Süleymani Ruhani'yi niye öptü acaba?

Süleymani Ruhani'yi niye öptü acaba?
04.07.2018 16:44:07

İran Devrim Muhafızları'nın ülke dışı operasyonlardan sorumlu birimi Kudüs Güçleri'nin Komutanı Kasım Süleymani, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin 'ABD'nin İran'ın petrol ihracatını engellemesi halinde bölge ülkelerinin de petrol ihraç etmesinin mümkün olmayacağı' yönündeki açıklamalarına destek verdi.

Süleymani, Cumhurbaşkanı Ruhani'ye hitaben bir mektup yazarak 'ABD'nin İran'ın petrol ihracatını engellemesi halinde bölge ülkelerinin de petrol ihraç etmesinin mümkün olmayacağı' yönündeki açıklamalarını övdü.

İran medyasında yer alan habere göre, General Süleymani, 'büyük kardeşim' hitabıyla kaleme aldığı mektubunda, Ruhani'nin "Eğer İran'ın petrolü ihraç olmazsa, tüm bölgenin petrolü ihraç edilmeyecektir" sözüne övgüler yağdırdı.

'TANIDIĞIMIZ RUHANİ'YE YAKIŞIR BİR AÇIKLAMA'

Ruhani'nin sözlerini "Tanıdığımız Ruhani'ye yakışır bir açıklamaydı" şeklinde değerlendiren Süleymani, "Yerinde açıklamalarınız nedeniyle ellerinizden öpüyorum. İran'ın çıkarına olan her siyasette hizmetinizdeyim" ifadelerini kullandı.

Ruhani İsviçre'deki temasları kapsamında İranlılarla bir araya geldiği programda ABD tarafından  yapılan 'İran petrolünün ihracatının tamamen durdurulması' açıklamasına cevap vermişti.

Ruhani "Öyle görülüyor ki onlar 'İran'ın tek damla petrol ihraç etmesine izin vermeyeceğiz' dediklerinde bunun anlamını kavrayamıyorlar. İran petrolünün satışını engellemek demek tüm bölge ülkelerinin petrol satışı yapamayacağı demektir. İran petrol ihraç edemeyecek, bölge ülkeleri petrol ihraç edilebilecek; bu mümkün olacak bir şey mi? Peki, eğer böyle bir şey yapabiliyorsanız yapın ve sonucu görün!" ifadelerini kullanmıştı.

Ruhani neler yapabilecekleri ile ilgili ayrıntı vermese de İran misilleme olarak Basra ve Umman Körfezleri arasında yer alan Hürmüz Boğazı'nı geçişe kapatabilir. Deniz yoluyla yapılan petrol ticaretinin 3'te 1'i bu boğazdan geçtiği için bölge kritik önemde görülüyor.

Hamaney'e yakınlığı ile bilinen Süleymani geçtiğimiz aylarda eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejat tarafından suçlanmıştı.

Screenshot_1_1

YORUM YAP