İran ve ABD'nin ortak Irak valisi zorda

İran ve ABD'nin ortak Irak valisi zorda
29.08.2018 10:25:36

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, ABD'nin İran'a getireceği yaptırımlardan sonra da İran ile finansal ilişkilerini sürdürmeleri konusunu görüşmek için Washington'a bir heyet göndereceklerini açıkladı.

İbadi, dün yaptığı haftalık basın toplantısında, "Amerikan tarafından taleplerimiz var; bunları daha önce sunduk şimdi gidecek olan heyet bu çerçeve içinde müzakereleri yürütecek" dedi.

"Irak'ın ihtiyaçlarını açıkça belirttik. Bunlar arasında İran doğalgazı, başka ticari mallar ve elektik sektörü de var."

ABD Başkanı Donald Trump'ın ülkesini 2015 tarihli İran nükleer anlaşmasından çekmesinden sonra ABD İran'a yeni yaptırımlar getirdi.

Trump yönetimi, anlaşmaya taraf olan Avrupalı müttefikleri dahil olmak üzere bütün ülkeleri, yeni yaptırımlara uymamaları halinde doğacak sonuçlara katlanacakları yolunda uyardı.

ABD yaptırımlarının "tek yanlı" ve "baskıcı" olduğunu söyleyen Abadi, Saddam Hüseyin döneminde ülkesinin maruz kaldığı uluslararası yaptırımların acılı deneyimi nedeniyle "(İran'a karşı) ablukanın parçası" olmak istemediklerini belirtti.

İbadi, Irak hükümet ve merkez bankası yetkililerinin katılacağı heyetin ne zaman Washington'a gideceğini ise söylemedi.

Irak'ın işgalinde ortak hareket eden ABD ve İran'ın ortak adamı olan Haydar el İbadi'nin Trump'ı ikna edebilmesi için ülkesinin geri kalanını da peşkeş çekmesi ihtimal dışı değil.

 

YORUM YAP