Suud petrolle batıyı terbiye etmek istiyor ama işler istediği gibi gitmeyebilir

Suud petrolle batıyı terbiye etmek istiyor ama işler istediği gibi gitmeyebilir
06.12.2018 19:40:46

Sarı yelekliler, Fransa'nın ardında Belçika ve Hollan'da da sahneye çıktı. Petrol fiyatlarını bahane eden grupların Avrupa'yı sarması bekleniyor. Batıdaki kargaşayı sırsata  çevirerek Kaşıkçı baskısından kurtulmak isteyen Suud'ın başını çaktiği OPEC petrolü artırmak istiyor. Batının ise petrol artmasın diye Suudi depostizmine göz yummasının hesaplandığı tahmin ediliyor. Sarı yeleklileirn ABD'ye sıçrama ihtimali üzerine Trump'a OPEC'i uyardı ama OPEC kimseyi dinlemedi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Viyana'da gerçekleştirdiği toplantı sonrası piyasaların merakla beklediği kararı açıkladı. Bu hamle karlık bir yıl olacağı iddia edilen 2019'in daha şimdiden korkmakta olduğu söylenebilir.

Fransa'da 17 Kasım'da bir kamyon şoförünün sosyal medyada yaptığı "Fransa'yı bloke edelim" başlıklı bir eylem çağrısının sosyal medyada hızla yayılması ile bütün Avrupa'da yayılan "Sarı Yelekliler" eylemleri başladı.

Sosyal medya üzerinden örgütlenen bu insanlar parti binalarında, derneklerde, sendikalarda, AVM'lerde ve parklarda komiteler oluşturdu. İlk eylem 1400 noktada gerçekleştirildi ve tam 280 bin kişi katıldı. Bu eylemler daha sonra Belçika ve Hollanda'ya da sıçradı.

Cumartesi günü ise 10'dan fazla AB ülyesinde eylemlerin şidditli bir şekilde sürmesi bekleniyor.

Trump'ın çağrısına uymadılar

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyelerine ve müttefiklerine, petrol üretiminin gelecek yıl düşürülmemesi için çağrıda bulunurken, üretimin düşürülmesinin dünya genelinde petrol fiyatlarında yüksek artışı tetikleyeceği uyarısında bulundu.

Trump, OPEC toplantısı öncesinde sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Umut edelim ki OPEC, şu andaki gibi petrol akışını sürdürecek ve kısıtlamaya gitmeyecek. Bütün dünyanın yüksek petrol fiyatlarına ne ihtiyacı ne de arzusu var“ ifadesini kullandı.

"Petrol üretimini azaltmak için kimseden izin almam"

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid El Falih, petrol üretimini azaltmak için kimseden izin almayacağını söyledi.

ABD Devlet Başkanı Donald Trump'ın geçtiğimiz günlerde Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nden (OPEC) petrol üretimini azaltması isteğinin ardından Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid El Falih, petrol üretimini azaltmak veya kesmek için kimseden izin almalarının gerekmediğini açıkladı.

El Falih, ülkesinin petrol üretiminin Aralık ayında günlük 10,7-10,8 milyon varil seviyesine ulaşacağını ve OPEC ülkelerinin yapılan üretimi azaltmasının en az 6 ay sürmesi gerektiğini belirtti.

Suudi bakan, şu ana kadar petrolü azalmak için bir anlaşmanın yapılmadığını, petrol pazarında bir kriz yaşanmasını istemediklerini söyledi.El Fatih, "Petrol üretimi günde bir milyona azalırsa yeterli olacak, şu anki petrol fiyatları konusunda rahatız" açıklamasında bulundu.

 

 

YORUM YAP