Amerika'dan Erdoğan'ı kızdıracak tehdit gibi sözler

Amerika'dan Erdoğan'ı kızdıracak tehdit gibi sözler
06.01.2019 22:42:24

Ankara ziyaretinde masaya güçlü oturmak isteyen ABD şantajlara başladı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Türkiye'nin Suriye'ye düzenlemesi muhtemel bir harekat ile ilgili 'Bizimle tam koordinasyon olmadan Türkiye'nin Suriye'de askeri operasyon düzenlemesini istemiyoruz' ifadelerini kullandı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, "Bizimle tam koordinasyon olmadan Türkiye'nin Suriye'de askeri operasyon düzenlemesini istemiyoruz" diyerek Türkiye'yi uyardı.

Bolton sözlerini şöyle sürdürdü: "Kürtleri korumaya yönelik anlaşma imzalanmadan ABD askerlerinin çekilmesi gerçekleşmeyecek" ifadelerini kullandı.

İbrahim Kalın'dan ABD'li Bolton'a sert cevap

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton'ın Türkiye'yi Suriye ve YPG konusunda uyarmasına sert şekilde cevap verdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan Bolton'un sözlerine sert cevap geldi. Kalın, "Türkiye'nin Kürtleri hedef aldığı iddiası akıl dışıdır. Türkiye'nin hedefi DEAŞ ve PKK/PYD/YPG terör örgütleridir" dedi.

Kalın açıklamalarının devamında "Bir terör örgütünün Kürtleri temsil ettiğini ileri sürmek, her şeyden önce Kürt kardeşlerimize saygısızlıktır. Türkiye'nin PKK ve Suriye uzantılarına yönelik mücadelesinin bir amacı da Kürtleri bu terör örgütünün zulmünden ve baskısından kurtarmaktır. Türkiye, Suriyeli kardeşleri arasında hiçbir dini, etnik ve mezhebi ayrım yapmadan savaşın sona ermesi, güvenliğin sağlanması ve siyasi geçiş sürecinin uygulanması için çabalarına kararlılıkla devam edecektir" ifadelerini kullandı.

BOLTON NE DEMİŞTİ?

ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, "Bizimle tam koordinasyon olmadan Türkiye'nin Suriye'de operasyon düzenlemesini istemiyoruz" demişti. Her sözünde terör örgütü PKK/YPG'yi savunan Bolton, "Kuzey Suriye'den çekilmek için bir takvim yok. Çekilmenin gerçekleşmesi, DAEŞ'in kalıntılarının temizlenmesi ve Türkiye'nin ABD'nin müttefiki Kürt savaşçıların can güvenliğini garanti etmesine bağlıdır" ifadelerini kullanmıştı.

 

YORUM YAP