Sağlık Bakanlığı: Zorunlu aşı gündemimizde yok

Sağlık Bakanlığı: Zorunlu aşı gündemimizde yok
05.05.2018 23:43:14

Aşı mafyasının gündeme taşıdığı zorunlu aşı uygulanacağı iddilarını Sağlık Bakanlığı yalanladı.

Tabipler Birliği ve Aile hekimlerinin gündeme getirdiği, 'aşı vurulması zorunlu hale getirilsin' talebi büyük tepki topladı. Türkiye'de 23 bin 642 ailenin çocuklarına aşı vurdurmayı reddettiğini belirten Sağlık Bakanlığı, gündemlerinde aşıyı zorunlu hale getirmek gibi bir uygulamanın bulunmadığını açıkladı.

Aile hekimlerinin gündeme getirdiği ve Tabipler Birliği'nin desteklediği, 'aşı vurulması zorunlu hale getirilsin' talebini Sağlık Bakanlığı reddetti.

Türkiye'de 23 bin 642 ailenin çocuklarına aşı vurdurmayı reddettiğini belirten Sağlık Bakanlığı, gündemlerinde aşıyı zorunlu hale getirmek gibi bir uygulamanın bulunmadığını açıkladı. Bakanlık, aşılarla ilgili önyargının ortadan kaldırılarak vatandaşların gönüllü bir biçimde aşı yaptırmasının önemine işaret etti.

AŞI MAFYASINA HİZMET ETMEYİN

CHP başta olmak üzere aşı mayfasının çıkarılarını savunan bazı çevreler sık sık konuyu gündeme getiriyor.

CHP 2004'de de bu husuta bir kanun teklifi sunmuş ancak kanunlaşmamıştı. Kanunlaşmayan teklifte CHP, anne ve babalarında dahi çocuklar üzerinde hak iddia edemeyeceği safsatasını dile getirmiş, çocukların kamu malı gibi muamele görmesini istemişti.

İşte o teklif

ANAYASA DEĞİŞMEDEN ZORUNLULUK GELEMEZ

Anaysamız, kişiye kendi izni, çocuklara ise anne babasının izni olmadan tıbbı müdahaleyi yasaklıyor. Aşı da tıbbı müdahale olarak kabul ediliyor. Bu nedenle anayasa değişmeden aşıların zorunlu olması da imkansız.

Robert De Niro: 'Cıvalı aşı oğlumu otistik yaptı'

 

  1. Tolga Tolga

    Rockfeller öyle istiyor, emir büyük yerden.müslüman evlatlarını türlü hastalıkların müsebbibi yapmak

YORUM YAP