İşgalcisine aşık Meksika'dan ceset fışkırıyor

İşgalcisine aşık Meksika'dan ceset fışkırıyor
19.09.2018 18:10:09

Bilirsiniz, bazıları tecavüzcüsüne, bazıları da katile aşıktır. Amerika kıtasındaki yerliler ile Afrika'daki soykırıma maruz halkların önemli bir kısmı işgalcisine aşıktır. İşgalciler tarafından sömürülmekle kalmamışlar, dinleri değiştirilmiş, medeniyet ve ahlakî değerleri yok edilmiştir. Buna rağmen Hıristiyan kalmaya ve batının çöpten bile aşağı değerine sahip çıkmaya devam ediyorlar.

Bunun bir neticesi olarak da sokakları evsiz, barksız, aç ve açıktaki kişiler yetmezmiş gibi şimdi de ülkeler ceset tarlasına döndü. İşte kahredici bir örnek:

Meksika'da sadece 2018'in ilk yarısında 16 bin 339 kişi cinayete kurban gitti. 2017 yılında 31 bin 184 kişinin öldürüldüğü ülke, son 20 yılın en yüksek cinayet seviyesine ulaştı. Son günlerde bazı kentlerde morgların dolu olması nedeniyle cesetlerin TIR'larda saklandığı ortaya çıktı.

öp kovalarında bulunan kesik başlar, alıkonulduktan sonra sokak ortasında cesedi bulunanlar, birkaç kurşun sesi sonrası yolda bulunan cansız bedenler...

Meksika'da işlenen cinayetlere her gün onlarcası ekleniyor.

Meksika'da 2017'de 31 bin 184 kişi cinayete kurban gitti. Meksika'da, 2018'in ilk yarısında 16 bin 339 kişi öldürüldü. Meksika'da cinayetler, suç istatistiklerinin tutulduğu son 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. 

 Meksika'nın Alvarado bölgesinde polis işlenen bir cinayet sonrası olay yerinde incelemelerde bulunuyor. (Fotoğraf: Reuters)

Meksika'da morgların kapasitesinin yetersiz olması nedeniyle cesetleri muhafaza etmek için TIR'lar kullanılmaya başladı.

Guadalajara kentinde 157 cesedin muhafaza edildiği bir TIR'ın park ettiği bölgede kokunun yayılmasıyla ortaya çıktı.

Ceset dolu TIR'ın, şikayetler üzerine son bir haftada devamlı yer değiştirdiği, konunun ortaya çıkmasıyla bölge yönetiminin TIR'ı kamuya ait bir binanın parkına çektiği belirtildi.

Kentteki morgların dolu olduğu ve kapasitelerinin büyütülmesi için çalışma yürütüldüğünü aktaran yetkililer, bu nedenle mobil morglara ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

Yetkililer, cesetlerin çoğunun kimliklerinin tespit edilemediğini, bu nedenle DNA testi yapılmadan gömülemeyeceklerini ifade etti. 

Meksika'nın başkenti Meksiko'da turistik bir yer olan Plaza Garibaldi yakınlarında 3 kişi cinayete kurban gitti. (Fotoğraf: Reuters)

Meksika'da silahlı saldırı: 3 ölü

15 Eylül:

Meksika'da, geleneksel "mariachi" müzisyeni kıyafetleri giyen silahlı saldırganların açtığı ateş sonucu ilk belirlemelere göre 3 kişi öldü, 7 kişi yaralandı.

BBC'nin emniyet güçlerine dayandırdığı haberinde, Meksiko'da mariachi müziği çalan eğlence mekanlarıyla bilinen Plaza Garibaldi bölgesinde silahlı kişilerce açılan ateş sonucu 3 kişinin hayatını kaybettiği, 7 kişinin yaralandığı belirtildi.

14 Eylül:

Meksika'da polis, yol kenarına bırakılmış bir piknik tipi soğutucuda 6 insan başı buldu.

Sonora eyaletinden bir yetkili, polisin, alınan ihbar üzerine piknik tipi soğutucuda 6 erkek kafası bulduğunu belirtti. 
 Meksika'nın Ciudad Juárez bölgesinde yol kenarında bulunan bir ceset üzerinde incelemeler yapan görevliler... (Fotoğraf: Reuters)n

Yetkili, Ciudad Obregon şehri yakınlarında bulunan kesik başlara ait bedenlerin ve kimliklerin henüz tespit edilemediğini kaydetti.

Ülkede uyuşturucu çetelerinin, genellikle rakiplerine veya yetkililere bir uyarı olarak kesik başlar bıraktığı biliniyor.

Güvenlik sorunu önlenemiyor

İçişleri Bakanlığından temmuz ayında yapılan açıklamada, bu yılın ilk altı ayında ülkede 15 bin 973 cinayet işlendiği ve bu sayının 13 bin 751 cinayetin işlendiği 2017 yılının aynı dönemine kıyasla yaklaşık yüzde 16 daha fazla olduğu belirtilmişti.

Meksika Kamu Güvenliği İçin Halk Konseyi ve Ceza Yargısı kurumunun 2017 yılı raporuna göre, dünyanın en tehlikeli ilk 10 şehrinden 5'inin yer aldığı Meksika'da, geçen yılın ilk iki ayında işlenen cinayetler, suç istatistiklerinin tutulduğu son 20 yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Meksika'da 2014'ten bu yana kayıp olan 43 öğrenciye ne olduğu bilinmiyor.

Ulusal İstatistik Enstitüsü: 1990'dan bu yana en yüksek seviyede

Ulusal İstatistik Enstitüsü (INEGI), Meksika'da 2017'de 31 bin 184 kişinin öldürüldüğünü bildirdi.

INEGI'nin raporuna göre, cinayete kurban gidenlerin sayısının 2016 yılında 24 bin 554 olduğu ve bu sayının 2017'de yüzde 27 arttığı belirtildi.

Geçen yılki cinayet oranlarının 1990 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıktığı belirtildi.

YORUM YAP