Şeytan şirketin adını sildi görevini kendi üstlendi

Şeytan şirketin adını sildi görevini kendi üstlendi
05.06.2018 04:40:16

Adı şeytan şirkete çıktığı için itibarı biten 130 yaşındaki Monsanto'yu satın alan Alman Bayer, şeytanın adını sildi ama rolünü kendisi üstlendi. Kainat ve içindekileri yok etme yarışında Bayer artık lider olarak şeytanlığı Monsanto ismi olmaksızın sürdürecek...

ŞEYTAN ŞİRKET MONSANTO'YU SATIN ALMIŞTI

Alman kimya ve ilaç devi Bayer, 2016 yılında GDO'lu ürünleriyle öne çıkan tohum ve tarım ilaçları üreticisi ABD'li Monsanto şirketini 66 milyar dolara satın aldıktan sonra yeni bir hamle daha yaptı.

İTİBARSIZ ŞİRKETİN ADINI SİLDİ

Bayer, kendi alanında dev bir şirket olan ve kamuoyunun büyük tepki gösterdiği Monsanto markasını bitirerek, tarihten sildi.

Bu hamleden sonra açıklama yapan Bayer CEO'su Werner Baumann, “Monsanto şirketinin adı artık olmayacak. Artık bu markada da Bayer adıyla devam edeceğiz” dedi. Söz konusu satın alma anlaşmasıyla Bayer'in dünyanın en büyük tohum ve tarım ilacı üreticisi haline gelmesinin ardından ‘tekel' tartışmaları başlamıştı.

ŞARTLI ONAY VERİLDİ

Avrupa Komisyonu, Bayer'in Monsanto'yu satın alma planları karşısında çekinceleri olduğunu belirtmiş, birleşmenin sektördeki rekabete olası etkilerini daha ayrıntılı bir şekilde inceleme kararı almıştı. Ancak geçen mart ayında ise AB, iki şirketin birleşmesine şartlı onay vermişti.

"ŞEYTAN ŞİRKET" DİYE ARTIK BAYER'E DENİLECEK

AB Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, rekabete engel olmamak için Bayer'in Monsanto'nun tohum, zirai ilaç ve dijital tarım alanlarına yönelik çeşitli taahhütler verildiği kaydedilmişti.

Bu satın almayla küresel tohum ve tarım ilacı üretiminin yüzde 25'i Bayer'in eline geçerken pazarın da yaklaşık yüzde 30'una hakim konuma geldi. Bayer, geçen yıl toplan 51 milyar dolarlık satış gerçekleştirirken, bunun yüzde 30'luk kısmı tarım bölümünden geldi. Monsanto'nun geçen yılki satış rakamı ise 15 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

YORUM YAP