Gülen’in Ermeni olduğunu söylediği için aday yapılmadı şimdi partisi karıştı

Gülen’in Ermeni olduğunu söylediği için aday yapılmadı şimdi partisi karıştı
28.07.2018 13:29:03

Gülen’in Ermeni olduğunu söylediği için Akşener tarafından aday gösterilmeyen Kayseri eski Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Akşener'i delirtti. Sözde İP'ten kokma kararı alan Akşener ise partililere ateş püskürdü.

Meral Akşener'in listelere konulmadığı için tepkili olan Kayseri eski Milletvekili Yusuf Halaçoğlu'nun kürsüden kendisine, “Sayın genel başkan” demesine, “Genel başkan mı oldum şimdi? Yazıklar olsun. Herkesten beklerdim, ama senden beklemezdim” dediği öğrenildi

24 Haziran seçimlerinde ağır bir hezimete uğrayan İP Genel Başkanı Meral Akşener, Afyonkarahisar kampında partililerle ipleri koparıp kongre kararı aldığını duyurduktan sonra kayıplara karıştı. Konutunun önünde partililerin beklediği Akşener'in, evinde olmadığı ve partililer dağılıncaya kadar da evine gelmeyeceğini söylediği belirtildi. Önceki gün attığı tweet ile kongrede genel başkanlığa aday olmayacağını kesin bir dille ortaya koyan Akşener'in gidişine kesin gözüyle bakılırken, genel başkan adaylığıyla ilgili tartışmaların da kongreye kadar olan süreçte daha da büyümesi bekleniyor.

İPLERİ KOPARMAYA GELDİ

Akşener'in genel başkanlıktan istifa ettiğini açıkladığı sürecin fitili, Afyon'da partisinin düzenlediği çalıştayda ateşlenmişti. Çalıştayın detaylarında, Akşener'in, partiyle ipleri koparmak üzere hazırlıklı geldiği dile getiriliyor. Akşener'in, ikinci gününde toplantıya gelişinde kimseyle selamlaşmadan doğrudan odasına çıkıp, bir süre kaldıktan sonra salona gelmesinin “Zaten partiyle ipleri kopardığı”nın işareti olarak algılandı. Akşener'in ayrıca, toplantı öncesi Ümit Özdağ'ın dağıttığı bir kitap nedeniyle de yakınındakilere kızdığı belirtildi.

‘YAZIKLAR OLSUN'

İstifasına gerekçe olarak sunduğu “Madam” ifadesi ile ilgili tepkisini kürsüden, “Hiçbiriniz çıkıp beni savunmadınız” sözleriyle ortaya koyan Akşener'in, en yakınındaki isim olan Müsavat Dervişoğlu'na, “Sen de beni savunmadın” diyerek suçladığı kaydedildi. Akşener'in, listelere konulmadığı için tepkili olan eski Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu'nun da kürsüden kendisine, “Sayın genel başkan” demesine, “Genel başkan mı oldum şimdi? Yazıklar olsun. Herkesten beklerdim, ama senden beklemezdim” dediği öğrenildi. Akşener'in yakınındaki isimlere, “Ne istediyseniz yaptım. Listeleri siz yaptınız. Her birinizin ayrı bir şey istiyorsunuz. İsteklerinizi karşılayamıyorum. Artık yeter. Kim istiyorsa yönetsin” diyerek istifa restini çekip kürsüden indiği belirtildi.

EVİN ÖNÜNDE BEKLİYORLAR

Tüm ikna çabalarına olumsuz yanıt veren Akşener'in, önceki gün attığı bir tweet ile genel başkanlığa adaylığı kesinlikle düşünmediğini söylemesi de bundan sonraki sürece ilişkin yeni tartışmaları beraberinde getirdi. Partililerin, İstanbul'daki evinin önünde nöbet tuttuğu Akşener'in, evinde olmadığı, başka bir yerde olduğu dile getirildi. Kocasının da nerede olduğunu bilmediği, ancak telefon aracılığıyla korumaları üzerinden iletişim kurduğu bildirildi. Akşener'in eşine, ‘Çıkıp bir açıklama yaparak dağılmalarını söylemesini, kalabalık dağılana kadar gelmeyeceğini” söylediği öğrenildi.

------------------------------------------------------------------------------------------------

İLGİLİ MAKALE

Gülen'in Ermeni olduğunu söyledi, partisi aday yapmadı

------------------------------------------------------------------------------------------------

AKNEŞER'DEN İSTİFA OYUNU

MHP, İyi Parti'de Meral Akşener'in kongreye gitme kararı ve “Aday olmayacağım” açıklamasının “İstemem yan cebime koy” manevrası olduğunu düşünüyor.

MHP kaynakları, Akşener'in seçimlerde yaşadığı hezimeti gölgelemek için “danışıklı dövüş” taktiği içerisinde olduğunu belirterek “Akşener, son dakikada adaylığını açıklayıp ‘Ne yapayım. Parti örgütünden ve tabandan çok ısrar var' diyecektir. Bu süreç içinde parti içindeki ülkücüler de tasfiye edilecek” görüşünde birleşti.

KÖŞEYE SIKIŞTI

Akşener'in istifa çıkışındaki asıl sebebi ise MHP tarafından yapılan FETÖ ile ilgili soruşturma olduğu da iddia edildi. MHP'nin başlattığı hukuki sürecinin Akşener'i köşeye sıkıştırdığı belirtildi.

 

 

YORUM YAP