İşte dünya sapık ve tecavüz birincisi

İşte dünya sapık ve tecavüz birincisi
07.07.2018 17:37:26

Son günlerde Türkiye'de tecavüz ve cinayet haberleri, dünya ile karşılaştırıldığında nasıl bir tablo çıkar? Tecavüz ve cinayet hadiseleri en çok nerede görülüyor. İşte detaylar...

Ulusal Mahremiyet ve Cinsel Şiddet Araştırması, ABD'de 22 milyondan fazla kadının hayatında en az bir kez tecavüze uğradığını ortaya çıkardı. Adalet Bakanlığı İstatistik Dairesi'nin ‘2012 Ulusal Suç Mağduriyeti Araştırması'na göre ise ABD'de her 90 saniyede bir tecavüz hadisesi yaşanıyor.

HER 6 KADINDAN BİRİ HER YIL TECAVÜZE UĞRUYOR

Dünyanın efendiliğine soyunan ABD, ahlaksızlık ve iffetsizlik saldırıları ile baş edemiyor. Amerika'da her yıl 1 milyon 270 bin kadın tecavüze uğrarken, yine her yıl 6 milyon 646 bin kadın da farklı cinsel suçların kurbanı oluyor. ABD'li kadınların yüzde 18,3'nün tamamlanmış tecavüz veya tecavüz girişimine mâruz kaldığı, bu kadınların yüzde 12,3'ü ise ilk tecavüze uğradıklarında daha 12 yaşından küçük oldukları, yüzde 29,9 ise da 12-17 yaşlarındaydı. En büyük risk altında olan grupların 12-34 yaş grubu kadınlar olduğu öğrenildi.

ABD'DE YILDA 650 BİN ÇOCUĞA TECAVÜZ EDİLİYOR

‘Çocuklara Fena Muamele Raporu'na göre, ABD'de sadece 2006'da 78 bin çocuk tecavüze uğramış. Rapor, tüm vakalar raporlanmadığı için gerçek sayının yılda 260 bin ila 650 bin civarında olduğunun tahmin edildiği notunu düşüyor. Tecavüz mağdurlarının yarısı 18'inden küçük iken, genel çoğunluğu ise 25'inden küçükler oluşturuyor. Mağdurların yüzde 15'i 12'sinden, yüzde 29'u 12-17'sinden küçük, toplamda ise yüzde 44'u 18 yaşından küçük. 16-19 yaş aralığındaki kızlar diğer yaş gruplarına göre 4 kat daha fazla risk altında.

ABD'DE OKUMAK BİLE BÜYÜK TEHLİKE

Amerika'da yalanan tecavüzlerin yüzde 73'ü kurbanın tanıdıklarınca gerçekleştirilmiş. 18 yaşından itibaren tecavüze, fiziksel saldırı veya şiddete maruz kalan kadınların yüzde 64'ü mevcut veya eski eş, erkek arkadaş, flörtünün kurbanı olurken, her yıl lise öğrencilerinin yüzde 10'nu flört kurbanı oluyor. ‘Gençlik Riski Davranış Araştırması'na göre liselilerin yüzde 8'i istemedikleri bir cinsel ilişkiye zorlanıyor. ‘2007 Kampüs cinsel taciz araştırması'na göre ise üniversite öğrencisi kızların yüzde 25'i üniversite eğitimi sırasında tecavüze uğruyor.

‘Gençlik Riski Davranış Araştırması'na göre liselilerin yüzde 8'i istemedikleri bir cinsel ilişkiye zorlanıyor. Bu oran kız öğrencilerde yüzde 11,8 iken erkeklerde ise yüzde 4,5. İlişkiye zorlanan öğrencilerden siyahîlerin oranı yüzde 17,1 iken bu oran beyazlara göre yüzde 15 daha yüksek.

Cinsel saldırı mağduru gençlerin yüzde 93'ü saldırganlarını tanımazken, yüzde 34,2'si aile bireyleri, yüzde 58,7'si tanıdık kişilerden oluşuyor. 2007 Kampüs cinsel taciz araştırmasına göre üniversite öğrencisi kadınların yüzde 25'nin üniversite eğitimi süresince tamamlanmış veya teşebbüs edilmiş bir tecavüz mağduru olduğunu gösteriyor.

KURBANLARIN ÜÇTE BİRİNİ EŞİ VEYA ARKADAŞI ÖLDÜRMÜŞ

ABD Adalet Bakanlığı 2007, 12 yaşından büyük kadın kurbanların üçte biri, eşi veya yakın arkadaşı tarafından öldürülmüş. Pennsylvania Üniversitesi'nin bir çalışması, 15-44 yaş arası Philadelphia'lı kadınlar arasında, ev içi şiddetin düşük gelire yol açan yaralanmalar içinde (trafik kazaları, soygun, tecavüz dâhil) en önemli sebep olduğunu gösteriyor. Ev içi şiddet olaylarının da yarısından azı polise bildiriliyor. Afrika-Amerikalı kadınların polise başvurma oranı daha yüksek.

İLAÇ BAĞIMLISI ABD'DE İNSANLIĞI BİTİRMİŞLER

Kadınlara karşı cinsel ve ırksal şiddet kısa ve uzun vadeli problemlere yol açarken, bunlar içinde fiziksel yaralanmalar, hastalıklar, psikolojik sorunlar, ekonomik kayıplar ve ölümler var. Tecavüz kurbanları sıklıkla endişe, suçluluk, sinirlilik, korkular, madde bağımlılığı, uyku bozuklukları, depresyon, yabancılaşma, cinsel bozukluklar ve öfke duyguları yaşıyor. Sıklıkla diğer insanlara güvenmiyor, zihinlerinde tacizi tekrar yaşıyorlar ve ileride bir başka tacize uğrama riskleri artıyor.

CİNSEL SALDIRI KADINI HAYATINDAN BEZDİRİYOR

Cinsel tâciz kurbanları diğer insanlara göre depresyondan 3 kat, travma sonrası stres belirtilerinden 6 kat, alkol kullanımından 14 kat, madde bağımlılığından 26 kat ve intihardan 4 kat daha fazla muzdarip oluyorlar.

‘1996 Ulusal Araştırma Konseyi Raporu', cinsel tâciz kurbanlarının, savaş ve doğal âfet kurbanlarına benzer travma semptomları gösterdiğini ortaya koyuyor. Uzun vadeli bazı semptom ve hastalıklar cinsel tâcize maruz kalmakla alâkalandırılıyor. Bunlar arasında kronik rahim ağrıları, âdet öncesi sendromlar, sindirim sistemi bozuklukları, baş, sırt, yüz ağrıları gibi çeşitli kronik ağrılar. Ayrıca kurbanların yüzde 4-30'u cinsel hastalık kapıyor.

Eşcinsel kadınların yüzde 43'ü, eşcinsel erkeklerin yüzde 30'u hayatları boyunca en az bir kez cinsel saldırıya uğruyor. Tecavüz mağdurlarının yüzde 67,9'u beyaz, yüzde 11,9'u siyahî, yüzde 14'ü hispanik, yüzde 6'sı diğer ırklardan.

ZENGİNLER DE ŞİDDET UYGULUYOR

Tecavüz kurbanların yaklaşık yarısı toplumun gelir dağılımının en düşük olduğu üçte birlik gruptan. Diğer yarısı üçte ikilik diğer gelir gruplarından. Yıllık geliri 10,000 doların altında olan aile ferdi kadınların daha zenginlere göre şiddete 4 kat daha fazla maruz kalma ihtimalinden söz edilse de şiddet varlıklılarda fakirlerden daha az değil.

17-18 BİN KAYIP

‘2010 Criminal Victimization, Bureau of Justice'a göre tahminen yılda 17 bin 500 kadın ve çocuk cinsel istismar ve zorla çalıştırılmak üzere ABD'ye kaçırılıyor. Tecavüz ve cinsel saldırı olaylarının yüzde 11'inde saldırganın tabanca, bıçak veya bir başka silah kullandığı bildiriliyor.

SUÇA CEZA YOK GİBİ

Raporlanmamış tecavüzler de hesaba katıldığında tecavüzcülerin sadece yüzde 6'sı nezarethânede bir gece geçiriyor, 16 kişiden 15'i hemen salınıyor. Babalarının şiddetine tanıklık etmiş erkek çocukların, şiddet yaşanmayan evlerdeki çocuklara kıyasla, büyüdüklerinde eşe kötü davranma/suiistimal etme olasılığının 10 kat daha fazla olduğu görülüyor.

SHOW, KANAL D, STAR ve ATV'YE

Türk medyasının haz alırcasına ballandıra ballandıra servis ettiği tecâvüz ve cinayet hâdiseleri, Türkiye'de yaşanan benzer kötü hâdiseler batıya özellikle de ABD'ye oranla istatistiklerde yer bulmayacak kadar küçük olduğu ortada. İşte bu yüzden bu veriler, SHOW, KANAL D, STAR ve ATV başta olmak üzere tüm medyanın haber merkezlerine duyurulur.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KEMAL ÖZER'İN İLGİLİ MAKALELERİ

Nedenlere bakmadan netice üzerinden vaveyla koparmak

Çocuk tecavüz ve ölümlerinde FETÖ parmağı mı var?

‘Dünyayı sübyancı satanist sapkın bir çete yönetiyor'

Sapıklık bunların kimliği

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Go to hell Amerika

 Şok eden tecüvüz raporu

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch), Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde hükümet askerleri ve gerillaların on binlerce kadın ve çocuğa tecavüz ettiğini açıkladı.

rgütün raporuna göre, çatışmanın her iki tarafındaki savaşçılar büyük çaplı çatışmaların başladığı 1998'den bu yana kitlesel boyutta tecavüz suçu işledi, ancak çok azı cezalandırıldı.

Çatışmaların Ocak ayında yeniden şiddetlenmesinden sonra, Ituri bölgesinde 70 bin sivil yaşadığı bölgelerden kaçmak zorunda kaldı ve sık sık tecavüz haberleri gelmeye başladı.

Ituri'deki etnik çatışmalarda 1999'dan bu yana 50 bin kişi öldü Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü ise kuzeydeki bölgesel başkent Bunia'daki hastanelerinde 2500'den fazla tecavüz kurbanını tedavi ettiklerini, kurbanların yaşının 4 aydan 80 yaşına kadar değiştiğini bildirdi.

Örgütün bölgedeki ekibinin başkanı Patrick Barbier, "2 yıldır buradayız, durum hiç iyileşmedi. Silahlı grupların saldırısının olduğu her yerde tecavüz var" dedi.

tecavuz-ingiltere

Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Ulusal İstatistik Enstitüsü'nün araştırmalarına göre ülkede her yıl çoğu kadın 60-95 bin kişinin tecavüze maruz kaldığı tahmin ediliyor. Ancak yılda ortalama 1070 kişi bu tür suçlardan mahkum oluyor.

Independent gazetesindeki habere göre mağdurlardan yalnızca yüzde 15'i polise gidiyor, diğerleri araştırmacılara "utandıkları için, önemli olmadığı için ya da özel mesele/aile meselesi olduğu için" şikayetçi olmadıklarını söylüyor.

YÜZDE 90'I SALDIRGAN KİMLİĞİNİ BİLİYOR

Oysa tecavüz kurbanlarının yüzde 90'ı, saldırganın kimliğini bildiğini belirtiyor. Mağdurlar polise gitseler de çoğu, mahkemede saldırgana karşı ifade vermeyi göze alamadığı için dava açılmıyor. Bu sebeple İngiltere'de geçen yıl 2.910 kişiye dava açılmış, bunlardan 1070'i hüküm giymiş.

DAVA 2 YIL SÜRÜYOR

Gazeteye göre hazırlanan rapor, davalardaki büyük gecikmeleri de ortaya koyuyor. Buna göre zanlı suçu kabul etmezse, davanın sonuçlanması 702 gün sürüyor, yani neredeyse iki yıl.

Kadına Yardım adlı destek grubundan Deborah McIlveen tecavüz ve cinsel suçlar hakkında var olan tüm bilgilere, çalışmalara rağmen suçlulardan çoğunun adalete hesap vermemesini eleştirdi.

McIlveen "Tecavüz kurbanlarının çoğu saldırganı teşhis edebilir; çoğunlukla da eşleri, sevgilileri ya da eski eş ve sevgilileri olur bu kişi. Ancak suçluların cezalandırılmaması, kadınlara ve gençlere yönelik riskin devam etmesi sonucunu doğuruyor"

İngiltere ve Galler Tecavüz Krizi örgütü adına gazeteye konuşan bir sözcü de saldırganların hüküm giyme olasılığının düşük olduğu bilincinin, kadınları adalete başvurarak travmatik bir süreci başlatmaktan alıkoyduğunu, sonuçta ortaya bir "yumurta-tavuk açmazının" çıktığını söylemiş.
Adalet Bakanı Jeremy Wright ise ciddi suçlar işleyenlere mahkemelerin sert cezalar vermesini sağlayacak yasaların yürürlükte olduğunu hatırlatmış.

Bakan örneğin ikinci kez ciddi bir cinsel ya da şiddet içeren suç işleyen saldırganlara otomatik olarak müebbet hapis cezası veren yeni bir düzenleme olduğunu belirtmiş.

DAVA SÜRERKEN ÖLDÜRÜLDÜ

Buna karşılık İndependent 2010 yılında öldürülen hemşire Jane Clough davasını hatırlatıyor okurlarına.
Vass uzun süre eski sevgilisi Jonathan Vass'ın saldırısına uğradıktan sonra dava açma cesaretini kendinde bulmuş.
Ancak dokuz tecavüz ve dört saldırı suçlamasından yargılanmasına rağmen mahkeme Vass'ı tutuksuz yargılamaya karar vermiş.

Vass dava sürerken 26 yaşındaki Jane Clough'u hastanenin önünde 71 bıçak darbesiyle öldürmüş.
Ancak Vass yalnızca cinayetten hüküm giymiş, tecavüz ve saldırı suçlamaları dosyada kalmış.

Fakat Jane'in ailesinin başlattığı kampanya sonucu hem buna olanak tanıyan yasa hem de kefaletle salıverilme düzenlemeleri değişmiş. (BBC)

tecavuz-abdDünya geneli tecavüz raporu açıklandı. Açıklanan verilere göre Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan bayanlar daha çok tecavüze uğrarken listenin son sırasında Suudi Arabistan yer aldı.

İşte son yılların verilerine göre ülkelerin tecavüz oranları

Almanya'da 2003 yılına göre tecavüz vakaları yüzde 10 civarında düştü.

2003 yılında 8766
2004 yılında 8831
2005 yılında 8133
2006 yılında 8118
2007 yılında 7511
2008 yılında 7292
2009 yılında 7314
2010 yılında 7724 kişi cinsel istismara maruz kalmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tecavüz vakaları azalmasına rağmen ABD tecavüz raporu listesinde ilk sırada yer alıyor.

2003 yılında 93883
2004 yılında 95089
2005 yılında 94347
2006 yılında 94472
2007 yılında 92999
2008 yılında 90750
2009 yılında 89241
2010 yılında 84767 kişi tecavüze uğramıştır.

Arjantin'de ise tecavüz vakaları artış gösterdi.

2005 yılında 3154
2006 yılında 3264
2007 yılında 3276
2008 yılında 3377 kişi tecavüze uğramıştır.

Avusturalya'da 2005 yılında 687 kişi tecavüze uğrarken 2011 yılında bu sayı 875'e yükseldi.

2005 yılında 687
2006 yılında 678
2007 yılında 700
2008 yılında 710
2009 yılında 693
2010 yılında 779
2011 yılında 875 tecavüze maruz kalmıştır.

CEZAYİR

2003 yılında 723
2004 yılında 630
2005 yılında 376
2006 yılında 495
2007 yılında 836
2008 yılında 812 kişi tecavüze uğramıştır.

ÇİN HALK CUMHURİYETİ

2003 yılında 70
2004 yılında 92
2005 yılında 99
2006 yılında 96
2007 yılında 107
2008 yılında 105
2009 yılında 136
2010 yılında 112 kadın tecavüze maruz kaldı.

FRANSA

2003 yılında 10408
2004 yılında 10506
2005 yılında 9993
2006 yılında 9784
2007 yılında 10132
2008 yılında 10277
2009 yılında 10108 kadın tecavüze maruz kaldı.

HİNDİSTAN

2004 yılında 18233
2005 yılında 18359
2006 yılında 19348
2007 yılında 207372
2008 yılında 21467
2009 yılında 21397
2010 yılında 22172 kadın tecavüze maruz kaldı.

RUSYA

2003 yılında 8185
2004 yılında 8848
2005 yılında 9222
2006 yılında 8871
2007 yılında 7038
2008 yılında 6208
2009 yılında 5398
2010 yılında 4907 kadın tecavüze maruz kaldı.-

İSPANYA

2005 yılında 2140
2006 yılında 2102
2007 yılında 2530
2008 yılında 2437
2009 yılında 2051
2010 yılında 1578 kadın tecavüze maruz kaldı.

İSRAİL

2004 yılında 1319
2005 yılında 1223
2006 yılında 1291
2007 yılında 1270
2008 yılında 1243 kadın tecavüze maruz kaldı.

İTALYA

2003 yılında 2744
2004 yılında 3734
2005 yılında 4020
2006 yılında 4513 kadın tecavüze maruz kaldı.

HOLLANDA

2003 yılında 1700
2004 yılında 1800
2005 yılında 2485
2006 yılında 2385
2007 yılında 2095
2008 yılında 1920
2009 yılında 1850
2010 yılında 1530 kadın tecavüze maruz kaldı.

JAPONYA

2003 yılında 2472
2004 yılında 2176
2005 yılında 2076
2006 yılında 1948
2007 yılında 1766
2008 yılında 1582
2009 yılında 1402
2010 yılında 1289 kadın tecavüze maruz kaldı.

DANİMARKA

2003 yılında 472
2004 yılında 562
2005 yılında 475
2006 yılında 527
2007 yılında 492
2008 yılında 396
2009 yılında 400 kadın tecavüze maruz kaldı.

UKRAYNA

2003 yılında 1048
2004 yılında 964
2005 yılında 924
2006 yılında 993
2007 yılında 878
2008 yılında 880
2009 yılında 758
2010 yılında 635 kadın tecavüze maruz kaldı.

Avusturalya'da 2005 yılında 687 kişi tecavüze uğrarken 2011 yılında bu sayı 875'e yükseldi.

2005 yılında 687
2006 yılında 678
2007 yılında 700
2008 yılında 710
2009 yılında 693
2010 yılında 779
2011 yılında 875 tecavüze maruz kalmıştır.

Azerbaycan'da oldukça düşük olan tecavüz vakalarında 2003 yılında 49 mağdur olurken 2010 yılında bu sayı büyük bir düşüşle 16'ya geriledi.

2003 yılında 49
2004 yılında 25
2005 yılında 44
2006 yılında 35
2007 yılında 34
2008 yılında 25
2009 yılında 35
2010 yılında 16

TÜRKİYE

2003 yılında 1604
2004 yılında 1638
2005 yılında 1694
2006 yılında 1783
2007 yılında 1148
2008 yılında 1071 kadın tecavüze maruz kaldı.

İRAN

2006 yılında 95
2007 yılında 95
2008 yılında 125
2009 yılında 158
2010 yılında 176 kadın tecavüze maruz kaldı.

SUUDİ ARABİSTAN

2003 yılında 44
2004 yılında 52
2005 yılında 62
2006 yılında 72

tecavuz-abd1

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) verilerine, ABD'de 2016 yılında 1 milyon 195 bin 704 şiddet içeren suç işlendi. 15 bin 696 kişi cinayet kurbanı olurken, bu cinayetlerin yüzde 71,5'i ateşli silahla işlendi. 2016'da polisin öldürdüğü kişi sayısı ise bin 152 olarak kayıtlara geçti. Bu rakam an itibariyle ise bin 184.

DÜNYADA TECAVÜZÜN EN ÇOK GÖRÜLDÜĞÜ YER ABD

Dünyada tecavüz suçunun en fazla görüldüğü ülke de ABD. Ülkede son 1 yılda 90 bin 185 de tecavüz vakası yaşandı. ABD Tecavüzle Mücadele Merkezi'nin istatistiklerine göre ülkede dakikada 1,3 tecavüz hadisesi yaşanıyor. Ülkede günde bin 900 ve yılda 683 bin kadına tecavüz ediliyor. Buna göre ABD'de her 8 kadından biri tecavüze uğruyor. Bu olayların bir kısmının polise intikal etmediği, mağdurların susmayı ve olayı gizlemeyi seçtiği de belirtiliyor. Tecavüze uğrayanların yüzde 62'si 18 yaşından, bunun yüzde 29'u ise 11 yaşından küçük. Tecavüz edilenlerin yüzde 22'si ise erkek çocuklar. ABD'de kadınların yaklaşık yüzde 20'si hayatlarında bir kez tecavüze ya da tecavüz girişimine hedef oluyor.

ÇOCUK EVLİLİKLERİ

ABD'de son 15 yılda 200 binden fazla çocuğun evlendiği açıklandı. 10 eyaletin istatistikleri açıklanmadığı için gerçek rakamın çok daha yüksek olduğu bildirildi.

tecavuz-norvec
Adalet Bakanı Anders Anundsen, Sağlık Bakanı Bendt Höje, Çocuk ve Eşitlik Bakanı Solveig Horne tarafından açıklanan raporda, her 10 Norveçli kadından birinin tecavüze uğradığı yer aldı.

Norveç'te Ulusal Şiddet ve Travmatik Stres Çalışmaları Merkezi (NKVTS) tarafından yapılan araştırma sonuçlarını Adalet Bakanı Anders Anundsen, tarafından açıklandı.

Bakan Anundsen, "Tıbbi tedaviler ve muayenelere göre her 10 kadından biri tecavüze uğramış. Tecavüze uğrayan her üç kadından biri yaşadığı olayı sakladığı için bu konuda tam bilgi edinmek olukça zor. Tecavüze uğrayan kadınlar bunu yakınlarına ve arkadaşlarına anlatmak istemiyorlar. Araştırma, yapılan tedaviler, suç duyuruları psikolojik destek çalışmalarından yola çıkılarak yapıldı" dedi.

Araştırma yapılırken, soru yöneltilen erkeklerden yüzde 1,1'i, kadınlardan yüzde 9.4'ü tecavüze uğradığını açıkladı. Araştırma raporuna göre, tecavüze uğrayan her 10 kadından 4'ü, olay nedeniyle sakat kalmak ve ölmekten korktuğunu belirtirken, her 10 kadından 3'ü fiziksel zarar gördüğünü söyledi. Yine aynı rapora göre, tecavüze uğrayan kadınların yüzde 9'u tedavi yolunu tercih ederken, yüzde 29'u ise kimseye anlatmamayı tercih etti.

roperbtkoleji

YORUM YAP