Suud İsrail'den 'Demir Kubbe' mi alıyor

Suud İsrail'den 'Demir Kubbe' mi alıyor
14.09.2018 12:47:39

Suudi Arabistan'ın İsrail'e ait ‘Demir Kubbe' adlı hava savunma sistemini satın almak için Tel Aviv ile anlaşmaya vardığı iddia edildi. Londra merkezli ‘Al-Khaleej Online' adlı Arapça yayın yapan haber sitesi, Yemen'deki Husilerin Suudi Arabistan'a attığı füzeleri engellemek için Riyad yönetiminin Demir Kubbe hava savunma sistemini satın almak için İsrail ile anlaşmaya vardığını ileri sürdü.

Adı açıklanmayan üst düzey bir diplomatik kaynağa dayandırılan haberde, İsrail'in hava savunma sistemini hiç bir Arap ülkesine satmaya yanaşmadığı ancak ABD'nin arabuluculuğunun ardından Riyad ile Tel Aviv arasında anlaşmaya varıldığı öne sürüldü. Anlaşmada Tel Aviv'e ‘hava savunma sisteminin İsrail'e ve bölgeye karşı herhangi bir güvenlik tehdidi içermeyeceği garantisi verildiği' kaydedildi. Haberde Suudi Arabistan'ın kaç adet hava savunma sistemi bataryası alacağı ve anlaşmanın tutarına ilişkin bilgi verilmezken, hava savunma sistemlerinin aralık ayında teslim edileceği, Riyad yönetiminin Demir Kubbe bataryalarını Suudi Arabistan'ın Yemen sınırına yerleştireceği iddiasına yer verildi. Haaretz gazetesine konuşan ve adları açıklanmayan İsrailli güvenlik kaynakları, Demir Kubbe hava savunma sisteminin Suudi Arabistan'a satıldığı yönündeki haberi yalanladı. İddia ile alakalı olarak, Riyad yönetiminden ise henüz bir açıklama yapılmadı.

İSPANYA'DAN 'İPTALE İPTAL'

İspanya Dışişleri Bakanı Josep Borrell, Suudi Arabistan'ın Yemen Savaşı'ndaki rolü ile ilgili endişeler sebebiyle satışı durdurulan lazer güdümlü 400 bombanın satışına devam edileceğini açıkladı. Cero Radyosunda konuşan İspanya Dışişleri Bakanı Josep Borrell, “Bombalar önceki hükümet tarafından 2015 yılında anlaşmalar gereğince yapılacak” dedi. Birleşmiş Milletler'in Suudi Arabistan ve müttefiklerinin Yemen'de 10 binden fazla insanın ölümüne ve 8 milyon 400 bin Yemenlinin açlık sınırına dayanmasına yol açtığı açıklamasından sonra Uluslararası Af Teşkilatı'nın da içinde bulunduğu insan hakları teşkilatları, Batı ülkelerinin Suudi Arabistan'a silah satışını kınayınca, İspanya Suudi Arabistan'a silah satışını askıya almıştı. İspanya Dışişleri Bakanı Borrell, birkaç bakanın konu üzerinde bir hafta çalıştığını ve bir komisyonun anlaşmayı üç defa gözden geçirip satışı onayladığın belirterek, “Bu anlaşmayı yerinde getirmemek için bir sebep bulamadık” dedi.

YORUM YAP