Yunan'ın aklı karışık: Biz hangi batıya aitiz?

Yunan'ın aklı karışık: Biz hangi batıya aitiz?
15.11.2018 16:09:21

Haber-Yorum

Yunanistan'ın saygın gazetelerinden Ekathimerini de çıkan bir yorumu burada sizinle paylaşmak istedik.İyi Okumalar..

Amerika yakında bir dönüm noktası yaşayacak.  Başkan Donald Trump ile ülkenin derin devleti arasında devam eden bir savaş var. Bunun sonucunun tahmin edilmesi zor. ABD Genelkurmay Başkanı John Kelly ve Dışişleri Bakanı James Mattis, emekli generaller, pozisyonlarında kalmaya devam edecekler.

Bu arada Avrupa'daki fikir ise, Eski Kıta'nın ABD ile olan stratejik ilişkisinden vazgeçmesi gerektiğine yönelik görüşler ağırlık kazanıyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un bir Avrupa ordusunun kurulması için çağrıda bulunmasının ardından, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de bu fikri kamuoyunda paylaşması tesadüf değil. AB nin bu hareketini  Trump yönetimi ise geçici veya tek seferlik bir siyasi olay olarak görmediklerini AB ye hissetiriyor.

Amerika Birleşik Devletleri AB nin bütün güvenlik ihtiyaçlarını karşıladıklarını ama İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa şımardığını düşünüyor. Şimdi Avrupalı ​​liderler, Trump'la ABD nin marjinalleşmeye  kaydığını bunun için  kıta Avrupasının kendi  gücünü artırmanın yanında  birlikte hareket etmelerinin önemine inanıyorlar.

Her üye devletin kendi silahlarını ayrı olarak üretmekten ziyade, ortak  üretmeye doğru  bir anlaşmaya vardılar. Airbus örneğinde olduğu gibi, Avrupa Birliği'nin küresel bir oyuncu haline gelmesi için bu ordu fikri önemlidir.

Bununla birlikte, Avrupa'nın politik ruh hali, Merkel ve Macron'un planlarını desteklememektedir. Kıta yine bölünmüş ve parçalanmış gibi görünüyor. Gelişmeler milliyetçilerin işine yarıyor. Milliyetçilik, Trump'ın yeni oyuncağı…

Yunanistan için de büyük bir sorun söz konusu. “Batı'ya aitiz” tartışmaları uzun zamandır devam ediyor.Ama Yunanlılar hala şu sorunun cevabını bulamadılar: “ hangi Batı'yı tam olarak kastediyorsunuz?”

Kaynak: Netpano

YORUM YAP