Tek başına 869 ürünün TÜRK MALI olduğunu gös-ter-mez

Tek başına 869 ürünün TÜRK MALI olduğunu gös-ter-mez
13.08.2018 01:45:14

Aman oyuna gelmeyin...

Yaygın kanaate göre 869 barkodu ile başlayan ürünler Türk Malıdır.869-cin

Bu asla doğru değil.

869 ile başlayan barkodlar ürünün TÜRK MALI olduğunu GÖSTERMEZ.

Bu sadece Barkodun GS1'in TOBB'daki Türkiye ofisinden alındığını gösterir.

Yabancılar ile ithal edilmiş ürünler de 869'u kullanabilirler. Bu yüzden tek kriter 869 olmamalıdır!

Bu ancak fikir verebilir.

Ürün üzerindeki üretici firma ve main etiketine de bakmak gerekir!

Yandığı örneği dikkatle incelediğinizde gerçeği göreceksiniz!

İŞTE BİR ARŞİV

869

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Şubesi Başkanı Kemal Özer, ATO Başkanı Sinan Aygün'ün açıkladığı 869 ile başlayan barkodun Türk mallarına ait olduğu bilgisinin, tüketiciyi yanıltıcı nitelikte olduğunu savundu. Özer, yaptığı açıklamada, Aygün'ün Türk mallarının şifresinin 869 olduğu ve ülke ekonomisi için barkod numarası 869 ile başlayan ürünlerin alınması gerektiği yönündeki ifadelerinin kısmen doğru  olmakla birlikte gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Tüketicinin kaliteli ve ucuz zannederek, ithal ürünlere yönelmesi  nedeniyle ulusal sanayicinin sıkıntıya girdiğini ifade eden Özer, açıklamasında şunları kaydetti: 

"Bu nedenle Sinan Aygün'ün yerli malı satın alınması yönündeki  çağrısını olumlu karşılıyor ve destekliyoruz. Ancak, ATO Başkanı Aygün'ün açıkladığı 869 ile başlayan barkodun Türk mallarına ait olduğu bilgisi, tüketiciyi yanıltıcı niteliktedir. Çünkü 869, sadece Türk ürünlerine verilen bir barkod değildir. Yurtdışından barkodsuz, ambalajlı ya da ambalajsız olarak ithal edilen ürünlere de 869 ile başlayan barkod numarası verilebilmektedir. Bu nedenle, (yerli malı satın alıyorum) düşüncesiyle, 869 ile başlayan barkod numarasını esas 
alan tüketici belki de ithal bir ürünü satın almaktadır." 

869 ile başlayan barkod serisinin zaman içinde değiştirilebileceğini, bu nedenle barkod numaralarına anlam yüklemenin yanlış olduğunu belirten Özer, açıklamasında, yerli ürünleri tercih ederek ulusal sanayiye katkı yapmak isteyen tüketicinin, sadece barkod numarasına bakarak alışveriş yapmasının sorunu çözmediğini vurguladı. 

YORUM YAP