Çin'in 4. büyük zengini de 'geri zekalı' çıktı

Çin'in 4. büyük zengini de 'geri zekalı' çıktı
05.07.2018 20:45:02

Çin'in 4. büyük şirketi HNA Group'un Yönetim Kurulu Eşbaşkanı Vang Cian, Fransa'da fotoğraf çekerken yüksek bir duvardan düşerek hayatını kaybetti.

Selfi cinayetleri bitmek bilmiyor. Geçtiğimiz ay Muğla'nın Fethiye ilçesinde Kelebekler Vadisi'nde fotoğraf çektirirken kayalıklardan düşen 7 aylık hamile kadın, karnındaki bebeğiyle birlikte ölmüştü.

Şimdi ise Çin en zenginlerindne biri selfi belası yüzünden canından oldu.

HNA Group, 57 yaşındaki Vang'ın Fransa'nın güneydoğusundaki Provence bölgesinde Bonnieux köyünde fotoğraf çekmeye çalışırken 15 metre yükseklikten düşerek yaşamını yitirdiğini duyurdu. Vang'ın iş gezisi için Fransa'da bulunduğu belirtildi.

HNA Group, havacılık, emlak, finans, turizm, lojistik gibi pek çok sektörde faaliyet gösteriyor ve dünyanın önde gelen şirketleri arasında yer alıyor.

Çin'in 4. büyük şirketi olan ve 1993'te kurulan HNA Group'un yıllık cirosu 100 milyar euroyu aşıyor.

FİL SELFİYİ ÖLDÜRDÜ

En çok selfi ölümlerinin yaşandığı Çin ve Hindisatan'da ilginç kampanyalarda yapılıyor.

Hindistan'da 50 yaşındaki bir adam, birlikte selfie çekmeye çalıştığı fil tarafından ezilerek hayatını kaybetti.

Selfie tutkunluğu bir cana daha mal oldu.

Hindistan'ın Orissa eyaletinde 50 yaşındaki Ashok Bharti, birlikte selfie çekmek için bir filin yanına fazlaca yaklaştı. Öfkelenen fil, Bharti'yi ezdi ve ölmesine neden oldu.

Bharti'nin filden kaçtığı ve ezildiği anlar kameraya yansıdı.

Hindistan'da daha önce trenin önünde selfie çekmeye çalışan bir genç trenin çarpması sonucu ölmüştü.

Selfie uğruna bir kobrayı öpmek isteyen bir başka genç de yılanın sokması nedeniyle hayatını kaybetmişti.

Selfie çılgınlığının yüzlerce yıllık sanat eserlerinin tahrip edilmesi, bazı hayvanların da ölmesine neden olduğuna yönelik çok sayıda haber basına yansımıştı, bazı ülkelerde bu 'hastalığa' yönelik psikolojik destek hatları kurulmuştu.

Selfie için kobrayı öpmeye çalışınca canından oldu

Hindistan'ın Mumbai kentinde bir genç, selfie için öpmeye çalıştığı kobra tarafından ısırılınca hayatını kaybetti.

İngiliz Daily Mirror'un haberine göre 18 yaşındaki Somnath Mhatre, yılanları kurtarıp beslemekle meşgul bir gönüllüydü. Gencin, hayatı boyunca yüzden fazla hayvanı ölümden kurtardığı belirtildi.

GÖĞSÜNDEN SOKULDU

Arkadaşlarının ifadelerine göre, Mhatre'nin bir arabanın altından çıkarılan kobrayı güvenli bir yere taşıması gerekiyordu. Yılanı bir araba tarafından ezilmekten kurtaran genç, selfie çekmek için kobrayı öpmek istedi. Ancak yılan genci göğsünden soktu.

Genç, acilen hastaneye kaldırıldı ancak 5 gün süren müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Hindistan'da 'selfie öldürebilir' kampanyası

'Selfie' sırasında meydana gelen ölümlerin arttığı Hindistan'ın güney eyaletinde başlatılan kampanya çerçevesinde, bölgedeki çeşitli turistik noktalara 'selfie öldürebilir' tabelaları yerleştirilecek.

Hindistan'ın güneyindeki Karnataka eyaletinde, selfie bağlantılı ölümleri durdurmak için kampanya başlatıldı. BBC Türkçe'nin haberine göre, kampanya çerçevesinde, eyaletteki 11 turistik bölgeye 'selfie öldürebilir' tabelaları yerleştirilecek. Ayrıca Facebook, Twitter, Instagram ve diğer sosyal medya platformlarında selfie çekiminin tehlikelerine dikkat çeken mesajlar paylaşılacak.

Hindistan'da çoğu genç 76 kişi, fotoğraf çekerken tren altında kalarak, deniz, nehir ya da göllerde boğularak, uçurumdan yuvarlanarak ya da baraj sularına kapılarak hayatını kaybetti. Ancak özellikle son birkaç ay içinde yaşanan ve ülkede büyük yankı yaratan iki olay, selfie'den ölümleri ülke gündemine taşıdı.

2 YILDA 127 ÖLÜM GERÇEKLEŞTİ

1.1 milyar telefon aboneliğinin olduğu ülkede 300 milyondan fazla kişi akıllı telefon kullanıyor.

Uzmanlar, özellikle gençlerin sosyal medyada paylaşmak üzere, farklı fotoğraflar çekebilmek için sıra dışı yöntemler deneyerek gereksiz riskler aldıklarını ve bazı durumlarda yaşamlarını riske attıklarını söylüyor. ABD'nin Pittsburgh kentindeki Carnegie Mellon Üniversitesi ile, Yeni Delhi'deki Indraprastha Enformasyon Enstitüsü'nün ortak araştırmasına göre, Hindistan, dünyada selfie ölümlerinde birinci sırada.

​Araştırmaya göre Mart 2014 ile Eylül 2016 tarihleri arasında dünya genelinde selfie bağlantılı 127 ölüm kayda geçti. 

YORUM YAP