İsrail, Suudi rejimini korumaya kararlı

İsrail, Suudi rejimini korumaya kararlı
01.06.2018 16:14:27

Siyonist İsrail'in gayri resmi hamilerinden Suudi Arabistan'daki rejimin tehlikeye girmesi İsrail'i harekete geçirdi. İsrailli uzman Ami Dor-on, 'Suudi Arabistan’ın nükleer silahlar üretebilmesi için İsrail, nükleer bilgi satıyor' dedi.

İsrail askeri örgütlenmesi İHLS'nin üst düzey nükleer analizcilerinden Ami Dor-on, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu arasında gelişen bağların ardından nükleer alanda işbirliğinin muhtemel hale geldiğinisöyledi. Bunun ise bölgede yükselen nükleer silahlanma yarışının işaretçisi olduğunu öne sürdü.

İran merkezli Press TV'nin haberine göre “Dünyanın kötüye doğru gittiğini gördüğümüzden bu bilgi bizi sarsmalı. Bunu takip eden Ortadoğu'da nükleer silahlara sahip olma yarışı tepemizden geçip gidiyor” diyen Ami Dor-on'un ifadeleri hem “Middle East Monitor” hem de “Arabi21”'de yer aldı.

İSRAİL PAKİSTAN'A PAY BIRAKMAK İSTEMİYOR

İsrailli yazara göre Tel Aviv rejimi Suudilierin nihai olarak nükleer silah geliştirmek için harekete geçeceğinin farkında ve nasıl yapılacağını öğrenmek için Suudilerin Pakistan gibi bölge ülkelere gitmesini istemiyor.

Dor-On bunun için “Gelişen Suudi-İsrail ilişkilerine bakılırsa İsrail Suudilerin nükleer silah edinme çabalarını geliştirmek ve bu işi Pakistan'a bırakmamak için girişimde bulunabilir” dedi.

Dor-On'un iddiasına göre Pakistan halihazırda nükleer silahlanma yarışının artması halinde uzmanlığını Suudi Arabistan'a aktarma konusundaki gönüllülüğünü göstermiş durumda.

ZAYIF YÖNETİM VE TAHTA KAVGALARI…

Uzmanlar ise uluslararası toplumun Suudi Arabistan'ı nükleer silah edinmekten alıkoymasını istiyor. Riyad'ın kendi içindeki güç savaşları, Suudi liderlerin zayıf yargıları ve uç ideolojileri geliştirmeleri ise engellenmek istenmesinin başlıca nedenleri olarak gösteriliyor.

Selman'dan Netanyahu'ya 80 milyon dolar

Daha önce ise Kral Selman'ın Netanyahu'nun seçim kanpayasına destekj verdiği ortaya çıkmıştı.

Panama belgeleri dünya gündemini sarsmaya devam ediyor. Sızdırılan belgelerle, Suudi Arabistan Kralı Salman, İsrail Başbakanı Netanyahu'ya seçim kampanyası yürütmesi için 80 milyon dolar verdiği öne sürüldü.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, İsrail İşçi Partisi Başkanı Isaac Herzog da, Suudi Kralı Salman bin Abdülaziz'in, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun seçim kampanyasını finans ettiğini açıkladı.

Panama belgelerini kaynak gösteren Herzog, Salman'ın Muhammed Eyad Kayali isimli bir Suriyeli-İspanyol kişi aracılığıyla Netanyahu'ya  80 milyon dolar ulaştırdığını belirtti. Paranın Netanyahu'ya ulaştırılması amacıyla İsrailli milyarder Teddy Saggi'nin Britanya Virjin Adaları'ndaki bir şirketine aktarıldığı söyleniyor.

Panamalı hukuk firması Mossack Fonseca'dan sızan 11 milyon dosyanın, bu duruma benzer başka pek çok yasadışı ilişkiyi ortaya koyduğu biliniyor.

Geçen ay açıklanan belgelerde belgelerde, İngiltere Başbakanı David Cameron, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putkin, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Arjantin lideri Mauricio Macri, Arjantinli futbol yıldızı Lionel Messi, ünlü aktör Jackie Chan ve İspanyol yönetmen Pedro Almodovar'ın isimleri geçmişti.

Kaynak: Timeturk

YORUM YAP