Eritre ve Etiyopya arasında barış

Eritre ve Etiyopya arasında barış
15.07.2018 11:37:11

Eritre Devlet Başkanı Issayas Afewerki, 14 Temmuz Cumartesi günü Etiyopya (Habeşistan) 'ya tarihi bir ziyarette bulundu. Ziyaret bir devrin kapanış müjdesi olarak yorumlandı.

Eritre Devlet Başkanı Issayas Afewerki, 14 Temmuz Cumartesi günü Etiyopya'ya tarihi bir ziyarette bulundu. Eritre Devlet Başkanı Isaias Afewerki, Etiyopya ile varılan barış anlaşması kapsamında 20 yıl sonra ülkeye ilk ziyareti gerçekleştirdi. Tarihi ziyaretin görüntüleri ise ilk kez yayınlandı.

Etiyopya lideri Abiy Ahmed, Eritre Devlet Başkanı Issayas Afewerki'yi başkent Addis Ababa'daki Uluslararası Bole Havalimanı'nda karşıladı.

Eritre Devlet Başkanı Issayas Afewerki  resmi törenle karşılandı. Birbirlerine sarılan iki liderin görüntüsü iki ülke arasındaki barışın sembolü oldu.

Issayas Afewerki, 3 gün sürecek resmi programı kapsamında, ülkenin farklı bölgelerini ziyaret edecek ve aralarında Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Teshome'nin de bulunduğu çok sayıda üst düzey yetkiliyle bir araya gelecek.

20 yıl sonra gelen barış iki ülkenin de vatandaşlarını memnun etti. Afewerki'nin Etiyopya'yı ziyareti, aynı dil, din ve kültüre sahip bölge halkı tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı.

NE OLMUŞTU

Eritre'nin 1993'te Etiyopya'dan bağımsızlığını kazanması sonrasında iki ülke arasında sınır anlaşmazlıkları yüzünden 1998-2000 yıllarında yaşanan savaşta on binlerce kişi hayatını kaybetmişti.

2000'de Cezayir'de imzalanan anlaşma sonrasında Etiyopya'nın bazı tartışmalı alanlardan çekilmeyi reddetmesinin üzerine iki ülke arasında başlayan gerginlik devam etmişti.

Eritre Enformasyon Bakanı Yemane Gebremeskel, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Eritre Devlet Başkanı Isaias Afewerki ve Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed'in, Eritre'nin başkenti Asmara'da Ortak Barış ve Dostluk Deklarasyonu'na imza attığını duyurmuştu. Gebremeskel, 5 maddelik deklarasyonla iki ülke arasındaki savaş durumunun sona erdiğini açıklamıştı.

YORUM YAP