Türkiye-İsrail arasında ipler gerildi

Türkiye-İsrail arasında ipler gerildi
15.05.2018 20:16:54

Türkiye'nin ABD ve Tel Aviv büyükelçilerini istişareler için geri çağırması ve İsrail'in Ankara büyükelçisini de Dışişlerine çağırıp ülkesine dönmesini istemesinin ardından, İsrail de misillemede bulundu. Kudüs başkonsolosumuzu ata yurdumuzu terk etmesini istedi.

Türkiye'nin Filistin nezdindeki Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Gürcan Türkoğlu'nun İsrail Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığı ve istişarelerde bulunmak üzere bir süreliğine Türkiye'ye dönmesinin istendiği bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin Kudüs'teki Başkonsolosu Dışişleri Bakanlığına çağrılarak, kendisinden istişarelerde bulunmak üzere bir süreliğine ülkesine dönmesi istendi." denildi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın daha önce aldığı karar doğrultusunda ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini dün resmen Kudüs'e taşıması bölgede infiale yol açtı.

İsrail askerleri, Gazze sınırında düzenlenen barışçıl gösterilere gerçek mermilerle müdahale ederek 61 Filistinliyi şehit etmişti. 

Türkiye, İsrail'in bu katliamına sert bir şekilde tepki göstermiş, İsrail'in Ankara Büyükelçisi Eitan Naeh'ten bir süreliğine ülkesine dönmesini istemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tarih ABD ve İsrail'i affetmeyecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İngiltere temasları kapsamında İngiltere Başbakanı May ile ortak basın toplantısında konuştu.

Erdoğan, "ABD, tarih seni affetmeyecek, bu gerçeği göreceğiz. İsrail'i hiç affetmeyecek, bunu da göreceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Uluslararası toplumu ve Birleşmiş Milletleri zaman kaybetmeksizin harekete geçmeye,  (Filistin'deki) bu zulme son vermeye davet ediyorum." dedi.

YORUM YAP