Türkiye'ye göçmüştüler, şimdi de İngiltere'ye göçtüler

Türkiye'ye göçmüştüler, şimdi de İngiltere'ye göçtüler
03.01.2019 19:05:22

Türkiye'den göçü inceleyen New York Times, Yıldız Holding'i örnek gösterdi: Ülker hisseleri Türk mahkemelerinin ulaşamayacağı bir yere taşındı.

Siyonist New York Times gazetesi, Türkiye'den yurt dışına varlık göçüne örnek olarak Yıldız Holding'i örnek gösterdi. Gazete, "Yıldız Holding borçlarını yapılandırdı ve Ülker hisselerini, holdingin Londra merkezli şirketine sattı. Yapılan aslında ailenin Ülker markasına ait hisselerini Türk mahkemelerinin ulaşamayacağı bir yere taşımasıydı" diye yazdı.

BBC Türkçe'nin aktardığı haberde ise bazı kişilerin geçmişte zulüm gördükleri için sğındıkları Türkiye'den atalarının geldiği yerler olan Yunanistan, Portekiz ve İspanya'dan mülk alma yoluyla göç yolunu kullandığı yazdı.

'EN AZ 12 BİN MİLYONER, SERVETLERİNİ YURT DIŞINA AKTARDI'

Buna göre 2016 ile 2017 yılları arasında, Türkiye'nin varlıklı diliminin yüzde 12'sine denk gelen, en az 12 bin dolar milyoneri, servetlerini yurt dışına kaçırdı.

 
AfrAsia Bankası tarafından hazırlanan Küresel Varlık Göçü İncelemesi raporuna göre, bu varlıkların çoğu Avrupa ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne taşındı.

Aynı rapora göre, İstanbul varlık göçü yaşanan ülkeler sıralamasında yedinci sıraya yükselmiş durumda.

Rapordaki şu ifadelere de New York Times'ın haberinde yer veriliyor: "Eğer tarihte, ülkelerin yaşadığı önemli yıkımlara bakılırsa, bu yıkımların öncesinde varlıklı insanların o ülkeden göç ettiği görülür."

ÜLKER ÖRNEK GÖSTERİLDİ

Gazete varlık göçüne örnek olarak da Yıldız Holding'i örnek gösterdi. Haberde, Murat Ülker'in başında olduğu holdingin, özellikle sosyal medyada Fethullah Gülen ile ilişkilendirilmesi sonrası sert eleştirilerin odağı olduğu hatırlatıldı.

 
New York Times'ın haberinde, "Bu olaydan kısa süre sonra Yıldız Holding, 7 milyar dolar civarındaki borçlarını yapılandırdı ve elindeki Ülker hisselerini, holdingin Londra merkezli şirketine sattı. Yapılan aslında ailenin, elinde bulundurduğu Ülker markasına ait çoğunluk hisselerini, Türk mahkemelerinin ulaşamayacağı bir yere taşımasıydı" ifadelerine yer verildi.

Haberde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın paralarını yurt dışına çıkaran varlıklı işadamları için 'hain' tanımını kullandığı da hatırlatıldı.

'GÖÇ, TOPLUMU DEĞİŞTİRME ÇABASININ SONUCU'

New York Times'ın haberinde, Türkiye'den İngiltere'ye girişimci göçüne ilişkin de röportaj ve veriler yer aldı. Yine darbe girişimi sonrası politik sığınma taleplerindeki artışa ilişkin verilere de yer verildi. Gazete haberindeki FETÖ'cü teröristlerin kaçışını beyin göcü diye taktim ederek algı yönetimi yaptı ve gerçekleri çarpıtttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 42 oranında artışla, 253 bin 640 kişi Türkiye'den göç etti. Ancak bunun kaç be kat fazlası olan Türkiye'ye göçe ise hiç temas etmedi.

 

 

  1. İnsanlık İnsanlık

    Bu olay gösteriyor ki küçük işletmelerin yok Edip bir ailede bir sektörü emanet edersen ihanet eder. Bu yüzden küçük işletmeler hazinedir kıymetini bilene. Özgürlük ve hürriyet insanın rızkını kendisi kazandığında gerçekleşir. eşitliğe ve hukuk'a inanmıyorum adalet en temel insan hakkıdır.

YORUM YAP