Rusya muhaliflerle masaya oturdu

Rusya muhaliflerle masaya oturdu
30.08.2018 17:21:02

Rusya Diplomat Bogdanov, Suriye muhalefetinden el-Hariri ile görüştüklerini açıkladı. Türkiye, son zamanlarda sık sık diplomatik temasa geçtiği Rusya'ya, olası bir İdlib operasyonunda ılımlı muhaliflerle teröristlerin ayrı tutulması gerektiğini Rusya'ya iletmiş, Rus makamları da bu konuda Türkiye ile aynı görüşte olduklarını belirtmişlerdi.

Rusya Diplomat Mikhail Bogdanov, Suriye'de çatışmasızlık ve normalleşme kapsamında Esed muhalifi isimlerden Nasır el-Hariri ile görüştüklerini açıkladı.

Rusya'nın Suriye'de Esed rejiminin devamını sağlamak üzere daha ılımlı muhalefet gruplarıyla görüşmeler yaptığı belirtiliyor.

Nasır el-Hariri, Dera Halk Konseyi üyesiydi. 2011 yılında başlayan olayların ardından Esed rejimine tepki olarak istifa etmişti.

2015 yılında İstanbul'da kurulan Özgür Suriye Yönetimi'nin Hauran bölgesi sorumlusuydu. 2017 yılında Astana'da gerçekleştirilen barış görüşmelerinde muhalefet delegasyonunda üye olarak bulundu. 

El-Hariri, Şubat ayında İtalya'nın Cenova şehrinde düzenlenen ikinci konferansta, muhalefet delegasyonunun başkanı olarak katılmıştı.

YORUM YAP