Almanlardan geri vites

Almanlardan geri vites
22.07.2018 01:04:56

Türkiye ile baş edemeyen ve kavgada yenilen Almanya, bir yıldır Türkiye’ye yönelik uyguladığı sözde ekonomik yaptırımları kaldırdığını ve Türkiyeyi ziyaret etmek isteyen Alman turistler için seyahat uyarısını hafiflettiğini duyurdu. Ya da bikemediği bileği öpmek zorunda kaldı.

Son yıllarda Türkiye ile Avrupa Birliği ülkeleri arasında artan gerilim yavaş yavaş son buluyor. Hollanda ile bir yıldır devam eden diplomatik krizin çözüm yoluna girmesinin ardından, olumlu bir gelişme de Türkiye'nin birinci ekonomik ortağı Almanya'dan geldi.

Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, 2017 yılının Eylül ayında Hermes kredilerine getirilen 1,5 milyar Euro'luk sınırlamanın kıldırılacağını açıkladı. Alman Bakan, eylül ayında süresi dolacak olan yaptırımların tekrar uzatılmayacağını söyledi.

Almanya'nın uyguladığı Hermes garantisi, yabancı müşterisi ödeme yapamaz duruma düşen ihracatçı Alman şirketlerinin zarardan korunması amacıyla getirilen bir düzenleme. Siyasi ve ekonomik belirsizliğin yaşandığı ülkelerde, Alman şirketler için söz konusu garanti büyük önem taşıyor. Türkiye ise halihazırda bu krediye en çok başvurulan ülkeler arasında yer alıyor.

TUTUKLAMALAR ALMANYA'YI AYAĞA KALDIRMIŞTI

Alman insan hakları savunucusu Peter Steudtner ve gazeteci Deniz Yücel'in de aralarında bulunduğu 5 Alman vatandaşının Türkiye'de tutuklanmasıyla, Almanya Temmuz 2017'de Türkiye'ye yönelik ekonomik yaptırım uygulama kararı almıştı. Bunun yanı Türkiye'ye silah satışının sınırlanması gündeme taşınmış ve Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki Gümrük Birliği'nin güncellenmesine karşı çıkılmıştı.

Öte yandan, perşembe günü Türkiye'de olağanüstü halin kaldırılmasının ardından, Alman Dışişleri Bakanlığı da internet sitesindeki Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısını hafifletti. Son yapılan güncellemede, “Türkiye'de keyfi tutuklamalarla karşı karşıya kalabilirsiniz” ifadesi kaldırıldı.

YAPTIRIMLAR ALMAN YATIRIMCIYI ETKİLEMEDİ

Almanya'da ise özellikle Yeşiller Partisi olmak üzere muhalefet partileri, Alman hükümetinin Türkiye'ye yönelik yaptırımlarının ‘hafif' olarak nitelemişti.

Berlin tarafından Hermes kredilerine getirilen 1,5 milyar Euro'luk sınır yatırımcıları etkilemedi. Aksine 2016'da 1,1 milyar Euro olan rakam, yaptırımın uygulandığı yıl yani 2017'de 1,46 milyar Euro'ya yükseldi.

ALMANYA BİRİNCİ DIŞ TİCARET ORTAĞI

Almanya, Türkiye'nin hem ihracat hem de ithalat yaptığı ülkeler arasında büyük öneme sahip. Almanya'dan 2017'de 15.1 milyar dolar değerinde ihracat yapılırken, aynı sene içerisinde 21.3 milyar dolarlık ithaat yapıldı.

ALMANLAR TUTUŞTU

Almanya'nın en yüksek tirajlı gazetesi olan Bild, Türkiye ile birlikte Avrupa Futbol Şampiyonası'nın iki ev sahibi adayından birisi olan Almanya'nın adaylık dosyasındaki eksiklere dikkat çekti. Almanya Futbol Federasyonu yetkililerinin, EURO 2024 yarışında Türkiye'nin şansının arttığını düşündükleri aktarıldı.

Rusya'nın ev sahipliğinde düzenlenen Dünya Kupası'na grup aşamasında veda ederek büyük hayal kırıklığı yaşayan Almanya'nın benzer bir hayal kırıklığını, EURO 2024 adaylığında da yaşayabileceği ortaya çıktı.

Avrupa ve Almanya'nın en yüksek tirajlı gazetesi olarak gösterilen Bild, EURO 2024 ev sahipliği için Türkiye ile yarışan Almanya'nın bu konuda endişeli olduğunu dile getiren bir habere imza attı.

Türkiye'nin şansının yükseldiği değerlendirmesini de içeren Bild'in basılı edisyonundaki ‘Almanya Futbol Federasyonu EURO 2024 için endişeli' başlıklı habere göre federasyon yeni bir başarısızlık tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Almanya Futbol Federasyonu'nun UEFA'ya teslim edilen 2024 adaylık dosyasında, UEFA delegelerinin ülke aleyhine eksikler tespit ederek kırmızı renkle işaretledikleri kısımların sayısında ciddi artış olduğu bildirildi.

 

YORUM YAP