Zararlı mobil uygulamalardan korunmanın yolları

Zararlı mobil uygulamalardan korunmanın yolları
18.08.2018 08:28:47

Apple App Store ve Google Play Store'da indirildiğinde başınıza bela olabilecek sahte uygulamaları yakından tanımak ister misiniz?

iPhone veya Android telefonlarımıza kullanmak istediğimiz pek çok program yüklüyoruz. Farkında bile olmadan telefonumuzdaki kişisel verilerimize erişmelerine de imkan sağlamış oluyoruz. Bunu fırsat bilen bazı sahte yazılımlar ise kendi ellerimizle verdiğimiz izinler yoluyla tüm özel bilgilerimize ulaşabiliyor. Ama aşağıda sıralanan ipuçlarına dikkat ederek bu sahte yazılımlardan uzak durabilirsiniz.

Resmi mağazaları tercih edin: Resmi mağazalar, uygulamaları indirmeye sunmadan önce bazı değerlendirmelere tabi tuttukları için her zaman daha güvenilirdir.

Yorumları okuyun: Mağazalardan ilk kez indirdiğiniz veya tanımadığınız her uygulama için yorumlara mutlaka göz atın. Bazı uygulamaların orijinallerini çok iyi taklit edebileceğini unutmayın.

Uygulamanın açıklamasını okuyun: Sahte uygulamalar genellikle doğru bir Türkçe ve imla kurallarına uyan bir metin yazmaktan uzaktır. Pek çoğu profesyonel görünmeye çalışan basit açıklamalar yayınlar.

Geliştiricilerini kontrol edin: Mağazalar, uygulamaları kimin geliştirdiğini kolayca bulmanızı sağlıyor. “Facebook” gibi büyük isimler şüphe çekmese de, tanımadığınız bir geliştiricinin uygulamasını indirirken dikkatli olun.

Geliştiricinin web sayfasını inceleyin: Geliştiricinin bir Wikipedia sayfası olup olmadığını kontrol edin. Ya da web üzerinde bu geliştiriciden bahsedilip bahsedilmediğini kontrol edin.

Yükleme sayısına bakın: Sadece 1.000 kez yüklenen bir uygulama, 1 milyon kez yüklenen uygulamaya kıyasla daha şüphelidir. Ancak Apple indirme verilerini paylaşmadığı için ipucu, sadece Google Play için geçerli. İndirilme sayısına bazen Google Play'de de yer verilmeyebiliyor.

Kaynak: bilgi.zone

YORUM YAP