Türkiye'ye yönelik şarbon saldırısı

Türkiye'ye yönelik şarbon saldırısı
02.09.2018 00:02:42

Geçtiğimiz hafta Ankara Gölbaşı'nda hayvanlar da görülen şarbon şimdi de İstanbul'da insanlarda görüldü. Tarım Bakanı, İstanbul'da 22 kişi şarbon şüphesiyle hastanelere başvurduğunu söyledi.

Et ve Süt Kurumunun kurbanlık hayvan olarak getirerek Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde bulunan özel bir çiftliğe yediemin olarak bıraktığı yaklaşık 4 bin büyükbaş hayvandan 50'sinin şarbon hastalığı nedeniyle telef olmuş, yapılan incelemenin ardından çiftliğin bulunduğu bölge karantinaya alınmıştı.

Şimdi ise İstanbul'da 22 kişi de şarbon tespit edildi. 

BU BİR BİYOLOJİK SALDIRI OLABİLİR

İstanbul'da Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesine ve Haseki Eğitim Araştırma Hastanesine kaldırılan çok sayıda kişi, şarbon şüphesi nedeniyle araştırma altına alındı. 22 kişi şarbon şüphesiyle hastanelere başvurdu.

Hastaneye kaldırılan çok sayıda kişi, şarbon şüphesi nedeniyle araştırma altına alındı. İstanbul'daki 28 şüphelidenn 22'sinin tetkiklerinde şarbon tespit edildi.

Biyolojik silah olarak kullanılan şarbonun Amerika veya İsrail gibi ülkelerin Türkiye'ye yönelik bir saldırısı olma ihtimali taşıyor.

Elbette paniğe gerek yok ama dikkat de etmek zorundayız.

Sağlık Bakanı Koca'dan 'şarbon' açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul Silivri'deki şarbon vakasına ilişkin, şarbon olduğu belirlenen hayvanla temas eden 48 kişiden 6'sında deri lezyonu tespit edildiğini ve hayati tehlikesi bulunmayan bu kişilerin tedavilerinin ardından taburcu edildiğini bildirdi.

Bakan Koca, yaptığı yazılı açıklamada, Silivri'de şarbon olduğu bildirilen hayvanla temas ettiği tespit edilen 48 kişinin muayene ve tetkik amacıyla hastanelere davet edildiğini aktardı.

Bu kişilere gerekli tetkiklerin yapıldığını aktaran Koca, açıklamasında şunlara yer verdi:

"Silivri'de şarbon olduğu bildirilen hayvanla temas ettiği, şu ana kadar tespit edilen 48 kişi muayene ve tetkik amacıyla hastanelerimize davet edilmişlerdir. Bu kişilerde gerekli tetkikler yapılmış ve sadece 6 vakada deri lezyonları görülmüştür. Diğer vatandaşlarımız da herhangi bir semptom ve bulguya rastlanmamıştır. Hayati tehlikesi olmayan 6 deri şarbonu vakası tedavisi düzenlendikten sonra hastaneden taburcu edilmiştir."

 

YORUM YAP