Rusya Euro'ya göz kırpıyor

Rusya Euro'ya göz kırpıyor
24.05.2018 17:16:18

Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı ve Maliye Bakanı Anton Siluanov, Uluslararası Para Fonu, Dünya Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası gibi “eski” kurumların, siyasi konuların çözümü için baskı gördüklerini savunarak, “Eğer Avrupa Birliği iş birliğine devam etmek istiyorsa, ticarette dolar yerine euro kullanmaya hazırız.” dedi.

Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı ve Maliye Bakanı Anton Siluanov, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu kapsamında düzenlenen “Siyasi Rekabet, Ekonomik Bütünlüğe Karşı” adlı oturumda, küresel piyasalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD tarafından uygulanan kısıtlamaların, sınır ötesinde de uygulandığını anlatan Siluanov, “Avrupa'nın ABD'ye yönelik tavrını gösterme isteğine bağlı olarak, eğer Avrupa Birliği (AB) iş birliğine devam etmek istiyorsa, mali anlaşmalarda, ürün ve hizmetlerin ticaretinde dolar yerine euro kullanmaya hazırız” diye konuştu.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) gibi kurumlara yönelik de eleştiriler getiren Siluanov, “Bu tür eski kurumlar, siyasi konuların çözümü için baskı görüyorlar. İlerleyen dönemlerde bu kurumlar yerlerini BRICS Yeni Kalkınma Bankası, Asya Altyapı Yatırım Bankası gibi kurumlara bırakacaklar” dedi.

Rusya'nın uluslararası bütünleşmeye bağlı kalmaya devam edeceğinin altını çizen Siluanov, başta “Tek Kemer - Tek Yol” gibi projeler olmak üzere büyük projelerde Çin'e destek vermeye devam edeceklerini söyledi.

YORUM YAP