İmza krizini aşamayan İnce yeni parti mi kuracak?

İmza krizini aşamayan İnce yeni parti mi kuracak?
02.08.2018 19:12:32

Bu CHP imza muammasını çözemez

Muharrem İnce'ciler kurultay isteğini içeren imzaları CHP Genel Merkezine teslim etti ve imza sayısının 630 olduğunu açıkladı. 

Genel Merkez ise sayının 630'e ulaşmadığını ama sayımın sürdüğünü ileri sürdü.

İmza saymayı bile beceremeyen CHP'nin içler aacısı hali CHP tabanını da cileden çıkardı. İşlerin iyice çıkmaza girdiği CHP'nin bölüneceği ileri sürülüyor.

CHP SAYIMLAR SÜRÜYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erkek, "İlk incelemelerde olağanüstü kurultay için yeterli sayının olmadığı görülüyor. Ama incelemeler devam ediyor." dedi.

Noter onaylı imzaların partinin yazı işleri biriminde tek tek dökümünün yapıldığını vurgulayan Erkek, kesin açıklamanın ise inceleme tamamlandıktan sonra paylaşılacağını aktardı. 

Muharrem Erkek, şunları söyledi:

"İlk incelemelere ve verilen sayılara göre olağanüstü kurultay için tüzüğümüzün öngördüğü yeterli sayının olmadığı görülüyor ama incelemeler devam ediyor. Hukuken ve tüzüğümüz gereği delegelerimizin noter onaylı beyanlarının sunulması ancak hukuki sonuç doğurabilir. Sunulan belgelerin içinde az da olsa fotokopi onaylarının, fotokopilerinin notere onaylatılmış başka bir notere onaylatılmış olduğu da beyan edildi. Biz arkadaşlarımızın beyanlarını incelemek üzere teslim aldık. Şu anda sayım döküm ve inceleme işlemleri, yetkili arkadaşlarımız tarafından talep edenlerin de yetkililerinin de olduğu, birlikte devam ediyor."

İMZACILAR İMZASINI GERİ ÇEKMİŞ

CHP'nin kurultay delege sayısının bin 242 olduğunu dile getiren Erkek, "Geri çekilen imza sayısı nedir?" sorusu üzerine de, "Geri çekilen imzalar da var, 15 günlük yasal süre içerisinde tüzüğümüzün öngördüğü. Zaten sayım döküm işlemi tamamlandıktan sonra geri çekilen imzalar da düşülecek. Bütün işlemler tüzüğümüze, hukuka uygun bir şekilde yapılacak. Olağanüstü kurultay için yeterli imza varsa kurultayımız yapılır, yoksa yapılmaz" ifadesini kullandı. 

BELGE SAYISI NEDİR, SORUSUNA "CEVABIMIZI 15 GÜN İÇİNDE VERECEĞİ" DEDİ

"Noter kanalıyla size gelen belge sayısı nedir?" sorusunu da cevaplayan Erkek, "Bir ya da iki. Çünkü noterde beyanda bulunanlar nüshaları kendileri aldıkları için, toplu olarak getirdikleri için o sayı çok düşük ama tüzüğümüzün aradığı 15 günlük yasal süre içinde imzasını çeken delegelerimiz de var. Bunların hepsi değerlendirilecek." dedi. 

"CHP'nin bu aşamada yönetim olarak kurultay yapma girişimi olur mu?" sorusu üzerine ise Erkek, şunları kaydetti:

"Bizim için önemli olan delegelerimizin iradesidir. Geri çekmeler de düşüldükten sonra sayının oldukça aşağılara ineceğini öngörüyoruz. Önemli olan şu, Türkiye'nin ağırlaşan sorunları var, önümüzde yerel seçimler var, bir an önce olağanüstü kurultay sürecini tamamlayıp CHP olarak yapacağız çok önemli çalışmaları yine hep birlikte sürdüreceğiz."

CHP İYİ YOLDA

Kurulduğu günden bu yana Türkiye'ye ve insanlığa büyük bir olan CHP'nin bu krizi aşmasına kimse ihtimal vermiyor. 

CHP'yi kurultaya götüremeyen İnce'nin ise yeni bir parti kurmasına kesin gözüyle bakılıyor.

 

 

YORUM YAP