Ve IMF başkanlığında İtalya hükümeti kuruldu

Ve IMF başkanlığında İtalya hükümeti kuruldu
01.06.2018 03:13:02

İtalya'da 5 Yıldız Hareketi-Lig partilerinin oluşturduğu popülist koalisyon ile uzun süren görüşmeler sonucunda Giuseppe Conte hükümeti kurmayı kabul etti

İtalya'da 5 Yıldız Hareketi-Lig partilerinin oluşturduğu popülist koalisyon ile uzun süren görüşmeler sonucunda Giuseppe Conte hükümeti kurmayı kabul ettiYemin töreninin Cuma günü yerel saatler 16:00'da gerçekleştirilmesi bekleniyor. 

Conte liderliğinde kurulucak hükümetin bakanları da belirlendi. Listedeki isimler şöyle:

*5 yıldır hareketi lideri Luigi Di Maio- Çalışma ve Kalkınma Bakanı aynı zamanda Başbakan Yardımcısı

*Giovanni Tria-Maliye Bakanı

*Paolo Savona- Avrupa Birliği Bakanı

*Enzo Moavero Milanesi- Dışişleri Bakanı

* Danilo Toninelli-Ulaştırma ve Altyapı Bakanı

* Giancarlo Giorgetti-Başbakan Müsteşarı

Ne olmuştu?

Mart ayında gerçekleştirilen seçimlerde hiçbir parti tek başına iktidar olamamış, aşırı sağ ve popülist partiler en çok oyu almıştı.

İtalya'da aşırı sağcı Lig partisi ve 5 Yıldız Hareketi (M5S) arasında kurulacak hükümetin başbakan adayı Giuseppe Conte, Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella'nın kabinede Maliye Bakanlığı için düşünülen ekonomist Paolo Savona'yı veto etmesinin ardından hükümeti kurma görevinden vazgeçmişti.

Olayın ardından İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella hükümet kurma görevini Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) eski üst düzey yöneticisi Carlo Cottarelli'ye vermişti. Cottarelli'nin teknik hükümetinin daha kurulmadan parlamentoda güvenoyu alamayacağına kesin gözüyle bakılıyordu. 

YORUM YAP