Sıraya girdiler: Ünal Aysal'dan da 'borç yapılandırma' talebi

Sıraya girdiler: Ünal Aysal'dan da 'borç yapılandırma' talebi
09.04.2018 19:45:51

Türkiye’nin en büyük şirketleri dövizdeki yükseliş gerekçesiyle BDDK’nın tebliğinde yer alan ‘mücbir sebep’ ilkesini gerekçe göstererek bankalara olan borçları için birbiri ardına yapılandırma talebinde bulunuyor.

Ahval'den iktibas

Hafta sonu Türkiye'nin en zengin işadamlarından Ferit Şahenk'e ait Doğuş Grubu'nun döviz kurlarındaki yükselişi öne sürüp 6 milyar dolara yakın borcu için bankalardan yapılandırma talep ettiğine ilişkin haberin şoku atlatılmadan ekonomi dünyası ikinci bir haberle sarsıldı. Galatasaray'ın eski Başkanı Ünal Aysal'ın şirketi Unit Investment NV'nin de yaklaşık 700 milyon dolar borcu için benzer gerekçelerle borç yapılandırması için bankalara başvurduğu öğrenildi. Bloomberg'in haberine göre Aysal yapılandırma için döviz kurlarındaki artışı ve devletin elektrik alım fiyatlarında Enerji Bakanlığı'nın uyguladığı zoraki indirimi gösterdi. 

Haberde Aysal'ın 2010'da 14 yıl vade ile alınan 700 milyon dolarlık kredinin geri ödemelerinde uzatma istediğine ilişkin bilgiler yer aldı. Söz konusu kredi Garanti, Yapı Kredi, Vakıfbank ve İş Bankası'ndan alınmıştı. Bloomberg'in haberinde şu sözlere yer verildi:

‘Unit Investment'ın sahibi ve Galatasaray Eski Başkanı Ünal Aysal, Forbes 2018 listesine göre 925 milyon dolar net servete sahip. Unit Investment ve Ansaldo konuya ilişkin yorum yapmadı.'

 Türkiye'de reel sektörün toplam döviz borcu 221.5 milyar doları bulurken, şirketler kurdaki her 1 kuruş nedeniyle 2.2 milyar TL'lik zararla karşı karşıya kalıyor. Eylül başından bu yana dolar fiyatında 65 kuruşluk artış olurken, oluşan zararlar bilançolardaki özsermayelerin erimesine ve nakit sıkıntısına yol açıyor. 

Söz konusu borcun 186 milyar dolarının yurtiçi bankalara olması nedeniyle kur farkı zararlarından kaynaklı yeniden yapılandırma isteklerinin artması beklenirken, reel sektörü yurtdışından aldıkları kredilerle fonlayan bankalar için de tehlike çanları çalıyor. 

Aysal'ın sahibi olduğu Yeni Elektrik Üretim A.Ş. bankalardan kredi vadelerinin uzatılmasını talep edeceği ileri sürüldü.

 

YORUM YAP