Can Kemal Özer

Dolar daha ne kadar yükselir?

12.08.2018 01:44:25

ABD ile aramızda yaşananları “kriz” olarak tanımlayanlar yanılıyor, zira yaşananlar tek kelimeyle “savaş!”

Çünkü Trump ve Erdoğan sayesinde gerçekten şimdi yeni bir çağa girdik.

Yani, ABD çağının kapanması ve kâğıt para devrinin bitmesi; bilgi, akıl, vicdan, altın ve Türk çağının başlaması…

İlk bakışta sözlerimiz saçma gelebilir.

Erdoğan'a kadar kimse küresel düzene itiraz etme cesaretinde bulunamamış, vahşi batı ve onun lideri Amerika'ya karşı direnmemiş, İsrail'i eleştirememiş, BM adlı maskaralığı ifşa etmemiş, darbelere karşı duramamıştı.

BRETTON WOODS DÜZENİ ÇÖKÜYOR

Erdoğan'ın yaptıkları 1944'de kurulan Bretton Woods düzeninin sonu demekti.

Peki, Bretton Woods düzeni de neydi?

Birinci Dünya Savaşı'na girmeyerek “tarafsızlık” rolünü oynayan ABD, zayıflayan İngiltere'nin jandarmalık rolünü üstlenmiş, 2. Cihan Harbi'nde ise Japonya'ya attığı iki atom bombası ile gücünü tescil ettirmişti.

Askerî olarak yıpranan ve iktisaden zayıflayan İngiltere'nin yerine geçen ABD, Hitler Almanya'sını teslim almış, CIA'i kurmuş, Bretton Woods Konferansı ile para birimi doları dünyanın parası haline getirmiş, IMF'ye de inzibat görevi tevdi etmişti.

Bu süreçte 1 Ons altını 35 dolara sabitleyen ABD, 1977'de ise durum tersine çevrilerek altını dolara bağlamıştı.

Aslında 1915'de parasını şeytanî baronlara kaptıran Amerika, 1933'de bir kararname ile tüm ABD vatandaşlarının elindeki altınları Hazine'ye teslim etmesini istemiş, etmeyenleri de hapisle cezalandırmıştı.

BUGÜNÜ 30 YIL EVVEL DUYURDULAR

Bu, bize Bretton Woods sürecinin hayli önceden başladığını gösteriyor, tıpkı Siyonist The Economist dergisinin ta Ocak 1988 sayısında -yani tam yıl önce-, 2018 yılında kâğıt para devrinin kapanıp, dijital para devrinin başlayacağını haber vermesi gibi.

Dolar liderliği altına endekslenerek elde edilmişti.

İki kutuplu dünyada ezici üstünlüğünü kullanan ABD, normal zamanlarda yapmanın güç olduğu işi, tam da Vietnam savaşı sürecinde yaparak sistemi tersine çevirmişti.

Buna Fransa itiraz etmiş ancak ağzının payını almıştı. İtalya itiraz etmiş, başbakanı Aldo Moro'yu kurban vermişti. Suudi Arabistan itiraz etmiş, onlar da Kral Faysal'ı kendi elleriyle öldürtmüşlerdi.

BM gibi, Bretton Woods Konferansı sürecinin ürünü olan IMF'ye de ABD'yi ve doları koruma görevi verilmişti.

Sistemin sigortası ise IMF kararlarını tek başına veto etme yetkisine sahip olan ABD'nin elindeydi.

Dünyanın yegâne imtiyazlı parası olan Dolar yolun sonuna geldi.

Bu cümlemizi, itiraz seslerin yükseleceğini bilerek kayda geçiriyorum.

1 TRİLYON DOLAR ALTIN PARAMIZ VAR

Bugün ABD hazinesi 8.200 ton altın rezervine sahip. Türkiye'nin ise 475 ton altını var.

İstanbul Altın Rafinerisi (İAR) Genel Müdürü Ayşen Esen'e göre, Türk halkının elinde yaklaşık 3 ila 5 bin ton altın var. Ortalamasını kabul etsek bile 4 bin ton altınımız var.

Yani Türkiye'nin elinde toplam 4.500 ton altın mevcut…

Başka bir ifadeyle 4 milyar 500 milyon gram altını olan Türkiye 200 lirasını 1 gr altına eşitlese yaklaşık 1 trilyon altın lirası olur. 100 lirasını 1 grama eşitlese tam iki katı…

Dile getirdiklerimiz, çoğu kimse için imkânsız ve hayal mahsulü olarak görülebilir.

Görülmesinde de bir beis yok.

TÜRK ALTIN LİRASI

Aklı başında ehil birkaç kişi Türk parasını altına eşitlemeye kafa patlatsa, çözüm üretebilir.

Türkiye 1 Ocak 2019, olmadı 1 Ocak 2020 itibari ile altına eşitlenmiş Türk Altın Lirasına geçileceğini ilan etse, işte o zaman dolar tuz buz olur!

Bu, doların o tarihe kadar yükselmeye devam edeceği anlamına gelmez.

ABD'nin ilan ettiği savaş nedeniyle, bu suni operasyonal yükselişlere, Türkiye Çin'in gizliden yaptığını açıktan yaparsa, işte o zaman hem tam bağımsız bir ülke olur, hem de doların hâkimiyetini bitirir.

ÇİN NE YAPTI?

Son zamanların en dikkat çekici iktisatçılarından ve sistem eleştirmelerinden James Rickards, önceki hafta “Altın fiyatı SDR'ye çıpalandı ve küresel mali resetleme yolda...” demişti.

Bununla da yetinmeyen Rickards, birkaç gün önce ise Çin'in parası Yuan'ı -ortalığı ayağa kaldırmadan- altına çıpaladığını ilan etti.

Çıpalamak da ne demek” diyebilirsiniz.

İktisatçılar bunu şöyle tarif ediyor: Değeri bilinmeyen bir şeyi değerlendirmede, referans (ilk değer) niteliğinde bir kısa yol ya da değer tanımlama…

AMERİKA VATANDAŞLARININ ALTININA EL KOYABİLİR

ABD Başkanı'nın altınlara el koyma yetkisi hâlâ mevcut ve bunu ABD Senatosu bile engelleyemez. Bu ABD'nin kimilerine göre “haydut bir devlet”, kimilerine göre ise “devlet” olduğunu gösteriyor.

Unutmayınız! ABD bunu yaparken, haraç mezat el koyuyor değil, aldığı altın kadar dolar veriyor.

Bugün şayet devletinizin bekası, halkınızın refah ve geleceği söz konusu ise, mevcut iktisadi araçlarla bu işi çözemezsiniz.

PARANIZ ALTINA EŞİT DEĞİLSE DEĞERİNİZ SIFIR!

Altına çıpalanmış bir para biriminiz yoksa her değeriniz sanaldır. Ayrıca sanal para istilasıyla karşı karşıya olduğumuz gerçeğini de asla unutmamalı…

Diğer taraftan ise bir millet, askerî, siyasî, iktisadî, ilmî ve teknoloji savaşı vermiyorsa; batmaya, esir olmaya ya da yok olmaya mahkûmdur!

Nasıl ki, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtları Türk Ordusu için savaş tecrübesi ise, iktisadî ve siyasi savaşlar da Türkiye için doğru değerlendirilebilir ise tecrübe, kurtuluş ve güçlenmeyi getirecektir.

Alman gazeteci Christoph Hörstel'in de dediği gibi, Türkiye'nin verdiği bu savaş, insanlığı kurtaracak şerefli bir iş…

Önümüzde başarmanın dışında da bir seçenek yok.

Mevcut bürokratik ve batı tarzı eğitim almış tiplerin fikirlerine kulak verilirse de maazallah kaybedebiliriz!

Ardında hep halkı bulan Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçmişte sabırla yaptığı risk almayı, bugün de sürdürdüğüne göre, başarmamamız için hiç bir neden yok!

Sadece millet değil, ümmetin yetimleri, yeryüzünün sömürülen mazlumları, hepsinden de önemlisi Erdoğan'ın da dediği gibi Allah bizimle!

HALK, MİT VE MASAK'A DÜŞENLER

 “Dolar alamazsak kaybederiz” diye düşünenler, aslında devlet ve milletin geleceği ile dertlenmeyenler, olup bitenin farkına varamamış bencil ahmaklardır. Bir kısmı ise hain!  

Halk, Türk Lirasının dışında tüm para birimlerini bozdurmak, hatta altın bile almayarak devletine destek vermeye mecbur!

Çünkü gelecek Erdoğan'ın değil, milletin geleceğidir!

Verilen savaş Erdoğan'ın değil, Türkiye'nin savaşıdır!

Mesela tiryakiler sigarasını tüttürmeyerek, herkes cep telefonunu, gözlüğü vs. yenilemeyerek -yenileyecek ise yerlilerini tercih ederek- devlete destek olabilir. Batı malları yerine yerli kullanabilir.

Devlet yani MİT ve MASAK ise, mutlaka döviz oyunu oynayan haydutlara yönelik derhal operasyon yapmalı. Hem de hemen!

ALTIN PARA İLE İLGİLİ ÖNCEKİ MAKALELER

Dolar esaretinden nasıl kurtuluruz?

Altın Para Anonim Ortaklığı

Osmanlı'nın 150 ton altınını kim çaldı?

 

  1. Tolga Tolga

    Tam da sahte cemaatler bitmiş ehli sünnet cemaatlerine operasyon yapılacakken dışardan operasyon yemesi düşünülmesi gereken bir durum.bu kadar düşman varken ehli sünnet cemaatleri hedef almak yanlış diye yorum yazmıştım iki hafta önce yayınlanmadı.toptan bakış açısını bı kenera bırakıp birlik olma zamanı.Allah bu sancılı süreçten de ülkemizi çıkaracak inşaallah.

  2. Ben Ben

    Zenginlerin vergi borcu ve cezaları af ediliyor. Zenginlere teşvikler ihaleler veriliyor.askerlikten de muaflar. Servetlerini dışarı kaçıran onlar. Mahir kaynak derki özel sektörün dış borcu dışarı kaçırdıkları sermayeyi ülkemize borç olarak arz ediliyor. Yıllardır hava alanı yol alt üst geçit tüneller şehir hastaneleri gideri çok geliri olmayan yatırımar...Neden fatura bana kilitleniyor

YORUM YAP