildi.

"24 SAAT BOYUNCA GERÇEKLEŞMEKTEDİR"

"Ülkemize yönelik yapılan ekonomik darbe saldırıları 24 saat boyunca gerçekleşmektedir. Saldırıların bu şekilde olabilmesi için dünyanın çeşitli bölgelerinden gün doğumu ve gün batımı hesaplanarak farklı ülkelerin mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir" diye ifade edilirken,"İlgili kurumlara yazı yazılarak, Temmuz ve Ağustos ayları içerisinde faaliyet alanları ve iştigal alanları amacı dışında hayatın olağan akışına aykırı derecede parça parça veya toplu ve/fakat yüklü döviz alan , ödeme amacı dışında bankalardan yüklü döviz çeken, ticari faaliyetleri dışında yurt dışına yüklü döviz gönderen, ithalat firmaları dahil şirketler, iş adamları, iş adamlarının 3. dereceye kadar yakınları, borsacılar, döviz büroları, diğer firmalar ve kişiler tespit edilerek, bu kişilerin ekonomik darbe girişimini hızlandıracak ve kolaylaştıracak hareketler yapmaları sebebiyle MAL VARLIKLARINA VE NAKİTLERİNE EL KONULMASI gerekmektedir" diye belirtildi.

Suç duyurusunda, Brunson krizinden de bahsedilirken, FETÖ'nün Brunson'un serbest bırakılması için ABD'de lobi yürüttüğü, böylece örgütün ABD'deki yerini sağlamlaştırma çabası içinde oldukları belirtildi.

Ayrıca bu dönemde, firari FETÖ'cülerin Twitter hesaplarından yaptıkları paylaşımlarda suç duyurusu içinde yer aldı.

"MAL VARLIKLARINA..."

Öte yandan yapılan suç duyurusunda, FETÖ'cülerin, bir kısım senatörü Türkiye aleyhine ABD senatosuna tasarı sunmalarını sağlayarak, bu senatörler üzerinden ABD başkanı Donald Trump üzerinde baskı kurulduğu belirtildi. Ayrıca dilekçede, FETÖ'cülerin, senatörlerle yakın ilişkilerine de değinildi.

Suç duyurusunda, 5237 sayılı kanun hatırlatılarak şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Meşru seçilmiş Hükümetinin ve Başkanının 'Görevini Yapmasını Kısmen veya Tamamen Engellemek Amacıyla Ekonomik Darbe Girişiminde Bulunmak Suretiyle Ülkede Kaos Ortamını Tetiklemeye' çalışan, şüpheli kişilerin, şirketlerin, kamu kurum ve kuruluşlarının çalışan ve yetkililerinin, yurt dışındaki kişiler ile yurt içerisinde birlikte hareket ederek suça iştirak edenlerin, bu eylemlere kolaylık sağlamak amacıyla yasal iştigal faaliyetleri dışında Temmuz ve Ağustos ayları içerisinde piyasaları etkileyecek şekilde yüklü olarak, parça parça veya  toplu döviz alanların, bu faaliyetleri organize şekilde yürütenlerin ve bu süreçte bu işlemlere bankalardan sorgusuz sınırsız onay verenlerin ve döviz bürolarından kayıt dışı satış ve alış işlemi yapanlar ile bu işlemlere müsaade eden döviz bürolarının ve bu şekilde ekonomik darbe girişiminin gerçekleşmesine zemin hazırlayanların tespit edilerek, bu zanlıların mal varlıklarına ve nakitlerine el konulmasını, tespit edilecek zanlılar hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanunun ilgili maddeleri gereğince ivedilikle gereğinin yapılmasını arz ve talep ederiz."

YORUM YAP