Ramazan'da canım ne ister günü

Ramazan'da canım ne ister günü
21.05.2018 23:55:00

Yemen’de Ramazan ayı gelmeden önce geçmişi çok eskilere dayanan bir gelenek günümüze kadar yaşatılıyor. Yemenliler “Canım ne ister günü” olarak bilinen etkinlikte oruca hazırlık amacıyla yapılan davetlerle canlarının çektiği yemekleri yeme imkanı buluyor.

Mukaddes Ramazan ayına hazırlık amacıyla birçok kültürde farklı etkinlikler yapılıyor. Yemen'de ise akraba, dost ve yakın akrabaların yakınlaşması ve oruç öncesi kişinin kendini azıcık şımartmasına imkan sağlayan Canım Ne İster Günü olarak bilinen etkinlikler icra ediliyor.

Yemen'de söz konusu etkinlik Şaban ayının ilk günüden başlayarak özellikle Ramazan ayına bir gün kala yoğunlaşıyor.

KOMŞU VE AKRABALAR SEFERBER

Komşular ve akrabalar bugünde en çok sevilen yemekler ve içecekleri yaparak canlarının istediği kadar yiyor.

Bu günde Yemenliler bir birinden lezzetli yiyecek ve içeceklerin donatıldığı sofralarda bir araya gelerek dost ve akrabalarla buluşma imkanı buluyor.

RAMAZAN'DA İNDİRİM GELENEĞİ SÜRÜYOR

Yemen'in başkenti Sana'da yoğunlaşan etkinliklere lokantalar da iştirak ediyor. Özellikle Ramazandan bir gün önce belli başlı ve meşhur yemeklerde büyük fiyat indirimi yapan lokantalar oruç tutacakların istedikleri yemekleri çok cüzi fiyata yeme imkanı veriyor.

Canım ne ister günü sadece yemek ve içmenin dışında özellikle erkekler camilere akın ederek Kuran'ı Kerim ve ibadetlerini yaparken, kadınlar ise şehrin meşhur hamamlarına giderek temizliklerini yapıyor.

Yemen'deki bu gelenek özellikle dört yılı aşkın süredir savaşın sürdüğü ülkede neredeyse bitme aşamasına geldi. Dünyanın en derin insani krizinin yaşandığı Yemen'de milyonlarca insan günlük yiyeceğini temin etmekte büyük sıkıntı yaşıyor. Adeta insani trajedinin yaşandığı Yemen'de halkın yüzde 80'i insani yardımlara ihtiyaç duyuyor.

Kaynak: yeniyemen.com

YORUM YAP