'Suudi Arabistan, yaklaşan darbeye karşı tedbir peşinde'

'Suudi Arabistan, yaklaşan darbeye karşı tedbir peşinde'
04.12.2018 23:45:45

Sürgündeki prens Halid bin Farhan el Suud´un iddialarına göre ülkedeki mevcut yönetime muhalif kesim Veliaht Prensi koltuğundan etmek istiyor. Işte tamda bu nedenden dolayı Bin Salman´ın ordu birliklerini Riyad´a getirerek kendisini olası bir darbeye karşı koruma altına almak niyetinde olduğu ifade ediliyor.

Son zamanlarda Arap medyasında bir takım Kraliyet ailesi mensuplarının Muhammed Bin Salman´ın yönetim şeklinden memnun olmadığı iddiaları ortaya atılmıştı. Bu söylentilerin daha da güçlenmesi üzerine aynı zamanda Savunma Bakanı olan MbS Arjantin´de düzenlenen G20 zirvesine katılırken, ordu birlikleri ise ülkenin batı ve doğu kesimlerinden başkente hareket ederek önlemler almaya başladı. Bu hamlenin, Veliaht Prens yurtdışındayken bir kalkışma başlatma niyetinde olanları tespit etmeye yönelik olabileceği de değerlendiriliyor.

Almanya´da sürgünde yaşayan Prens Halid bin Farhan, yakın zamanda gerçekleştirilen bir röportajda Bin Salman´ın yönetim şeklini “cahil ve sanrısal” olarak tarif ederken, Suudi Arabistan´da tek bir amacı olan muhalif grupların oluşmaya başladığını ifade etti : Veliaht Prensi koltuğundan etmek.

Kraliyet ailesi mensupları ve başka ülkelerin Kral Selman ve oğluna karşı çıkması ve indirmek istemesi durumunda ülkede bir şiddet dalgasının başlayabileceğinden endişe duyduğunu dile getiren bin Farhan, “bu yönetimin cahil ve barbarca yöntemlerinden dolayı olması muhtemel bir olay” dedi. Bunun yanı sıra muhalefetin Kral Selman öldüğünde oğlunun tahta geçmemesi için önlemler aldığını beyan etti.

Suudi Arabistan´da krallığının Avrupa monarşilerinin aksine değişik bir yapısı var. Tarihte birçok Avrupa Krallığında görülen tahtın babadan oğula geçmesi Suudi Arabistan´da her zaman söz konusu olmuyor. Kraliyet ailesi yüzlerce prensten oluşurken, tahta geçecek prensin gücü büyük oranda onu destekleyen aşiretlerden geliyor. Yeni kral belirlenmeden önce ailenin her koluna danışılıyor, fakat MbS ülkenin fiili kralı olmuşken onu indirmeye çalışmak kuvvetle muhtemel şiddetli sonuçları beraberinde getirecektir.

Muhalefetin Bin Salman´a karşı öne çıkardığı kral adayı Prens Ahmed bin Abdülaziz, yani mevcut kral Selman´ın küçük kardeşi ve Veliaht Prens´in amcası. Prens Ahmed, 2017 yılında Sadakât Konseyinde Bin Salman´ın Veliaht Prens olmasına karşı çıkan sadece üç kişiden biriydi. ABD yetkililerinden alınan bilgilere göre Birleşik Devletler 40 yıl boyunca Yardımcı Içişleri Bakanı Yardımcısı olan Prens Ahmed´i destekleyebilir.

Peki Bin Salman´a muhalif olan kesim neden Prens Ahmed ismi üzerinde duruyor ? Suud kaynaklarına göre, muhalefetin şu konuda inancı tam : Prens Ahmed, bir yandan MbS´in yaptığı sosyal ve ekonomik reformları geri çevirmezken, ordunun yaptığı anlaşmalara saygı duyarken, bir yandan Kraliyet ailesinin birliğini yeniden sağlayacak.

Ülke içerisinde zor günler geçiren Bin Salman, uluslararası alanda da Cemal Kaşıkçı cinayetinden dolayı kıskaca girmiş durumda. Cinayetle ilgili üzerindeki kara bulutları dağıtmaya çalışan Veliaht Prens, Kaşıkçı olayını şiddetle kınayan ülke liderleri ile G20 zirvesinde bir araya gelmeden önce, Arap ülkeleri turuna çıkarak destek toplamaya çalıştı. Bu ziyaretler kapsamında Tunus´a giden Bin Salman, orada büyük protestolar sonucu ziyareti basın toplantısı dahi yapamdan bitirmek zorunda kaldı.

Kaynak: dailymail.co.uk / Çeviri: Bedrettin Bölükbaşı

YORUM YAP